بهترین فیلم های فرانکی (10 فیلم برتر از ژان کلود ون دام)

بهترین فیلم های فرانکی (ژان کلود ون دام)

دهه 80، دوران طلایی سینمای اکشن بود و همه‌ی ما آن را با قهرمانان درشت هیکل و عضلانی به خاطر داریم. ژان کلود ون دام بلژیکی در آن زمان 20 و چند ساله بود و تعداد زیادی از بهترین فیلم های فرانکی هم مربوط به همین دوره است. این دوره بازیگران شاخص دیگری مثل آرنولد شوارتزینگر و سیلوستر استالونه هم داشت که به نام‌های معروفی تبدیل شده بودند.

البته واضح است که فرانکی هیچوقت به اندازه راکی در سینما موفق نشد و یا به اندازه ترمیناتور در یاد نماند اما ژان کلود جوان توانست قدم در راهی بگذارد که بسیاری نتوانسته بودند. او با کاریزما، جذابیت و مهارت‌های رزمی کم نظیر خود شناخته می‌شود و هنوز هم بسیاری هستند که کارهای او را به ستارگان با استعداد و جوانی مثل اسکات ادکینز (مشهور به بویکا) ترجیح می‌دهند.

در این مقاله ، Top 10 بهترین فیلم های فرانکی خودم را برای شما نوشته ام. البته سلیقه‌ها متفاوت هستند و به همین خاطر از شما هم دعوت می‌کنم تا فیلم های محبوبتان را در کامنت‌ها بنویسید. با مقاله‌ی امروز از تحریریه نقد فارسی همراه باشید.

10. Double Impact (1991)/Replicant (2001)

فیلم ضربه دو جانبه

یکی از اولین فیلم های فرانکی که توانستم راحت و بدون دردسر تماشا کنم Double Impact بود. کارگردان این فیلم یکی از همکاران قدیمی JVCD (Jean-Claude Van Damme) بود و همکاری این دو یک اثر هیجان انگیز و خشن با کمی چاشنی خنده بود و به آن‌ها فرصت داد تا توانایی‌های خود را، فراتر از چیزی که انتظار می‌رفت، به نمایش بگذارند.

سن کم و هیجان زیاد ترکیب خنده داریست؛ مخصوصا وقتی منتظر باشی که گلد خوردن از سر یک نفر را ببینی! شاید در آن زمان تنها منتظر این صحنه‌ها بودیم و داستان کلی فیلم اهمیت چندانی برای ما نداشت اما حالا با تماشای دوباره‌ی آن باید گفت که داستان Double Impact نسبت به زمان و ژانر خود هم خوب بود.

9. Kickboxer (1989)

فیلم کیک بوکسر 1989

کیک بوکسر! وقتی دقیق به آن نگاه می‌کنید شباهت‌های زیادی با نسخه دوم «کاراته کید» دارد. البته اگر خشونتش را کمتر، خونریزی‌هایش را تمیز و شیشه خورده‌هایش را جمع و جور کنیم! آن وقت همان فرمول را داریم. یک جوان تازه کار و یک استاد خردمند که با روش‌های غیر مرسوم به جوانک آموزش می‌دهد تا بتواند خورده حساب‌هایش را پاک کند. البته آقای میاگی طرفدار انتقام‌های سفت و سخت نبود اما خب…

در این فیلم ون دام قصد دارد انتقام برادرش را بگیرد که در یک مبارزه فلج شده است. مبارزه او در بار هنوز هم جزو صحنه‌های به یادماندنی در فیلم های رزمی به شمار می‌رود. موزیک عالی در ترکیب با یک استاد مبارز مست جزو مواردیست که همه از آن لذت می‌برند.

کیک بوکسر جدا از ماهیت تمام رزمی و داستان جذابش، در بخش مونتاژ هم موفقیت بزرگی بود و فراتر از زمان خود ظاهر شد. این فیلم جزو اولین مواردی بود که قسمت بزرگی از فیلم (حدود یک سوم) را به تمرین و مبارزه پرداخت. چیزی که حذف شدن آن در فیلم های جدیدی مثل The Expandables کاملا مشهود است.

8. A.W.O.L: Absent Without Leave – aka Lionheart (1990)

فیلم شیردل فرانکی

اگر شیردل را در زمان اکرانش دیده باشید، قطعا به یاد دارید که فرانکی چطور با آن مدل مو و داستان ضعیف بودنش چطور ورق را برگرداند و یک فیلم هیجان انگیز و دوست داشتنی را روانه سینما کرد. با این حال همه چیز Lionheart در این موارد خلاصه نمی‌شد. در زمانی که فیلم راکی هم با همین فرمول به موفقیت رسیده بود، ست فیلمبرداری شهری و المان‌های دیگر دست به دست هم دادند تا این فیلم حس تکراری بودن نداشته باشد و به عنوان اثری اورجینال شناخته شود.

داستان فیلم هم در نوع خود ساده اما درگیرکننده است. لیون گلتیر معروف به شیردل یک لژیون خارجی فرانسه مستقر در جیبوتی در شمال آفریقا، وارد آمریکا می‌شود و برادر خود را مرده و همسر و فرزند برادرش را بی‌پول پیدا می‌کند و برای به دست آوردن پول وارد مسابقات خطرناکی می‌شود که ممکن است به قیمت جانش تمام شود.

7. JCVD (2008)

فیلم ژان کلود ون دام

بازیگر مشهور اکشن، جان کلود ون دام، در فیلم “JCVD” نقش یک نسخه از خود را بازی می‌کند. داستان فیلم ترکیبی از واقعیت‌های موجود به همراه کمی چاشنی تخیل است. ون دام در این فیلم، وقتی که به شهر خودش، بروکسل، بازمی‌گردد، درگیر یک سرقت بانک می‌شود. قرار گرفتن او در یک موقعیت بحرانی باعث می‌شود که ون دام درگیر وابستگی‌های خود و مسائل زندگی شخصی‌اش شود.

این فیلم با طنز و در عین حال تراژیک بودن داستان، توانسته است نظرات مثبتی را از منتقدان جلب کند. عناصر فیلمنامه، بازیگری و کارگردانی از جمله عواملی هستند که باعث موفقیت این فیلم شده‌اند. عملکرد ون دام در این فیلم به عنوان یک بازیگر با تجربه، توانسته است احساسات مختلفی را به تماشاگران منتقل کند.

از جمله موضوعاتی که در این فیلم بررسی شده، مسائل مربوط به اعتبار بازیگران و تأثیرات رسانه‌ها بر زندگی آن‌ها است. همچنین، داستان فیلم به طور کلی به مسائل انسانی و روابط اجتماعی نیز می‌پردازد.

به طور کلی، “JCVD” یک فیلم فراتر از یک فیلم اکشن است که با داستان جذاب و بازیگری قوی، توانسته است مخاطبان خود را جذب کند و تأثیرات مثبتی را در صنعت سینما به جا بگذارد. شاید اگر این فیلم کمی بعدتر و با خلاقیت بیشتری ساخته می‌شد، جایگاه بالاتری در بین بهترین فیلم های فرانکی کسب می‌کرد.

6. The Expendables 2 (2012)

فرانکی در فیلم بی مصرف ها 2

بی مصرف ها جزو آن دسته از فیلم هاست که طرفداران اکشن باید آن را ببینند. حضور ون دام در این فیلم ها هم برای طرفدارانش یک اتفاق بسیار خوشایند بود و باعث شد تا آن‌ها بتوانند سیلوستر، جت لی، جیسون استاتهام، آرنولد و چهره های معروف دنیای اکشن سینما را در یک فیلم در کنار هم ببینند.

این گردهمایی حول محور یک پروژه برای آقای چرچ است که در طول آن یکی از اعضا به بقیه خیانت می‌کند و یکی از تازه ترین اعضای گروه در این میان کشته می‌شوند. آن‌ها یک بار دیگر با هم متحد می‌شوند تا با تمام کردن این پروژه و کشتن عضو خائن، انتقام خود را بگیرند.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های هیجانی برای تجربه آدرنالین خالص!

5. Sudden Death (1995)

فیلم مرگ ناگهانی

یا به طور خلاصه، جان سخت در بین فیلم های فرانکی!

همکاری سال 1994 در یکی از فیلم های فرانکی به نام Time Cop (پلیس زمان)، مقدمه همکاری ون دام و پیتر هایمز بود. بعد از موفقیت این همکاری، این دو یک بار دیگر در سال 1995 در پروژه Sudden Death با هم همکاری کردند تا یکی از بهترین فیلم های کارنامه هنری ژان کلود جوان را رقم بزنند.

داستان از این قرار است که یک گروه تروریست به سر کردگی «جاشوا فاس» در یک مسابقه هاکی روی یخ اقدام به گروگان گیری معاون رئیس جمهور آمریکا می‌کنند. در این میان است که مسئول بررسی آتش سوزی های پیتسبرگ، «داران مکورد» نیز در استادیوم است و برای نجات معاون دست به کار می‌شود.

4. Hard Target (1993)

فیلم هدف سخت

زمانی که Hard Target اکران شد، صحنه‌های درگیری زیادی داشت و همه از این جهت از آن راضی بودند. با این حال جالب است بدانید که این فیلم قرار بود بسیار خشن تر باشد. فیلم به همین صورت فیلمبرداری شد اما در تدوین نهایی قسمت‌های زیادی از درگیری حذف شدند. با این حال اگر بتوانید نسخه Director’s Cut این فیلم را پیدا کنید، می‌توانید تمام درگیری‌های اصلی را هم ببینید.

داستان فیلم در نوع خود جذابیت خاصی داشت و اگر فیلمنامه را می‌خواندید، ناخودآگاه انتظار داشتید که یکی از فیلم های فرانکی باشد! دنباله‌ی این فیلم 13 سال بعد با نام Hard Target 2 ساخته شد. نقش اصلی فیلم هم به اسکات ادکینز سپرده شد.

داستان فیلم در مورد یک سازمان است که در قتل و قاچاق انسان دست دارند. این سازمان در نیو اورلیانز فعالیت دارد، جایی که «ناتاشا»، دختر یکی از قربانیان به دنبال پیدا کردن پدرش است. در حین همین جستجوهاست که پای ناتاشا به دردسر باز می‌شود و ملوانی بیکار به نام «چنس بودرو» او را نجات می‌دهد.

3. Timecop (1994)

فیلم پلیس زمان

پلیس زمان یکی از بهترین فیلم های فرانکی مشهور بود که توانست بیش از 100 میلیون دلار در گیشه فروش داشته باشد. این فیلم همچنین بزرگترین موفقیت ون دام در گیشه نیز هست. او در این فیلم نقش مامور مکس واکر را بازی می‌کند.

مکس واکر یک پلیس است که به یک واحد امنیتی منتقل می‌شود تا بر زمان نظارت داشته باشد اما زمانی که همسرش کشته می‌شود، به گذشته می‌رود تا جلوی یک سیاستمدار فاسد را بگیرد.

موفقیت این پروژه دلیلی برای همکاری های بعدی کارگردان این اثر پیتر هیامز و ون دام بود و آن‌ها در سال 2013 هم روی پروژه دیگری به نام Enemies Closer کار کردند.

2. Universal Soldier (1992)

فیلم سرباز جهانی

سرباز جهانی یک پروژه جذاب دیگر از ژان کلود ون دام بود که پس از موفقیت نسخه اول آن 5 دنباله‌ی دیگر هم برای آن ساخته شد. فروش این فیلم در گیشه چیزی حدود 95 میلیون برآورد شد که نسبت به هزینه 23 میلیونی آن یک موفقیت تجاری خوب به شمار می‌رفت.

داستان فیلم از جنگ ویتنام شروع می‌شود. جایی که یک سرباز به نام اندرو اسکات دچار فروپاشی روانی می‌شود و غیر نظامیان را می‌کشد. در این حین است که دوست صمیمی اندرو، لوک دوراکس (با بازی ون دام) تلاش می‌کند جلوی او را بگیرد اما درگیری آن‌ها در نهایت به کشته شدن هر دو منجر می‌شود.

چند سال از این اتفاق می‌گذرد و دولت آمریکا پروژه ای به نام Universal Soldier یا همان «سرباز جهانی» را آغاز می‌کند. دستگاه های استفاده شده در این پروژه می‌توانند مردگان را به زندگی بازگردانند و با پاک کردن خاطرات، آن‌ها را به ماشین‌های کشتار تبدیل کنند. همه چیز طبق نقشه پیش می‌رود تا زمانی که خاطرات لوک شروع به برگشتن می‌کنند…

1. Bloodsport (1988)

فیلم رینگ خونین فرانکی

یک رینگ خونین که ژان کلود ون دام را به فرانکی تبدیل کرد! این فیلم که با بودجه 2.3 میلیون دلاری ساخته شد توانست بیشتر از 50 میلیون دلار در سراسر دنیا فروش داشته باشد و 3 دنباله دیگر هم برای آن ساخته شد. البته ون دام در هیچکدام از این دنباله ها حضور نداشت.

این فیلم فرانکی که سراسر مبارزه و درگیری است، داستانی از زندگی فرانک دوکس، سروان ارتش آمریکاست که در کودکی توسط یک استاد ژاپنی نینجیتسو آموزش دیده و به مهارت بالایی دست یافته است.

زمانی که فرانک به یک مسابقه زیرزمینی هنرهای رزمی در هنک کنگ دعوت می‌شود، بدون خبر دادن به مافوقش از ارتش خارج می‌شود تا وارد مسابقه شود. تمام چیزی که بعد از این اتفاق برای فرانک اتفاق می‌افتد، مبارزاتی سخت، نزدیک و نفسگیر است که تا پای جان ادامه دارد.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.