11 فیلم بوکسوری برتر تاریخ + فیلم‌های مشابه این ژانر

تصاویری از 3 فیلم بوکسوری علی، چپ دست و عزیز میلیون دلاری

بوکس یکی از رشته‌های رزمی محبوب در دنیاست و اسطوره‌های این رشته در سراسر دنیا شناخته شده هستند؛ فیلم‌های آن هم همینطور! در این مقاله به معرفی 11 فیلم بوکسوری محبوب خواهیم پرداخت و فیلم‌های مشابه ژانر بوکس را هم لیست خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

1. Rocky

 • سال اکران: 1976
 • (IMDB): 8.1
 • (Rotten Tomatoes): 92%
فیلم Rocky

راکی؛ بهترین فیلم بوکسوری تاریخ سینما

راکی جزو آن دسته از فیلم‌هاست که از هر نظر به یادماندنی است. احتمالا می‌دانید که سیلوستر استالونه در زمان نوشتن فیلمنامه‌ی راکی کاملا ورشکسته بود و فقط 106 دلار در حسابش پول داشت. تهیه کنندگان در این شرایط برای خرید فیلمنامه به او تا 300 هزار دلار هم پیشنهاد دادند اما او قصد داشت خودش نقش اصلی فیلمش را بازی کند. فیلم ساخته شد و به موفقیتی جهانی رسید تا شرایط هم برای سیلوستر و هم برای راکی کاملا عوض شود.

موفقیت فیلم اول زمینه ساز چند دنباله و یک اقتباس سریالی مدرن شد. داستان راکی جوان و خوش قلب به عنوان یک ورزشکار قابل احترام برای منتقدان هم جذاب بود و این فیلم توانست از 10 نامزدی اسکار، برنده‌ی 3 مورد از جمله بهترین فیلم شد.

داستان فیلم در مورد یک بوکسور جوان و آماتور است که بعد از به دست آوردن یک فرصت مبارزه برای قهرمانی جهان، تمام تلاشش را برای رسیدن به بزرگ‌ترین هدف زندگی اش می‌کند.

راکی یکی از جذاب‌ترین فیلم های انگیزشی تاریخ است. در این مقاله با بهترین فیلم های انگیزشی تاریخ مثل راکی آشنا شوید.

راکی در مجموع 6 فیلم به نام خود (راکی 1 تا 5 و فیلم راکی بالبوآ) و 3 فیلم در مجموعه‌ی کرید دارد. توصیه‌ی ما به شما تماشای آن‌ها به ترتیب تاریخ اکران است اما اگر خواستید فقط بهترین‌ها را ببینید، از لیست زیر استفاده کنید.

 1. Rocky
 2. Creed
 3. Creed III
 4. Rocky Balboa
 5. Rocky III
 6. Rocky II
 7. Creed II
 8. Rocky IV
 9. Rocky V

2. Million Dollar Baby

 • سال اکران: 2004
 • (IMDB): 8.1
 • (Rotten Tomatoes): 90%
فیلم Million dollar baby

عزیز میلیون دلاری؛ یکی از بهترین فیلم های بوکسوری با داستانی تکان دهنده

عزیز میلیون دلاری بدون شک بهترین فیلم بوکسوری تاریخ زنان است. این فیلم که با محوریت کاراکتر مگی (با بازی هیلاری سوانک) روی پرده رفت، داستان یک زن بوکسور آماتور را به تصویر می‌کشد که دیگر برای ورزش حرفه‌ای پیر شده است. آرزوی او قهرمانی جهان است و تمام تلاشش را برای این کار انجام می‌دهد اما حتی نمی‌توان مربی فرانکی (با بازی کلینت ایستوود) را مجاب به تمرین دادنش کند.

مگی سرسخت و تاثیرگذار است و هر چه بیشتر با گذشته‌ی او آشنا می‌شوید، بیشتر می‌خواهید او را در اوج موفقیت ببینید. هر چند اگر پایان این فیلم تا این حد قابل حدس بود هرگز نمی‌توانست جزو بهترین فیلم های دنیا باشد.

فیلم علاوه بر هیلاری سوانک و کلینت ایستوود، مورگان فریمن را هم در یک نقش مکمل و به عنوان راوی دارد و با این ترکیب توانسته است در 4 رشته، رقبای اسکار خود را ناک اوت کند! Million Dollar Baby شاید در مورد بوکس زنان باشد اما ثابت کرده است که می‌تواند بهتر از رقبای پر آوازه‌ی خود باشد.

حتما بخوانید: بهترین فیلم های اکشن کره ای

3. Creed

 • سال اکران: 2015
 • (IMDB): 7.6
 • (Rotten Tomatoes): 95%
فیلم کرید

سری فیلم های Creed دنیای بوکس قدیم و جدید را در سینما به هم وصل می‌کند.راکی که اسطوره‌ی بوکس در دوران گذشته بود، حالا یک مربی شده و مدت‌ها پیش دستکش‌هایش را آویخته است. از آپولو کرید تنها یک نام باقی مانده و پسر دردساز او، آدونیس، به دنبال عظمت است. آدونیس می‌خواهد قدم جای پای بزرگان بگذارد و برای این کار باید پیش بزرگان برود و چه کسی بهتر از راکی بالبوآ؟

مسیر رشد آدونیس شباهت زیادی به راکی دارد و انتخاب یک بازیگر جوان و جویای نام (مایکل بی جردن) هم این شباهت را بسیار بیشتر می‌کند. از نظر بسیاری از منتقدان، دلیل موفقیت Creed این است که بیشتر به عنوان یک اسپین آف راکی فعالیت می‌کند و دنباله‌ای بر ماجراهای آن نیست. این دیدگاه به ماجرا باعث می‌شود تا توجه‌ها روی راکی متمرکز نشود و فیلم بتواند به شکل یک عنوان مستقل رشد کند.

تا سال 2024 تنها 3 فیلم Creed ساخته شده است و می‌توان فیلم‌ها را جدا از هم دید اما توصیه‌ی ما تماشای آن‌ها به ترتیب تاریخ انتشار است. با این حال بهتر است بدانید که Creed بهترین فیلم مجموعه است و Creed 2 تا به حال ضعیف‌ترین عملکرد را در مجموعه داشته است.

4. Southpaw

 • سال اکران: 2015
 • (IMDB): 7.3
 • (Rotten Tomatoes): 60%
فیلم چپ دست

اکران شدن Southpaw و Creed چندان به نفع Southpaw نشد اما با این حال این فیلم باز هم توانست یک موفقیت تجاری باشد. این فیلم بیش از 3 برابر هزینه‌ی خود فروخت تا جزو بهترین فیلم های بوکسوری جدید قرار بگیرد.

داستان فیلم چپ دست در مورد Billy Hope است که در حال حاضر قهرمان بوکس جهان است. بیلی یک خانواده خوشحال 3 نفره دارد و با وجود این که او و همسرش بدون سرپرست بزرگ شده اند، توانسته به تمام آرزوهایش برسد. او در فکر بازنشستگی است اما یک اتفاق ناگوار همه چیز را برای او به هم می‌ریزد. خانواده‌اش از هم می‌پاشد و حضانت دخترش را از دست می‌دهد. او در آخرین مبارزه‌ی خود شکست می‌خورد و به دنبال آن زندگی حرفه‌ای اش تقریبا به پایان می‌رسد. زمانی که از میراث او هیچ چیز باقی نمی‌ماند، بیلی مجبور است یک بار دیگر برگردد و تمام چیزهایش را از زندگی پس بگیرد؛ از همه مهم‌تر دخترش را!

ممکن نیست Southpaw را ببینید و بتوانید بازیگر دیگری را به جای جیک جیلنهال تصور کنید. این بازیگر با استعداد همانطور که در فیلم Nightcrawler درخشید و کاراکتر ماندگار لوییس بلوم را ساخت، در چپ دست هم کاراکتری ماندگار خلق کرد که تا مدت‌ها از یاد بیننده نمی‌رود. (نقد فیلم Nightcrawler را اینجا بخوانید.)

ماندگاری فیلم Southpaw یک دلیل دیگر هم دارد و آن عطش کاراکتر بیلی هوپ برای رستگاری است. فیلم های بوکسوری معمولا این قسمت را در خود دارند و مسیر کاراکتر را از شکست تا پیروزی ترسیم می‌کنند اما محرک اصلی بیلی در این مسیر، رسیدن به خانواده و گرفتن انتقام است؛ آن هم در زمانی که دیگر هیچ کس را در کنارش ندارد.

5. Cinderella Man

 • سال اکران: 2005
 • (IMDB): 8.0
 • (Rotten Tomatoes): 80%
مرد سیندرلایی

ترکیب فیلم های بوکسوری و داستان واقعی، جذابیتی باورپذیر به فیلم می‌دهد و Cinderella Man از این حیث جزو بهترین‌هاست. راسل کرو در نقش James J. Braddock، یک بوکسور است به خاطر شکستگی دست راستش مجبور به خداحافظی از بوکس می‌شود. در دهه‌ی 1930، آمریکا در رکود فرو می‌رود و گذران زندگی برای همه سخت می‌شود. برادوک به کارگری رو می‌آورد اما تقاضای بالای کار باعث می‌شود او نتواند هر روز کار کند و با دستی مصدوم، امیدش به ادامه‌ی زندگی کمتر و کمتر شود.

در یکی از این روزها ناگهان روزنه‌ی امیدی به زندگی برادوک و همسرش باز می‌شود. او فرصت پیدا می‌کند تا یک دیدار به عنوان حریف تمرینی کورن گریفین، نفر دوم بوکس جهان، به میدان برود. ناک اوت شدن گریفین در راند سوم توسط برادوک تعجب همه را برمی‌انگیزد و شروعی بر داستان افسانه‌ای و تامل انگیز مرد سیندرلایی می‌شود.

6. The Fighter

 • سال اکران: 2010
 • (IMDB): 7.8
 • (Rotten Tomatoes): 91%
فیلم the fighter

با بازیگرانی مثل مارک والبرگ و کریستین بیل، جای تعجب نیست که فیلم بوکسوری The Fighter برنده‌ی 2 جایزه‌ی اسکار باشد. این فیلم بر اساس زندگی واقعی بوکسوری ایرلندی به نام Micky Ward (با بازی مارک والبرگ) ساخته شده است و داستان تلاش او برای بیرون آمدن از سایه‌ی برادرش را به تصویر می‌کشد. Dicky (با بازی کریستین بیل) یک بوکسور بازنشسته‌ی ناموفق است و میکی قصد دارد با رد شدن از دستاوردهای او، اسم و رسمی برای خود دست و پا کند.

The Fighter با به دست آوردن 2 اسکار از مجموع 7 نامزدی، داستان مردی با قلب بزرگ است که با تمام توانش می‌خواهد از مشکلاتش عبور کند؛ حتی اگر این مشکلات داخل خانه‌اش باشند.

7. Raging Bull

 • سال اکران: 1980
 • (IMDB): 8.1
 • (Rotten Tomatoes): 92%
فیلم گاو خشمگین

به عنوان یکی از بهترین فیلم های بوکسوری تاریخ، گاو خشمگین نشان دهنده‌ی جادوییست که وقتی نام‌های بزرگ دست به دست هم می‌دهند روی پرده‌ی نقره‌ای ظاهر می‌شود. همکاری رابرت دنیرو، جو پسکی و مارتین اسکورسیزی در به تصویر کشیدن زندگی جیک لاموتا یک موفقیت بزرگ بود و بعد از 8 نامزدی اسکار توانست 2 مورد را به خانه ببرد.

فیلمنامه‌ی این فیلم بر اساس اتوبیوگرافی لاموتا با نام Raging Bull: My Story نوشته شده و فیلم، داستان زندگی این بوکسور میان وزن را در دهه 1940 میلادی به تصویر می‌کشد. او هم مثل تمام بوکسورها آرزو دارد قهرمان جهان شود اما تفاوت‌های بزرگ بین Raging Bull و سایر فیلم های بوکسوری وجود دارد. لاموتا به خاطر بی‌پولی، باختن یا شرایط سخت عصبانی نشده است؛ او همیشه عصبانی بوده و دنیرو این خصوصیت او را چه در درون رینگ و چه در بیرون از آن به زیبایی اجرا کرده است.

8. The Boxer

 • سال اکران: 1997
 • (IMDB): 7.0
 • (Rotten Tomatoes): 81%
فیلم بوکسر 1997

تماشای یک فیلم بوکسوری با بازی دنیل دی لوئیس قطعا برای طرفداران سینما جذابیت‌های زیادی دارد. نام این اسطوره که به فیلم‌های مثل there will be blood، My left foot و Lincoln و البته 3 جایزه‌ی اسکارش گره خورده، قطعا به ارزش هر فیلمی اضافه می‌کند.

داستان فیلم در مورد دنی فلین است که در سن پایین به خاطر یک درگیری زندانی می‌شود. او پس از پایان دوران محکومیت 14 ساله‌ی خود آزاد می‌شود و به خانه برمی‌گردد تا زندگی اش را دوباره از نو شروع کند. باشگاه بوکس او هم از همین ایده متولد می‌شود. فلین به دنبال یک زندگی بی‌دردسر است اما انگار هر چقدر تلاش کند، نمی‌تواند از گذشته اش جلو بزند.

9. فیلم بوکسوری The Survivor

 • سال اکران: 2021
 • (IMDB): 6.7
 • (Rotten Tomatoes): 86%
فیلم بوکسوری بازمانده

بازمانده؛ یک فیلم بوکسوری در زندان!

بعد از فرستاده شدن به آشویتز، Harry Haft مجبور می‌شود تا در نبردهای گلادیاتوری با بقیه اسرا مبارزه‌ی بوکس انجام دهد.

شاید اگر این فیلم بر اساس داستان واقعی نبود، می‌توانستیم انتظار یک داستان آبکی را داشته باشیم اما بازی خوب بن فاستر در نقش اول و ماجرای تکان دهنده‌ی اصلی، The Survivor را به یک فیلم خوب تبدیل می‌کند.

10. Jungleland

 • سال اکران: 2019
 • (IMDB): 6.2
 • (Rotten Tomatoes): 74%
فیلم سرزمین جنگلی

Jungleland یکی از فیلم های بوکسوری جالب در چند سال اخیر است که داستان وارد شدن 2 برادر به مسابقات زیرزمینی بوکس را به تصویر می‌کشد. استنلی و لیون برای صاف کردن بدهی خود مجبور می‌شوند پیشنهاد یک گانگستر برای مسابقات بوکس را قبول کنند اما طولی نمی‌کشد که می‌فهمند این تصمیمشان تبعات مرگباری در پی دارد.

11. Ali

 • سال اکران: 2001
 • (IMDB): 6.7
 • (Rotten Tomatoes): 68%
فیلم ali 2001

زندگی محمدعلی کلی الهام بخش بسیاری از بوکسورهای جوان بوده و هست. فیلم Ali داستان این بوکسور افسانه‌ای را از سال 1964 تا 1974 به تصویر می‌کشد. چالش‌های زندگی، جهت‌گیری‌های سیاسی و فراز و نشیب‌های حرفه‌ای کلی در این فیلم به خوبی نشان داده شده و اگر جزو طرفداران او هستید، نباید این فیلم را از دست بدهید. از بازیگران مطرح این فیلم می‌توان به ویل اسمیت (در نقش محمد علی کلی)، جیمی فاکس و ژان وویت اشاره کرد.

مقاله‌ی بهترین فیلم های بوکسوری را با لیستی کوتاه از فیلم‌هایی که ممکن است برایتان جذاب باشد به پایان می‌رسانیم:

 1. Real Steel: داستان بوکسوری ناموفق که وارد دنیای بوکس ربات‌ها می‌شود.
 2. Sultan: فیلم هندی در مورد یک کشتی گیر 40 ساله ( با بازی سلمان خان) که وارد MMA می‌شود.
 3. The Hammer (2007): یک فیلم ورزشی-کمدی با محوریت بوکس.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.