معرفی و نقد فیلم allied | جرقه ای در کازابلانکا

نقد فیلم Allied

جنگ، عشق و درام. اگر بخواهم در نقد فیلم Allied به 3 کلمه اشاره کنم تنها این‌ها خواهد بود. در 2 ساعتی که به تماشای این فیلم نشستم نکات زیادی توجهم را به خود جلب کرد؛ از اشارات نه چندان پنهان به الگوی قدیمی خود تا صحنه‌هایی که می‌توانست بهتر باشد. بیایید یک بار دیگر هم این فیلم را با هم بررسی کنیم.

نقد فیلم Allied: انتخاب تیم بازیگری

تیم بازیگری فیلم Allied بسیار خوب انتخاب شده است. شکی در این مورد نیست اما با این وجود انتقاداتی به نحوه بازیگری آن ها وارد است. هر کسی که کمی با سینما آشنا باشد، با برد پیت و هنر بازیگری او آشناست. همبازی او در این فیلم (ماریان کوتیلارد) هم بازیگر توانمدیست که توانسته است برنده جایزه اسکار باشد. ترکیب بازیگران توانمندی مثل آن‌ها باید فیلم شاهکاری خلق کند که باعث شود بینندگان لحظه ای چشمشان را از آن نگیرند. اما فیلم Allied با وجود نکات مثبتی که داشت هرگز به این سطح نرسید.

البته تصور نکنید که منظورم من از این حرف این است که این فیلم خوب از آب درنیامده است. انتخاب بازیگران این فیلم خوب است. آن‌ها اکت خوبی ارائه داده اند اما انتظارها از این فیلم و این تیم بیشتر از این حرف‌ها بود. شاید اگر ماریان کوتیار برای این نقش فیلمنامه بهتری داشت می‌توانست به کسب جوایز بیشتر امیدوار باشد. و اما بازیگران فیلم Allied:

 • برد پیت
 • ماریان کوتیارد
 • لیزی کاپلان
 • جرد هریس
 • متیو گود
 • سایمن مک برنی
 • آگوست دیهل
 • آنتون لسر
 • شارلوت هوپ
 • رافی کیسدی
 • ماریون بیلی

داستان فیلم متفقین

داستان فیلم در سال 1942 شروع می‌شود. درست در جایی که یک مامور اطلاعاتی کانادا به اسم مکس واتان (با بازی برد پیت) ماموریت دارد که در شمال آفریقا در پشت استحکامات دشمن فرود بیاید و خودش را به کازابلانکا برساند.

ماموریت او به قتل رساندن یک مقام آلمانی با همکاری یک جاسوس فرانسوی به نام ماریان بوسه‌ژوغ است. آن‌ها برای این کار باید مدتی نقش زن و شوهر را بازی کنند تا بتوانند خود را عادی نشان دهند. نقش زن و شوهری آن‌ها با وجود رفتار حرفه‌ای فراتر از این حد می‌رود و با وجود این اتفاق پیشبینی نشده، آن‌ها ماموریت خود را به خوبی انجام می‌دهند. در زمان فرار مکس از ماریان درخواست می‌کند تا با او به لندن برود تا بتوانند ازدواج کنند.

قسمت بعدی داستان با یک پرش 1 ساله همراه است. مکس و ماریان در لندن مستقر شده اند و یک دختر کوچک دارند. چیزهایی که در شرایط جنگ حکم نعمت را دارند و هر کسی به خاطر داشتن آن‌ها خود را خوش شانس تصور می‌کند. مکس هم همینطور است اما یک تماس از مرکز فرماندهی همه چیز را به هم می‌ریزد.

مکس می‌فهمد که ماریان بوسه‌ژوغ اصلی چند سال پیش کشته شده است. این خبر منابع موثقی دارد و مکس مجبور است با این حقیقت که تمام این سال‌ها فریب خورده است کنار بیاید. او مجبور است تا به خانه برگردد و کنار همسرش که یک جاسوس آلمانی است به زندگی اش ادامه دهد.

برای پی بردن به حقیقت، مکس مامور می‌شود تا مدارک و اطلاعاتی جعلی را در معرض دید ماریان قرار دهد. اگر این اطلاعات فردای آن روز در شبکه اطلاعاتی آلمانی‌ها مخابره شود، ماریان گناهکار است. اگر جاسوس بودن ماریان محرز شود، مکس باید او به قتل برساند. اگر مکس او را به قتل نرساند یا در مورد این نقشه به او چیزی بگوید، به جرم همکاری با جاسوس، در کنار او به دار آویخته خواهد شد.

اگر جزو طرفداران برد پیت هستید، نقد فیلم meet Joe Black را از دست ندهید.

نقد و بررسی فیلم Allied

اگر فیلم را ندیده باشید، خواندن داستان یا نقد فیلم Allied باعث می‌شود تا صحنه‌های اکشن (به خاطر شرایط جنگی) و استرس زا (به خاطر ماهیت جاسوسی فیلم) را تصور کنید. خوشبختانه یا متاسفانه قرار نیست چندان با این صحنه‌ها روبرو شوید. فضای رومانتیک فیلم از همان ابتدا به شما نشان می‌دهد که قرار نیست یک جاسوس خفن یا زیرک داشته باشید. اگر امیدی به دیدن این کاراکترها دارید، احتمالا تنها چیزی که نصیبتان خواهد شد یک جاسوس دل شکسته است که از قضا چندان هم شم کاراگاهی خوبی ندارد.

در نقد فیلم Allied باید اعتراف کرد که در اضافه کردن جزئیات کم کاری نکرده است؛ هر چند استفاده کردن از بسیاری از آن‌ها را فراموش کرده است اما اگر با چشم‌های نیمه باز به این فیلم نگاه کنید، امیدوارم آن‌ها را نبینید.

مورد قابل توجه دیگر در این فیلم، پای ثابت تمام فیلم‌های هالیوود است: سربازان دشمن نابینا، کم بینا و نیازمند بازبینی. گویا میراث استاروارز برای سینما، سربازان دشمنیست که اگر یک کوه گلوله داشته باشند، حتی نمی‌توانند یکی از آن‌ها را به هدف بزنند. زوج عاشق ما به خوبی از سفارت فرار می‌کنند و بدون استرس برنامه خواستگاری می‌چینند.

شاید اگر نخواهیم این فیلم را با ایده آل‌های خود بسنجیم، بتوانیم آن را به دیگران پیشنهاد کنیم. درست است که رابطه بین مکس و ماریان دست و پا شکسته به نظر می‌رسد و نمی‌توان عمقی برای آن قائل شد، اما اگر آن را با فیلم‌های دوران خود مقایسه کنیم می‌بینیم که بهتر عمل کرده است.

حفره های داستانی این فیلم کم نیستند، “چرا” ها و “چرا نه” های زیادی در طول داستان مطرح می‌شود. کاراکترها گاها کارهایی انجام می‌دهند که با ماهیت وجودی آن شخصیت در تضاد است و فیلم با حالتی یکنواخت به پایان می‌رسد.

موسیقی فیلم خوب است و صحنه‌های زیادی از فیلم زیبایی خاصی دارند. چه در صحرا و چه در شب‌های لندن، صحنه‌ها زیبا انتخاب شده اند و کسی نمی‌تواند منکر خوش ساخت بودن آن‌ها شود. این ترکیب خوب به سادگی می‌توانست جزو فیلم‌های به یادماندنی سینما قرار بگیرد اما فیلمنامه آن جذابیت و کشش لازم برای این کار را نداشت. اما آیا می‌توان گفت Allied یک فیلم بد است؟ به هیچ وجه!

امتیازات و جوایز فیلم

فیلم متفقین را می‌توان در بین فیلم‌های موفق سال 2016 قرار داد. این فیلم توانست امتیاز 60 از راتن تومیتوز، 7.1 از Imdb و 60 از متاکریتیک را کسب کند. با وجود این که این فیلم نتوانست برنده‌ی جایزه‌ای باشد اما نامزد دریافت جوایز زیر شد.

 • Academy Awards for best costume design
 • British academy film awards for best costume design
 • Critics’ choice movie awards for best costume design
 • Jupiter awards for best international actor
 • Sattelite awards for Best Art Direction and Production Design
 • Satelite awards for best sound
 • Saturn awards for for best action or adventure movie
 • Visual Effects Society Awards for Outstanding Supporting Visual Effects in a Photoreal Feature
 • Women Film Critics Circle for Best Screen Couple
 • Women Film Critics Circle for Best Equality of the Sexes

حقایق و نکات جالب در مورد فیلم متفقین

رسانه‌های هالیوود در حاشیه ساخت این فیلم ادعا کردند که عامل اولیه جدایی برد پیت و آنجلینا جولی، مشکوک شدن جولی به رابطه میاد برد پیت و ماریان کوتیار بوده است. این شک تا جایی پیش رفته بود که گاها باعث وقفه در فیلمبرداری می‌شد. نکته جالب در این مورد، همزمانی درخواست طلاق آنجلینا جولی و اکران تریلر Allied بود. شاید ادعای گراهام کینگ (تهیه کننده فیلم) در مورد مچ بودن بازیگران اصلی این فیلم هم در این اتفاق بی تاثیر نبوده باشد.

این شایعات زمانی در حال رشد گرفتن بود که به گفته ماریان کوتیار “او و همسرش در انتظار فرزند دوم خود بودند”. در هر صورت شایعه رابطه برد پیت و ماریان کوتیار از طرف هر 2 آن‌ها کاملا رد شد و اخبار مربوط به آن در حد شیطنت‌های روزنامه نگاری باقی ماند.

فیلم Allied جزو بازی‌های برتر ماریان کوتیار است. در نقد فیلم inception می‌توانید بیشتر در مورد این بازیگر بخوانید.

آیا Allied ارزش دیدن دارد؟

همانطور که در نقد فیلم Allied هم گفتیم، با وجود ضعف‌های موجود، این فیلم همچنان یک گزینه خوب برای پر کردن ساعات بیکاری و خستگی به شمار می‌رود. بازی خوب بازیگران، صحنه‌های زیبا و موسیقی دلنشین آن باعث می‌شود تا 2 ساعت آرام را سپری کنید. شاید حتی این فیلم را به دوستان خود هم پیشنهاد دهید. هر چند احتمال این که این فیلم به یکی از تاپ 10 های شما تبدیل شود بسیار کم است. شاید حتی بعد از چند ساعت آن را فراموش کنید. اتفاقی که بعد از دیدن آثاری مثل فیلم bitter moon هرگز نخواهد افتاد.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.