فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند (22 فیلم فوق وحشتناک!!!)

فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند

*** در این مقاله به معرفی فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند می‌پردازیم. این فیلم‌ها اکثرا به خاطر خشونت بالا در سینمای برخی از کشورها رد شدند و نتوانستند مجوز اکران عمومی بگیرند. با وجود این که این فیلم‌ها اکثرا در دسته بندی Horror قرار می‌گیرند اما قبل از شروع به تماشا باید بدانید که صحنه‌های خشن بسیار زیادی در خود دارند. ***

اگر طرفدار ژانر ترسناک باشید می‌دانید که این ژانر هیچ محدودیتی برای خود قائل نیست. این فیلم‌ها به سادگی مرزهای خشونت سینما را نادیده می‌گیرند و گاهی تا مرز دیوانگی پیش می‌روند. کافیست یک فیلم اشتباه را انتخاب کنید تا صحنه‌های وحشتناکش تا مدت‌ها از یادتان نرود. جالب است بدانید با تمام این تفاسیر، فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند و به اکران عمومی نرسیدند، جزو محبوب‌ترین فیلم‌های ژانر وحشت به شمار می‌روند.

این فیلم ها بیشتر با عنوان فیلم ترسناک زیر ۱۸ سال ممنوع در رسانه‌های عمومی پخش می‌شوند.

Saw 3D

 • سال اکران: 2010
 • (IMDb): 5.5
 • (Rotten Tomatoes): 9%
فیلم saw 3d

سری فیلم های اره به صحنه‌های خون آلود خود مشهور هستند. تماشای صحنه‌های شکنجه بدون اذیت شدن تقریبا غیر ممکن است و کمتر کسی پیدا می‌شود که حالش از دیدن این صحنه‌ها بد نشود. این نسخه از فیلم اره هم درست مانند بقیه حال به هم زن است و تعجبی ندارد که در صدر فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند قرار داشته باشد. هر چند این فیلم فقط برای چند ماه در آلمان به خاطر خشونت زیاد ممنوع شده بود.

در نقد فیلم اره بیشتر با این فرنچایز محبوب آشنا شوید.

اره در این لیست اول است چون با وجود این که همه با فرنچایز Saw آشنا هستند و اکثر طرفداران ژانر وحشت به صحنه‌های خشن عادت کرده اند، با این حال این فیلم هنوز هم بین فیلم ترسناک زیر ۱۸ سال ممنوع قرار می‌گیرد و باعث می‌شود حالتان بد شود.

Maniac

 • سال اکران: 2012
 • (IMDb): 6.1
 • (Rotten Tomatoes): 54%
فیلم maniac 2012

الایژا وود با نشان دادن رنج بازیگری خود در فیلم Maniac، قاتلی خونسرد را به تصویر کشید. این بیمار روانی پوست سر قربانیان خود را می‌کند و روی کلکسیون مانکن‌های خود می‌کشد. این فیلم که بازسازی فیلمی به همین نام از سال 1980 است، از دید اول شخص روایت می‌شود تا بیننده تمام لحظات حال به هم زن فیلم را از دید یک قاتل ببیند. Maniac به خاطر سبک فیلمبرداری خود در نیوزیلند ممنوع شد و تعدادی از بینندگان آن از حال رفتند؛ چیزی که برای کارگردانش، فرانک خلفون، یک تعریف به نظر می‌رسید.

دفتر فیلم و ادبیات نیوزیلند در این باره توضیح داد: “نمایش دیدگاه یک قاتل از دید اول شخص حتی اگر کارهای او را تایید را رد نکند، می‌تواند باعث همزاد پنداری مخاطب با قاتل شود.” با گذشت بیش از 10 سال از ممنوعیت این فیلم، Maniac هنوز در نیوزیلند ممنوع است.

I Spit On Your Grave

 • سال اکران: 1978
 • (IMDb): 6.2
 • (Rotten Tomatoes): 31%
فیلم I spit on your grave

فیلم I Spit On Your Grave یک فیلم اذیت کننده است که خط قرمزهای فیلمسازی را تقریبا در هر زمینه‌ای رد می‌کند. داستان فیلم در مورد زنی به نام جنیفر هیلز است که توسط 4 مرد مورد تجاوز قرار می‌گیرد و تقریبا کشته می‌شود. آن‌ها پوشش جنیفر را علت تجاوز بیان می‌کنند و او را مقصر این اتفاق می‌دانند. این فیلم به خاطر مدت زمان طولانی و غیر منطقی سکانس تجاوز در بسیاری از کشورهای جهان ممنوع شده است.

پایان فیلم برای مخاطب رضایت بخش است اما تماشای آن کار هر کسی نیست. هر چند تعداد بازسازی‌ها و دنباله‌های زیاد آن باعث می‌شود فکر کنید انتقام‌های خونین برای مردم جذابیت زیادی دارد.

Slender Man

 • سال اکران: 2018
 • (IMDb): 3.2
 • (Rotten Tomatoes): 8%
فیلم اسلندرمن 2018

اسلندرمن یکی از فیلم‌های ژانر وحشت بود که در سال 2018 منتشر شد و تا بعد از اکران اولیه‌ی خود چندان در مرکر توجهات قرار نگرفت. داستان این فیلم هم در مورد کاراکتر اسرارآمیز و بلند قد Slender Man است و هر کسی که بازی او را بازی کند قربانی اش می‌شود. با وجود این که این فیلم جزو ترسناک ترین‌ها نیست، با این حال در ایالت ویسکانسین ممنوع شد.

در سال 2014 دختر جوانی چندین بار به دوستش چاقو زد. او بعدا اعتراف کرد که اسلندرمن او را وادار کرده تا 19 بار به دوستش چاقو بزند. خوشبختانه قربانی این حادثه از مرگ نجات پیدا کرد اما باعث شد که Slender Man جزو فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند قرار بگیرد.

The Devils

 • سال اکران: 1971
 • (IMDb): 7.8
 • (Rotten Tomatoes): 70%
فیلم the devils

اگر به سوابق فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند نگاه کنید، می‌بینید که بیشترشان بعد از مدتی توسط جامعه مورد قبول قرار گرفتند. «شیاطین» جزو این دسته از فیلم‌ها نبود و فیلم بحث برانگیز کن راسل با موجی از نقدهای منفی و کوبنده مواجه شد. این فیلم همه چیز را به تصویر می‌کشد: از خشونت جنسیتی و مذهبی گرفته تا شکنجه و فشارهای روانی!

تمرکز اصلی فیلم روی یک کلیسای کاتولیک است که در آن یک راهبه با امیال سرکوب شده، یک روحانی را به جادوگری متهم می‌کند. به جرئت می‌توان گفت که این فیلم جزو بحث برانگیزترین فیلم‌های دنیا قرار گرفت و واتیکان مستقیما آن را محکوم کرد. این فیلم همچنین در آمریکا و انگلستان درجه‌ی X را گرفت.

شیاطین همچنین برای 30 سال در فنلاند ممنوع بود. بسیاری از منتقدان معتقد بود که تماشای این فیلم می‌تواند به سلامت ذهن ضربه بزند. با وجود این که صحنه‌های این فیلم به شدت تکان دهنده بود اما راسل برنده‌ی 2 جایزه برای ساخت آن شد.

Land Of The Dead

 • سال اکران: 2005
 • (IMDb): 6.2
 • (Rotten Tomatoes): 74%
فیلم سرزمین مردگان

یکی از آخرین کارگردانی‌های پدر ژانر زامبی، George A.Romero، فیلم Land Of The Dead بود. در مقایسه با سایر آیتم‌های لیست فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند، این فیلم محتوای حذف شدنی یا حال به هم زن زیادی ندارد اما باز هم توانسته است در اوکراین ممنوع شود!

علت محدودیت های سرزمین مردگان نقدهای مثبت و استقبال زیاد از این فیلم عنوان شد اما به نظر می‌رسید اتفاق تاریک‌تری باعث این جریان باشد. سخنگوی وزارت در این رابطه توضیح داد که به خاطر به تصویر کشیدن آدمخواری در این فیلم، ممکن است مخاطبان اوکراینی با آن راحت نباشند و یادآور قحطی سال 1933 برای آن‌ها باشد. (اوکراین در سال 1933 با قحطی شدید مواجه شد و مردم برای زنده ماندن مجبور به همنوع خواری شدند.)

Hostel: Part II

 • سال اکران: 2007
 • (IMDb): 5.5
 • (Rotten Tomatoes): 44%
قسمت دوم فیلم hostle

اگر اهل گذشت و گذار و سفر به جاهای جدید هستید، هیچکدام از فیلم‌های Hustle را نبینید. این فیلم‌ها در مورد گروهی از گردشگران هستند که برای تفریح به کشور جدیدی سفر می‌کنند اما این کار باعث می‌شود تا بدترین روزهای عمرشان را تجربه کنند. قسمت دوم فیلم Hustle خشن ترین قسمت این مجموعه تا اینجای کار است که به خاطر شکنجه و خشونت بیش از حد در آلمان و نیوزیلند ممنوع شده است.

Cannibal Holocaust

 • سال اکران: 1985
 • (IMDb): 5.8
 • (Rotten Tomatoes): 67%
فیلم cannibal holosaust

هولوکاست آدمخواری، همانطور که از اسمش پیداست، یک فیلم بحث برانگیز دیگر بود که به خاطر شباهتش به فیلم‌های Snuff متوقف شد. فیلم‌های Snuff به دسته‌ای از فیلم گفته می‌شود که در آن شخص یا اشخاصی صرفا برای جلو بردن فیلم کشته می‌شوند و قتل‌های واقعی در آن رخ می‌دهد. هر چند که این فیلم از تمام اتهامات تبرئه شد اما هنوز هم جزو فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند قرار دارد.

وقتی صحبت از فیلم ترسناکی که کشته داد می‌شود، بیشتر ما به دنبال جنگیر می‌گردیم اما شاید Cannibal Holocaust در تمام این مدت قاتل اصلی بوده باشد!

The Evil Dead

 • سال اکران: 1981
 • (IMDb): 7.4
 • (Rotten Tomatoes): 86%
فیلم the evil dead

دهه 70 و 80 میلادی زمینه ساز فیلم های ترسناک زیادی بودند و کلبه‌ی وحشت سم ریمی یکی از آن‌ها بود که به سرعت به یکی از فیلم‌های محبوب تبدیل شد. این فیلم در مورد گروهی از دوستان است که به یک کلبه‌ی دورافتاده در وسط جنگل می‌روند و یک کتاب با عنوان “کتاب مردگان” پیدا می‌کنند.

زمانی که آن‌ها شروع به خواندن کتاب می‌کنند، اوضاع از کنترلشان خارج می‌شود. باور کنید اوضاع به حدی بد می‌شود که The Evil Dead به فیلم های ترسناک ممنوع شده در چندین کشور می‌پیوندد! البته که هواداران عاشق این فیلم شدند و چندین دنباله برای آن ساخته شد. همچنین یک سریال از سال 2015 تا 2018 با محوریت آن شکل گرفت.

در مقاله بهترین فیلم های ترسناک جنی می‌توانید با فیلم های مشابه، یا حتی ترسناک تر از کلبه وحشت آشنا شوید.

The Poughkeepsie Tapes

 • سال اکران: 2007
 • (IMDb): 6.1
 • (Rotten Tomatoes): 67%
فیلم the poughkeepsie tapes

وقتی که یک فیلم به شکل نوارهای ضبط شده ساخته شود، روی باورپذیری آن تاثیر زیادی دارد. The Poughkeepsie Tapes بر اساس واقعیت نیست اما به نحوی ساخته شده است که به شدت واقعی به نظر برسد. اکثر فیلم‌های ما در لیست فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند در برخی از کشورها ممنوع بودند اما این فیلم با تمام آن‌ها فرق دارد. اکران اولیه‌ی نوارهای پوکیپسی در سال 2007 بود اما به سرعت از سینماها جمع شد و تا 7 سال بعد هیچکس آن را ندید. سرانجام به خاطر کنجکاوی مخاطبان، این فیلم در سال 2014 اکران شد. این فیلم در مورد یک قاتل زنجیره‌ای که بیشتر از 800 ویدیو از خود در حال شکنجه‌ی قربانیان خود ذخیره کرده است.

The Exorcist

 • سال اکران: 1973
 • (IMDb): 8.1
 • (Rotten Tomatoes): 78%
جنگیر

زمانی یک فیلم به خاطر وحشتناک بودن خود مشهور می‌شود که بینندگان آن در سینما حالشان بد شود. شاخص‌ترین فیلمی که می‌توان با این اصل معرفی کرد، جنگیر 1973 است که در زمان اکرانش یکی از تماشاچیان دچار حمله قلبی شد! جنگیر صحنه‌های ترسناک مشهور زیادی دارد که مطمعنا نمی‌توانید فراموش کنید.

فیلم The Exorcist در زمان اکرانش در چندین ایالت آمریکا و کل انگلستان ممنوع شد تا به یکی از به یادماندنی‌ترین آثار دنیای وحشت تبدیل شود. حتی شاید تنها فیلمی باشد که تا ابد با عنوان «فیلم ترسناکی که کشته داد» از آن یاد شود!

در مقاله‌ی بهترین فیلم های ترسناک با آثار دیگری از این ژانر آشنا شوید.

The Last House on the Left

 • سال اکران: 1972
 • (IMDb): 6.5
 • (Rotten Tomatoes): 43%
فیلم the house on the left

وس کریون اولین تجربه کارگردانی خود را با فیلم The House On The Left به جهانیان عرضه کرد. فیلمی که به سرعت جایگاهی در بین فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند کسب کرد. این فیلم با ماهیت هولناک خود و صحنه‌های خشن و تحقیرکننده‌اش حدود 30 سال در انگلستان ممنوع شد. ممنوعیت این فیلم سرانجام در سال 2003 برداشته شد. نمایش این فیلم در استرالیا هم به خاطر سختگیری‌های نمایشی ممنوع بود اما بالاخره در سال 2004 این ممنوعیت رفع شد.

این فیلم بحث برانگیز در ابتدا به وجهه‌ی وس کریون ضربه زد و ماهیت آن شهرت کارگردان را خدشه دارد کرد. بعد از گذشت سال‌ها از اکران فیلم، The House On The Left بیشتر شناخته شد و هواداران خاص خود را پیدا کرد. برخی از هواداران این فیلم را “شاهکار فراموش شده‌ی کریون” نامیده اند!

The Texas Chain Saw Massacre

 • سال اکران: 1974
 • (IMDb): 7.4
 • (Rotten Tomatoes): 89%
کشتار با اره برقی در تگزاس

نسخه اولیه‌ی کشتار با اره برقی در تگزاس کلیشه‌های ژانر وحشت را کنار زد و فیلم‌های اسلشر را به سطح بالاتری برد. این فیلم از زمان اکرانش همیشه دنباله‌ها و بازسازی‌های زیادی داشته است. حتی متیو مکانهی است در نسخه چهارم این فیلم حضور داشته تا بتوان آن را یکی از عجیب‌ترین فرنچایزهای ترسناک هم دانست. با وجود استقبال طرفداران، The Texas Chainsaw Massacre در کشورهای زیادی به خاطر ماهیت خشن خود به فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند پیوست.

برخی از منتقدین اعتقاد دارند که خشونت این فیلم بسیار کمتر از حد ممنوعیت است و کارگردان این فیلم، Tobe Hooper، هم معتقد است که می‌توان این فیلم را با بچه‌ها دید!

البته که حرف های غیر منطقی کارگردان‌ها برای فروش بیشتر فیلمشان یا ساختن جو تبلیغاتی چیز جدیدی نیست اما جای تعجب است که مفهوم خشونت در این 50 سال به این حد عوض شده است.

Antichrist

 • سال اکران: 2009
 • (IMDb): 6.5
 • (Rotten Tomatoes): 54%
فیلم antichrist

اگر با فعالیت‌های هنری لارس ون تریر آشنا باشید می‌دانید که در برای ساختن کارهای متفاوت و بحث برانگیز اصلا خجالتی نیست. فیلم ترسناک Antichrist هم جزو همین کارهاست که با هنرنمایی ویلم دفو به فیلمی منزجرکننده تبدیل شده است. در زمان اکران بین المللی این فیلم در جشنواره‌ی کن، تعداد زیادی از بینندگان بعد از شروع فیلم سالن را ترک کردند و چهار نفر دیگر به خاطر صحنه‌های خشن از هوش رفتند!

“ضد مسیح” به شکلی عجیب بعد از گذشت هفت سال از زمان اکران اولیه‌ی خود در فرانسه ممنوع شد! یک گروه مذهبی کاتولیک درخواست بازبینی رنج سنی و محتوای خشن این فیلم را کرد و بعد از این که دادگاه به نفع آن‌ها حکم داد، پخش آن در سینما و تلویزیون ممنوع شد. این فیلم بعدا با درجه سنی بالای 18 سال عرضه شد اما همین وقفه کافی بود تا Antichrist جزو فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند قرار بگیرد. جالب است بدانید این فیلم از دید BBC به عنوان یکی از بهترین فیلم های قرن 21 شناخته شده است.

A Clockwork Orange

 • سال اکران: 1971
 • (IMDb): 8.3
 • (Rotten Tomatoes): 87%
فیلم پرتقال کوکی

پرتقال کوکی یک اقتباس از رمانی به همین نام است. اگر جزو طرفداران این کتاب باشید می‌دانید که فهمیدن منظور کاراکترها در این فیلم کار چندان ساده‌ای نیست. تماشای این که چند نفر چه بلاهایی بر سر قربانیان بیچاره می‌آورند چیزی فراتر از هولناک است؛ اما توجیه کردن آن به اسم جوانی و سرگرمی بر هولناک بودن این کار اضافه می‌کند.

پرتقال کوکی در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است و مردم ماهیت خشن این فیلم را قبول کرده اند اما مسئولین در زمان اکران به سرعت آن را ممنوع کردند. برخی از جوانان با الهام از کاراکترهای این فیلم جرم‌هایی مرتکب می‌شدند و اسم آن را هنر می‌گذاشتند! همین تاثیر مخرب بر جامعه باعث شد تا پرتقال کوکی هم به لیست فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند اضافه شود.

Let Sleeping Corpses Lie

 • سال اکران: 1974
 • (IMDb): 6.8
 • (Rotten Tomatoes): 86%
فیلم Let Sleeping Corpses Lie

یک پلیس در حال دنبال کردن 2 هیپی است که به متهم به قتل‌های زنجیره‌ای و کندن پوست قربانیان اند. چیزی که پلیس نمی‌داند این است که مرده‌ها از گور برخاسته اند و مسئول این جنایات اند.

A Bay Of Blood

 • سال اکران: 1971
 • (IMDb): 6.5
 • (Rotten Tomatoes): 86%
فیلم A Bay Of Blood

به دنبال مرگ یک شاهزاده، یک وارث و اطرافیان او به یک باغ ساحلی زیبا می‌روند. هر کدام از آن‌ها برنامه‌ای برای قتل دیگری دارد و از آن سود می‌برد. زمانی که کشت و کشتار به اوج می‌رسد، گروهی بی‌خانمان هم به جمع اضافه می‌شود و همانطور سردرگم و بی‌خبر، درگیر این گرداب بی‌نجات می‌شود.

گفته می‌شود که A Bay Of Blood به نوعی یک شروع بر فیلم‌های اسلشر اورجینال بوده و به خاطر همین تازگی اش در بین فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند قرار گرفته است.

Island Of Death

 • سال اکران: 1976
 • (IMDb): 5.1
 • (Rotten Tomatoes): 33%
فیلم Island Of Death

جزیره مرگ به خاطر ماهیت مریض گونه و ساختار شکن خود در بین فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند قرار گرفت. این فیلم در مورد زوجی سادیسمی است که برای ماه عسل به یک جزیره در یونان می‌روند و شروع به کشتار مخفیانه‌ی محلیان می‌کنند. هدف آن‌ها از قتل فقط لذت است و همین هم آن را به شدت زننده کرده است.

The Toolbox Murders

 • سال اکران: 1978
 • (IMDb): 5.2
 • (Rotten Tomatoes): 13%
فیلم The Toolbox Murders

داستان این سری فیلم‌ها در مورد یک قاتل است که قربانیان خود را دنبال می‌کند و بعد از گرفتنشان با استفاده از ابزارهای جعبه ابزارش آن‌ها را به قتل می‌رساند؛ یک قتل آهسته و دردناک! بی دلیل نیست که تماشاگران در زمان اکران این فیلم سینما را ترک، و همیشه از آن به عنوان یکی از فیلم های ترسناکی که ممنوع شد یاد کردند.

Possession

 • سال اکران: 1981
 • (IMDb): 7.3
 • (Rotten Tomatoes): 83%
فیلم Possession

آنا همسر مارک به تازگی درخواست طلاق کرده اما مارک با او مخالف است. او به آنا شک دارد و احساس می‌کند که با شخص دیگری روی هم ریخته، در حالی که خودش با معلم پسرشان، که بسیار شبیه آناست، رابطه دارد. درگیری عاطفی آن‌ها کم کم بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود اما کم کم جای خود را به چیزی شیطانی می‌دهد که هیچ کدام از آن در امان نخواهند بود.

فیلم تسخیر در انگلستان ممنوع شد و در ایالات متحده پس از اصلاحات فراوان توانست مجوز پخش عمومی بگیرد. صحنه‌هایی از این فیلم مثل صحنه‌ی مترو جزو صحنه‌های ماندگار ژانر وحشت شدند که هر کسی نمی‌خواهد آن را دوباره ببیند. حتی کارگردان فیلم هم اعتراف کرده که در طول ساختن این فیلم به خاطر این قضایا اذیت شده است.

Trauma

 • سال اکران: 1993
 • (IMDb): 5.8
 • (Rotten Tomatoes): 50%
فیلم Trauma

زمانی که پدر و مادر یک دختر به دست یک قاتل کشته می‌شوند، او موفق می‌شود فرار کند. ملاقات او با یک پسر که می‌خواهد به او کمک کند، آن‌ها در مسیر کشف جرم و دستگیری قاتل قرار می‌دهد. این قاتل خصوصیات خاصی دارد و در مواقع خاصی حمله می‌کند. با جلو رفتن ماجرا سرنخ‌هایی از گذشته پیدا می‌شود که می‌تواند معما را حل کند اما …

Grotesque

 • سال اکران: 1988
 • (IMDb): 4.4
 • (Rotten Tomatoes): 15%
فیلم Grotesque جزو فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند

داستان این فیلم در یک خانه ویلایی رخ می‌دهد. جایی که یک خانواده توسط یک گروه شرور کشته می‌شوند اما همه چیز دست به دست هم می‌دهد تا اعضای گروه یکی پس از دیگری به سرنوشتی شوم دچار شوند.

لیست ما اینجا تمام می‌شود. متاسفانه احتمال این که آثار جدیدی به این مقاله اضافه شود بسیار کم است. عوض شدن سلیقه‌ی مردم و سختگیری استودیوهای فیلمسازی باعث شده تا در عصر جلوه‌های ویژه، آثار ترسناک متفاوت حتی نتوانند به مرحله ساخت برسند؛ چه برسد اکران و ممنوعیت! شاید هم این اتفاق باعث شود تا این فیلم‌ها تا ابد در تاریخ جاودان شوند؛ فیلم های ترسناکی که ممنوع شدند!

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.