بهترین فیلم های هیولایی سینما تا سال 2024

بهترین فیلم های هیولایی

بهترین فیلم های هیولایی در طول زمان شکل‌های مختلفی به خود گرفته اند؛ ترسناک، کمدی، علمی تخیلی و یا حتی درام! با این حال تمام آن‌ها تنها یک وجه مشترک دارند و آن تک بعدی نبودن است. تجربه ثابت کرده است که ترکیب 2 یا چند ژانر در یک فیلم هیولایی نتایج بسیار بهتری داشته است.

لازم به گفتن نیست که عنصر اصلی در یک فیلم هیولایی، خود هیولاست و به همین خاطر است که بیشتر هیولاها حتی بعد از فراموش شدن داستان فیلم اصلی‌شان هم به حیات ادامه می‌دهند و در قالب داستان‌های جدید برمی‌گردند. برخی از هیولاها در تاریخ سینما کاملا نمادین هستند و آثار آن‌ها فراموش نشدنی است. برخی از فیلم‌ها هم دنباله‌های این آثارند. در حالی که برخی دیگر از آثار لیست ما بازسازی‌هایی از فیلم‌های اورجینال به شمار می‌روند.

این تعاریف ما را به لیست بهترین فیلم های هیولایی تاریخ می‌رساند. در این مقاله سعی شده است تا تنوعی از هیولاهای سیاه و سفید و همچنین مدرن را پیشنهاد کند و از جمع کردن موجودات مشابه یا چندین اثر از یک کارگردان خودداری شود. با ما همراه باشید.

25. A Quiet Place (2018)

A Quiet Place (2018)

جان کرازینسکی یکی از بهترین فیلم های هیولایی تاریخ را در سال 2018 روانه سینما کرد. کارگردانی او در کنار میمیک صورتش که یادآور نقش محبوب او، جیم، در سریال Office بود یکی از نقاط عطف فیلم به شمار می‌رفت. داستان فیلم در دنیایی پر از موجودات بیگانه رقم می‌خورد که به صدا حساس هستند و با شنیدن کوچک‌ترین صدایی می‌توانند هر موجودی را سلاخی کنند. در این شرایط خطرناک، یک خانواده در مزرعه‌ای دور افتاده در تلاش است تا از مهلکه زنده بیرون بیاید.

اگر از طرفداران این فیلم هیولایی جدید هستید، مقاله‌ی فیلم های مشابه A Quiet Place را حتما بخوانید!

24. Little Shop of Horrors (1985)

Little Shop of Horrors (1985)

فیلم متفاوت لیست بهترین فیلم های هیولایی، در مورد یک گیاه آدمخوار و در ژانر کمدی جنایی است. این هیولا به صاحب گلفروشی قول یک زندگی شاد و دوستانه می‌دهد اما از او می‌خواهد که برای او غذای تازه بیاورد. این فیلم اقتباسی از یک فیلم راجر کورمن در سال 1960 است.

23. Dracula (1931)

Dracula (1931)

دراکولا بر اساس رمان 1897 برام استوکر (و بازی صحنه ای از 1924)، یکی از بهترین فیلم های هیولایی یونیورسال را آغاز کرد و مسیر تاریخ سینما را تغییر داد. با داستان تلاش یک خون آشام باستانی و اغوا کننده برای رفتن از ترانسیلوانیا به لندن، دراکولا سنگ محکی برای کل ژانر وحشت و هیولاهای آینده است. کنت فرمانده بلا لوگوسی نمادی از سینمای ترسناک است زیرا دراکولا به یکی از اقتباس‌شده‌ترین و کاوش‌شده‌ترین شخصیت‌های ترسناک تمام دوران تبدیل شد. اگر عاشق فیلم های خون آشام هستید، حتما باید این فیلم را ببینید.

22. Let the Right One In (2008)

Let the Right One In (2008)

بعد از گذشت نزدیک به یک قرن از شاهکار بی‌صدای F. W. Murnau، نوسفراتو، فیلم‌های زیادی تلاش کردند تا داستان‌های خون آشامی بسازند و در قلمروی مردگان گشت و گذار کنند. با این حال Let the right one in از بسیاری جهات از از آن‌ها سبقت گرفت.

داستان این فیلم در مورد یک پسر بچه‌ی تنها و گوشه گیر را روایت می‌کند که در مدرسه به او زور می‌گویند. او یک روز با دختری جوان و منزوی آشنا می‌شود اما طولی نمی‌کشد که می‌فهمد دخترک یک خون آشام است. با این حال احساسی بین این 2 جوان شکل گرفته که پیش‌بینی آینده را غیرممکن می‌کند.

21. The Wolf Man (1941)

the-wolf-man

یک دهه از ساخت دراکولا می‌گذشت و یونیورسال بعد از ساختن مومیایی، فرانکشتاین، مرد نامرئی و … هنوز هم جا برای ساختن یکی از بهترین فیلم های هیولایی داشت. The Wolf Man با بازی لون چنی جونیور، مردی را به تصویر کشید که به خانه اش در ولز می‌رود اما دچار نفرینی دیوانه کننده می‌شود. جلوه‌های ویژه‌ی خیره‌کننده‌ی این فیلم برای سال 1941 واقعا انتقلابی بود و کابوس جدیدی را به وحشت‌های اهل سینما اضافه کرد.

The Wolf Man اولین فیلم در مورد گرگینه‌ها نبود اما شاید شایسته ترین آن‌ها در بین بهترین فیلم های هیولایی باشد. این فیلم داستان‌های Lycan را گسترش داد و آن را به افسانه‌ای مشهور و عامه پسند تبدیل کرد.

20. The Mummy (1999)

The Mummy (1999)

ماجراجویی صحرایی استیفن سامرز، بازسازی موفقی از فیلم مومیایی سال 1932 بود که توانست به یکی از بهترین فیلم های مومیایی تبدیل شود. این فیلم کمی ایندیانا جونز، کمی rom-com و مقداری هم عناصر علمی تخیلی داشت و به خوبی ماجرای تلاش آمنهوتپ برای برگشتن به دنیای زندگان را به تصویر می‌کشید.

با وجود این که مومیایی‌ها همیشه کلیشه‌هایی در خود خواهند داشت، اما مومیایی سال 1999 توانست برای اولین بار بیشترین فاصله را از این کلیشه‌ها بگیرد و با ترکیب کمدی، ترس و اکشن، یک اثر ارزشمند روی پرده سینما ببرد.

19. Slither (2006)

Slither (2006)

کمدی ترسناک جیمز گان جوری ساخته شده که توی مغزتان برود. در بعضی از مواقع این فیلم بیشترترسناک است تا کمدی و همین هم باعث شده است یکنواخت و حوصله سر بر نباشد. ناتان فیلیون در این فیلم نقش رئیس پلیس شهر کوچکی است که تمام توانش را برای نجات جان شهروندان به کار می‌گیرد. این در حالی که خطر یک هیولای Hive Mind که ذهن مردم را کنترل می‌کند در کمین است.

18. The Cabin in the Woods (2011)

The Cabin in the Woods (2011)

فلسفه یکی از چیزهاییست که انتظار نداریم آن را حتی در جمع بهترین فیلم های هیولایی ببینیم. با این حال The Cabin in the Woods اینجاست و با نگاه پوچ گرایانه‌ی خود، نگاه شما به هیولاها را متحول می‌کند. البته تصور نکنید که با یک فیلم بی‌حال و سخن محور طرف خواهید بود. کلبه‌ی داخل جنگل پر از اتفاقات نفسگیر، درگیری و خونریزی‌های بی‌شمار خواهد بود و اگر انتظار شما از یک هیولا این است، این کلبه شما را ناامید نخواهد کرد.

17. Gremlins (1984)

Gremlins (1984)

گرملین‌ها یکی از هیولاهای جالب سینما هستند که به اندازه‌ی گرگینه‌ها یا خون آشام‌ها مشهور نشده اند اما داستان جالبی دارند که از همین فیلم نشات گرفته است. زمانی که از یک گرملین مراقبت می‌کنید، نباید آن‌ها را جلوی نور روشن بگیرید، نباید آن‌ها را خیس کنید و هرگز نباید بعد از نیمه شب به آن‌ها غذا بدهید.

این هیولاهای دوست داشتنی و خطرناک با کارگردانی هنرمندانه‌ی جو دانته اثری ساخته اند که کاملا فانتزی و در عین حال ترسناک است. شاید کاراکترهای به یادماندنی این فیلم چیزی باشند که انتظارات شما از بهترین فیلم های هیولایی را بالا ببرند.

16. The Blob (1958)

The Blob (1958)

در دوره‌ای که هیولاها در سینما جولان می‌دادند، استیو مک کوئین جوان با فیلم The Blob توانست جایی برای خودش در بین فیلم‌های دیگر باز کند. این ژله‌ی فضایی مفهوم ساده و ترسی به مراتب ساده‌تر داشت. این فیلم در مورد سقوط این ژله در پنسیلوانیا و آغاز جذب کردن همه چیز است. او جذب می‌کند، بزرگ‌تر می‌شود و به پیش می‌رود تا جایی که کل دنیا با تمام توان خود هم توانایی متوقف کردن او را نداشته باشند.

شاید این فیلم جلوه‌های ویژه‌ی خوبی برای سال 1958 داشته باشد و هیولای آن کاملا بدون فرم باشد اما چیزی که آن را بین بهترین فیلم های هیولایی قرار می‌دهد فراتر از این هست. شکل هیولا مهم نیست؛ اگر نتوانیم هیولا را متوقف کنیم حتی یک ژله هم وحشتناک به نظر می‌رسد!

15. Candyman (1992)

فیلم کندی من

کندی من جزو بهترین فیلم های ترسناک سینماست و در سال 2021 هم بازسازی شده است اما اگر فارغ از کیفیت Full HD به دنبال یکی از بهترین فیلم های هیولایی هستید، باید Candyman 1992 را ببینید.

ریشه‌های کندی من به اواخر قرن 20 میلادی برمی‌گشت و این دراکولای اغواگر در داستان‌های کلایو بارکر، دوران تاریکی برای انگلستان رقم می‌زد. اقتباس سینمایی کندی من او را به شیکاگو برد و با پیش زمینه‌های سیاسی-اجتماعی، او را به یکی از جذاب‌ترین هیولاهای مدرن تبدیل کرد.

14. Bram Stoker’s Dracula (1992)

Bram Stoker's Dracula (1992)

در اوایل دهه 90، “پرستیژ ترسناک” تجارت بزرگی بود. این ژانر شروع به جذب کارگردانان و ستاره های لیست A (سکوت بره ها، بدبختی، مصاحبه با خون آشام و غیره) کرد و نمونه بارز آن فرانسیس فورد کاپولا بود. دراکولای فورد کاپولا، به‌روزرسانی مجلل کتاب برام استوکر با تأکید بیشتر بر رابطه عاشقانه بین کنت (گری اولدمن) و مینا هارکر (وینونا رایدر)، زنی که او معتقد است تناسخ عشق طولانی مدتش است. دراکولا یک محصول چشم نواز که گاهی اوقات لحظاتی سورئال خلق می‌کند، تماشای آن به عنوان نمونه‌ای از اینکه چگونه فیلم هیولا می‌تواند متحول و منشعب شود، عالی است.

13. King Kong (1933)

King Kong (1933)

اگر گودزیلا الگوی فیلم هیولاهای غول پیکر را تنظیم کرد، این کینگ کونگ بود که به کالبد آن جان دمید. کینگ کونگ اصلی که یک دستاورد برجسته برای جلوه‌های ویژه در هالیوود بود، پس از اکران ذهن‌ها را متحیر کرد و متعاقباً تبدیل به یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های تمام دوران‌ها شد. این مملو از شات‌های نمادین است و با مرگ دلخراش هیولای داستان پس از اینکه ما انسان های وحشتناک سعی می کنیم از او برای سرگرمی خود استفاده کنیم به پایان می رسد.

کینگ کنگ 1993 یکی از بهترین فیلم های هیولایی تمام دوران است؛ حتی اگر امروزه رنگ و رو رفته و ابتدایی به نظر برسد. این فیلم علاوه بر صحنه‌های اکشن و ترسناکش سوالی مهم مطرح می‌کند؛ دخالت انسان در طبیعت تا چه حد می‌تواند فاجعه بار باشد؟ هیولای واقعی در این میان واقعا کیست؟

12. Cloverfield (2008)

Cloverfield (2008)

کلاورفیلد جزو آن دسته از فیلم های هیولایی است که هر چه کمتر بدانید، بهتر است. و منظور ما از بهتر، ترسناک‌تر است. به لطف سبک فیلم (ویدیوی پیدا شده یا همان Found Footage)، هیولای کلاورفیلد فقط در نماهای نادر (و وحشتناک) دیده می شود و ماهیت این جانور هرگز توضیح داده نمی‌شود. البته ماهیت دقیق این هیولا هرگز آنقدر مهم نیست. کلاورفیلد با در نظر گرفتن موقعیتی که در خیابان‌های توکیو در زمان حمله گودزیلا می‌توانست باشد، کاوشی در این ژانر از دیدگاه یک شهروند عادی است.

قطعا قرار گرفتن در جایگاه آن‌ها بسیار ترسناک‌تر از این است که یک کامل به همه چیز داشته باشید. کلاورفیلد نه تنها یکی از بهترین فیلم‌های «فیلم یافت شده» تا کنون است، بلکه نمونه‌ای بارز از سینمای هیولاهای پارانوئیدی پس از 11 سپتامبر (مانند جنگ دنیاها، مه، آسمان، حاشیه اقیانوس آرام و غیره) است. اگر از تماشای فیلم‌های آبکی جدید خسته شده‌اید و به دنبال یک فیلم هیولایی ترسناک هستید Cloverfield را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

11. Night of the Living Dead (1968)

فیلم Night of the living dead

به زبان ساده، ژانر فیلم زامبی همانطور که می دانیم بدون فیلم اصلی Living Dead جورج رومرو وجود نداشت. زامبی‌های گوشت‌خوار را همانطور که امروز می‌شناسیم (و دوستشان داریم) معرفی کرد و به ما نشان داد که فیلمی پر از خون و خونریزی هنوز هم می‌تواند محتوا داشته باشد. زامبی‌های رومرو در تصاویر سیاه و سفید وحشتناک بودند، اما حتی می‌توان استدلال کرد که هیولای واقعی در فیلم کیست: تمام زامبی‌ها یا هر کسی به غیر از آن‌ها؟ به سختی می توان اهمیت این فیلم را نادیده گرفت، اما چیزهایی را در نظر بگیرید که اگر هرگز وجود نداشتیم، نداشتیم… که برخی از آنها در همین فهرست قرار دارند.

جورج رومرو دنیای زامبی‌های مدرن را ساخت و بهترین فیلم های زامبی که می‌شناسیم از دل این دنیا بیرون آمدند!

10. Pan’s Labyrinth (2006)

Pan's Labyrinth (2006)

شاید بتوان گفت که هیچ‌کس هیولاها را بیشتر از گیلرمو دل تورو دوست ندارد. او نه تنها دوست دارد آن‌ها را به تصویر بکشد، بلکه با آنها همدردی می‌کند و اغلب در داستان‌هایی که می‌سازد، طرف آن‌ها را به جای انسان‌ها می‌گیرد. او همچنین عاشق کاوش در تراژدی از زاویه دید کودکان است و هزارتوی پن با تمام توان این عناصر را یکجا جمع می‌کند. انگار هر چیزی که کارگردان می‌پسندد، روی پرده جمع می‌شود.

این فیلم تحت تأثیر افسانه‌ها، قلمرو انسان و هیولا را بررسی و آن را از دیدگاه دختری 10 ساله به نام اوفلیا روایت می‌کند که در جهنم اسپانیای فرانکو متولد شده است. ترکیب به کار رفته در اینجا، و اجرای قابل اعتماد داگ جونز در نقش فاون و مرد رنگ پریده، هیولاهایی به یاد ماندنی را به وجود آورد.

9. Bride of Frankenstein (1935)

Bride of Frankenstein (1935)

فرانکشتاین 1931 یونیورسال موفقیت بزرگی بود که بوریس کارلوف را به سوپراستار تبدیل کرد، اما این عروس فرانکنشتاین بود که پتانسیل واقعی شخصیت را فراتر از پایه‌های رمان مری شلی برد. عاقبت دکتر فرانکنشتاین مجبور می‌شود تا برای هیولا همسری بسازد و نتیجه یکی از دلخراش‌ترین داستان‌های تاریخ هیولاهای سینمایی است.

هیولا که برای دو فیلم برای عشق و پذیرش دیگران مبارزه می کند – بدون تقصیر خودش – بیهودگی وضعیت اسفناک خود را تشخیص می دهد و در پایان تصمیم می گیرد که هم خودش و هم عروسش جزو مردگان باشند. عروس فرانکنشتاین یکی از روشن‌فکرانه‌ترین نگاه‌ها به عملکرد درونی این به اصطلاح «هیولاها» است که حتی اگر شخصیت کارلوف را یکی از آن‌ها بدانید، احساس گناه می‌کنید.

8. Predator (1987)

Predator (1987)

انتهای موج فیلم های هیولایی بعد از خوردن به تب فیلم‌های اکشن در سال‌های 1980، Predator را به وجود آورد. بزرگ‌ترین ستاره‌ی آن روزهای ژانر اکشن در سینما، آرنولد شوارتزینگر، هم در این فیلم نقش آفرینی کرد تا یکی از به یادماندنی‌ترین فیلم‌های سینما روی پرده برود.

داستان Predator در مورد یک شکارچی بیگانه است که از زمین بازدید می‌کند تا با سربازان برتر آن روبرو شود و غنائم آن را جمع کند. این سفر پر ماجرا یکی از بهترین فیلم های هیولایی سینما را در دهه 80 میلادی ساخت تا چهره‌ی Yautja هم با ماسک و هم بدون آن برای همه شناخته شده باشد؛ حتی برای بتمن!

جالب است بدانید بتمن داستان کمیکی در مورد مبارزه‌اش با Predator دارد! با جستجوی Batman VS Predator می‌توانید نسخه زبان اصلی آن را ببینید.

7. An American Werewolf in London (1981)

An American Werewolf in London (1981)

این فیلم یکی از منحصربه‌فردترین لحن‌های موجود در این فهرست را دارد که مرز بین ترسناک، کمدی سیاه و درام شدید را طی می‌کند. وقتی دیوید کسلر در یک سفر پیاده‌روی در انگلستان تبدیل به گرگ می‌شود و دوستش کشته می‌شود، دیوید کسلر باید با عواقب تبدیل شدن به یک هیولا کنار بیاید و با جانور درونش مقابله کند. این واقعاً پیچیده‌تر از این است، اما این چیزی است که در مورد این فیلم بسیار خاص است. ابعادی دارد که تقریباً غیرقابل توصیف است.

6. Jurassic Park (1993)

Jurassic Park (1993)

پارک ژوراسیک یک فیلم هیولایی ترسناک بود که برای دهه 1990 به روز شد. این فیلم در دوران رو به رشد CGI برای فیلمسازی مدرن همان چیزی است که کینگ کونگ در اوایل قرن بیستم بود. استیون اسپیلبرگ قبلاً با یک هیولای دیگر در آرواره ها به موفقیت دست یافته بود، اما پارک ژوراسیک و معجزه فناوری رایانه به او اجازه دادند تا کاری واقعاً پیشگامانه انجام دهد.

استاپ موشن دایناسورهای قبلی فیلم از رده خارج شده بود و هیولاهای ژوراسیک کاملاً باورپذیر بودند. ژوراسیک پارک با بخش‌های مساوی در ژانر ماجراجویی، ترسناک، علمی-تخیلی و هیجان انگیز ثابت کرد که تماشاگران از فیلم هیولاهای سنتی دست نکشیده اند. در حالی که سینمای مدرن از آن زمان برای ادامه دادن به پارک دوست داشتنی ژوراسیک تلاش کرده است، این سری فیلم هنوز هم به اندازه 30 سال پیش قدرتمند است.

5. The Fly (1986)

The Fly (1986)

چندان رایج نیست که بازسازی یک فیلم کلاسیک هیولا بتواند در صدر نسخه قبلی خود قرار گیرد (اگرچه این اتفاق می‌افتد، همانطور که این فهرست ثابت می‌کند)، اما «مگس» اثر دیوید کراننبرگ در هر مرحله موفق‌تر از نسخه اصلی است. تصاویر بصری آن جدید و مبتکرانه است و هنر بازیگری بازیگران اصلی واقعا استثنایی به نظر می‌رسد اما این تمام چیزی نیست که باعث موفقیت مگس می‌شود.

ست براندل و داستان غم انگیزتبدیل شدنش به یک هیولا بسیار بیشتر از سایر فاکتورها در موفقیت فیلم تاثیر دارد. تبدیل شدن شخصیت اصلی فیلم به هیولا چندان در سینما رایج نیست و در اکثر مواقع هم شاهد یک اثر کمدی یا بهتر است بگوییم مسخره هستیم. The Fly کراننبرگ در این بخش سربلند است و کاری می‌کند که بیننده با هیولا اخت شود. به همین خاطر است که این فیلم توانسته است در کنار فیلم‌های نامدار دیگر در لیست بهترین فیلم های هیولایی قرار بگیرد.

4. Godzilla (1954)

Godzilla (1954)

بسیاری از فیلمبازان هنوز هم گودزیلا را هیولای اصلی سینما می‌دانند. گودزیلا با راه‌اندازی ژانر کایجو در ژاپن و الهام بخشیدن به بسیاری از فیلم‌سازان، هنرمندان و فعالان هنر، این ژانر را با تفسیرهای اجتماعی و تخریب کامل خود به آتش کشید.

بعد از گذشت نیم قرن از اولین فیلم گودزیلا، این فرنچایز هنوز در حال توسعه است و هر چند سال یک بار شاهد این مارمولک عظیم روی پرده سینما هستیم.

3. The Thing (1982)

فیلم The Thing

اقتباس جان کارپنتر از «چه کسی آنجا می رود؟» جان دبلیو کمپبل (که قبلا توسط هاوارد هاکس در سال 1951 با عنوان The Thing From Another World اقتباس شده بود) یکی از بهترین و موثرترین فیلم های هیولا در 50 سال گذشته است. یک فیلم ترسناک که اغلب به آن ارجاع داده می شود و تماشای آن به اندازه‌ی بعد روانی‌اش وحشتناک است.

گشتن به دنبال هیولا و مکان مخفی شدن آن بیشتر از آن که مورد بحث باشد، توسط همه (حتی بیننده) احساس می‌شود. محیط کلاستروفوبیک و اجراهای استثنایی فیلم را جلو می‌برد تا زمانی که حقیقت ترسناک اصلی برملا شود. آنجاست که The Thing نشان می‌دهد چرا هنوز هم به عنوان یکی از شاهکارهای سینما مطرح می‌شود و هیولای نفرت انگیزش با کمی تغییر در جای جای دنیای مدرن حضور دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های ترسناک تاریخ که شما را تا مرز سکته خواهند برد!

2. Jaws (1975)

آرواره ها

بلاک باستر موفقیت آمیز استیون اسپیلبرگ ثابت کرد که فیلم های هیولا همچنان در باکس آفیس جذابیت دارند و در واقع پرفروش ترین فیلم تمام دوران بودند – تا اینکه دو سال بعد جنگ ستارگان اکران شد. داستان یک کوسه سفید بزرگ که یک شهر ساحلی نیوانگلند را به وحشت می‌اندازد، با رویکردی ساده و قابل لمس جزو بهترین فیلم های هیولایی تاریخ شد. با وجود این که کار کردن با یک کوسه مکانیکی مشکلات خاص خود را داشت اما حاصل آن تا امروز مورد تحسین منتقدان است. «آرواره‌ها» با موسیقی شاهکار جان ویلیامز، بازیگران با استعداد و صحنه سازی بی‌نظیر هنوز هم به فیلم‌های جدید تشر می‌زد.

1. Alien (1979)

Alien (1979)

به دنبال موفقیت Jaws، هالیوود یک فیلم هیولایی Predator مانند دیگر را برای ما به ارمغان آورد که این بار در فضا اتفاق می افتد. Alien ایده بیگانگان را در هالیوود دوباره ابداع کرد و Xenomorph را ارائه کرد. این هیولا عجیب بود و به طرز وحشتناکی به درونی‌ترین ترس‌های ما شیرجه می‌زد. هر کسی که Alien را دیده باشد، صحنه‌ی شکم پاره کردن بچه Alien را خوب یادش هست!

Alien در بین بهترین فیلم های هیولایی با قدرت اول است. این هیولا از دل بینندگان یک فرنچایز بیرون کشید و با موجودات بیشتری گسترش پیدا کرد. او حتی با هیولاهای دیگر هم جنگید و آثار موفقی خلق کرد.

با معرفی زنومورف مقاله‌ی ما به پایان رسید اما دنیای هیولاها همچنان در حال گسترش است. نظر شما چیست؟ کدام یک از این فیلم‌ها را دیده‌اید و به نظر شما کدام یک باید اول می‌شد؟ در کامنت‌ها بنویسید.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.