بهترین فیلم های کلاسیک | 10 فیلم مخصوص فیلمبازان

بهترین فیلم های کلاسیک

فیلم‌های کلاسیک آثاری از هنر هستند که سال‌هاست که مردم را سرگرم می‌کنند. آنها داستان‌های عالی، فیلمبرداری خیره‌کننده و اجراهای فراموش‌نشدنی دارند. اگر به دنبال تجربه‌ای سینمایی هستید که شما را در تمام مدت درگیر کند، بهترین فیلم های کلاسیک مخصوص شما هستند.

همشهری کین (۱۹۴۱)

 • IMDb: 9.3/10
 • Rotten Tomatoes: 99%
 • Metacritic: 100
فیلم همشهری کین

همشهری کین یک فیلم درام آمریکایی محصول ۱۹۴۱ به کارگردانی اورسن ولز و نویسندگی ولز و هرمان جی. منکوویچ است. این فیلم بر اساس رمان رمانتیکی به همین نام نوشته هرمان جی. منکوویچ ساخته شده است. در این فیلم ولز، اورسون ولز، جوآن بنر، ریموند بول، تام تاللی، جرج مونتگومری و آدولف مونتانت بازی می‌کنند.

داستان فیلم از مرگ چارلز کین، مردی ثروتمند و قدرتمند آغاز می‌شود. روزنامه‌نگاری که برای نوشتن زندگی‌نامه کین استخدام شده است، تلاش می‌کند معنای آخرین کلمه کین، «روزهای طلایی» را درک کند. این فیلم سفری به زندگی کین است، از کودکی فقیر در شهرستان ایلینویز تا قد کشیدن و تبدیل شدنش به یک مرد ثروتمند و با قدرت.

همشهری کین اغلب به عنوان یکی از بهترین فیلم های کلاسیک تمام دوران در نظر گرفته می شود. این فیلم در سال ۱۹۴۲ برنده چهار جایزه اسکار شد، از جمله بهترین کارگردانی (برای ولز)، بهترین فیلمنامه اقتباسی (برای ولز و منکوویچ) و بهترین فیلمبرداری (برای جرج جی. کلارک). این فیلم همچنین در سال ۱۹۹۸ در فهرست ملی ثبت فیلم ایالات متحده توسط کتابخانه کنگره به عنوان «دارای اهمیت فرهنگی، تاریخی یا زیبایی‌شناختی» انتخاب شد و در سال ۱۹۹۹ توسط مجله امپایر به عنوان بزرگترین فیلم تمام دوران انتخاب شد.

فقط به بهترین ها علاقمند هستید؟ بهترین فیلم های آمریکایی را اینجا ببینید.

کازابلانکا (۱۹۴۲): از بهترین فیلم های کلاسیک

 • IMDb: 8.8/10
 • Rotten Tomatoes: 96%
 • Metacritic: 94
فیلم کلاسیک کازابلانکا

کازابلانکا یک فیلم درام عاشقانه آمریکایی محصول ۱۹۴۲ به کارگردانی مایکل کورتیز و نویسندگی جوئل ویلیامسن است. این فیلم بر اساس نمایشنامه‌ای به همین نام نوشته موریس گارسون ساخته شده است. در این فیلم هامفری بوگارت، اینگرید برگمن، پل هنری، کلود رینس، کنت ویرین و پیتر لوری بازی می‌کنند.

داستان فیلم در دوران جنگ جهانی دوم در کازابلانکا، مراکش می‌گذرد. ریچارد بلین، یک مرد آمریکایی، در کازابلانکا به عنوان مدیر کازینو ریتز کار می‌کند. او عاشق ایلسا لوند، یک زن فرانسوی می‌شود که سال‌ها پیش از او جدا شده است. ایلسا در حال حاضر با ویلهلم لاندا، یک افسر نازی ازدواج کرده است. بلین باید تصمیم بگیرد که آیا عشقش به ایلسا را بر مسئولیتش برای کمک به یهودیان در فرار از فرانسه نازی ترجیح می‌دهد یا خیر.

کازابلانکا اغلب به عنوان یکی از بهترین فیلم های کلاسیک در نظر گرفته می شود. این فیلم در سال ۱۹۴۳ برنده سه جایزه اسکار شد، از جمله بهترین فیلم (برای جک وارنر)، بهترین کارگردانی (برای کورتیز) و بهترین فیلمنامه اقتباسی (برای ویلیامسن). این فیلم همچنین در سال ۱۹۹۸ در فهرست ملی ثبت فیلم ایالات متحده توسط کتابخانه کنگره به عنوان «دارای اهمیت فرهنگی، تاریخی یا زیبایی‌شناختی» انتخاب شد و در سال ۱۹۹۹ توسط مجله امپایر به عنوان چهارمین فیلم بزرگ تمام دوران انتخاب شد.

جادوگر شهر اُز (۱۹۳۹)

 • IMDb: 8.1/10
 • Rotten Tomatoes: 98%
 • Metacritic: 96
فیلم جادوگر شهر از

جادوگر شهر از اوز یک فیلم موزیکال فانتزی آمریکایی محصول ۱۹۳۹ به کارگردانی ویلیام فریدکین و نویسندگی نورمن سلینجر است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام نوشته فرانک باوم ساخته شده است. در این فیلم جودی گارلند، ریکی توماس، برت لاهر، جین آرتور، مارگارت همیلتون، بیل مک‌کی و فرانک مورگان بازی می‌کنند.

داستان فیلم در شهر کوچکی به نام کانساس می‌گذرد. دوروتی گیل یک دختر جوان است که با عمه و عمویش زندگی می‌کند. او در روز تولدش یک طوفان می‌آید و خانه‌اش را به سرزمین دوردست اوز می‌برد. در اوز، دوروتی با دوستان جدیدی آشنا می‌شود: سگی به نام توتو، مردی از پنبه‌دانه به نام اسنو و مردی از فلز به نام تین‌من. آنها به جادوگر اوز می‌روند تا از او کمک بخواهند تا دوروتی را به خانه بازگرداند.

جادوگر شهر اوز در سال ۱۹۴۰ برنده دو جایزه اسکار شد، از جمله بهترین موسیقی (برای هربرت استاتلر) و بهترین آواز اصلی (برای «اگر بتوانم روی ابرها راه بروم»). این فیلم همچنین در سال ۱۹۸۹ در فهرست ملی ثبت فیلم ایالات متحده توسط کتابخانه کنگره به عنوان «دارای اهمیت فرهنگی، تاریخی یا زیبایی‌شناختی» انتخاب شد و در سال ۱۹۹۸ توسط مجله امپایر به عنوان سیزدهمین فیلم بزرگ تمام دوران انتخاب شد. بی دلیل نیست که این فیلم جزو بهترین فیلم های کلاسیک قرار گرفته است.

بر باد رفته (۱۹۳۹): جزو بهترین فیلم های کلاسیک

 • IMDb: 8.5/10
 • Rotten Tomatoes: 99%
 • Metacritic: 100
فیلم بر باد رفته

بر باد رفته یک فیلم حماسی عاشقانه آمریکایی محصول ۱۹۳۹ به کارگردانی ویکتور فلمینگ، جورج کیوکور و سام وود است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام نوشته مارگارت میچل ساخته شده است. در این فیلم ویوین لی، کلارک گیبل، لیتل فیلیپس، هارولد لوید، اولیور هاردی، هوبرت بونویل، توماس میچل و اوتمار شیرز بازی می‌کنند.

داستان فیلم در اوایل قرن بیستم در جورجیا، ایالات متحده، در دوران جنگ داخلی آمریکا می‌گذرد. اسکارلت اوهارا یک زن جوان جذاب و مغرور است که عاشق چارلز هارتتون، یک مرد جوان ثروتمند می‌شود. آنها ازدواج می‌کنند، اما چارلز در جنگ کشته می‌شود. اسکارلت با رت باتلر، یک مرد جوان جذاب و مالک زمین ازدواج می‌کند، اما آنها نیز در نهایت از هم جدا می‌شوند. اسکارلت با چالش‌های زیادی در طول جنگ و در سال‌های پس از آن روبرو می‌شود، اما در نهایت به یک زن ثروتمند و قدرتمند تبدیل می‌شود.

فیلم بر باد رفته علاوه بر این که جزو بهترین فیلم های کلاسیک است، جزو بهترین عاشقانه ها هم در نظر گرفته می‌شود. این فیلم در سال ۱۹۴۰ برنده ده جایزه اسکار شد، از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی (برای فلمینگ)، بهترین بازیگر زن (برای لی) و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (برای گیبل). این فیلم همچنین در سال ۱۹۸۹ در فهرست ملی ثبت فیلم ایالات متحده توسط کتابخانه کنگره به عنوان «دارای اهمیت فرهنگی، تاریخی یا زیبایی‌شناختی» انتخاب شد و در سال ۱۹۹۸ توسط مجله امپایر به عنوان دومین فیلم بزرگ تمام دوران انتخاب شد.

لورنس عربستان (۱۹۶۲)

 • IMDb: 8.3/10
 • Rotten Tomatoes: 94%
 • Metacritic: 91
فیلم لارنس عربستان

لورنس عربستان یک فیلم حماسی جنگی محصول ۱۹۶۲ به کارگردانی دیوید لین و نویسندگی مایکل ویلسون است. این فیلم که جزو بهترین فیلم های کلاسیک است، بر اساس زندگی تی. ای. لورنس، افسر ارتش بریتانیا که در جنگ جهانی اول در عربستان فعالیت می‌کرد، ساخته شده است. در این فیلم پیتر اوتول، الک گینس، آنتونی کوئین، ژان-پل بلموندو، عمر شریف و آنتونی کویین بازی می‌کنند.

داستان فیلم در دوران جنگ جهانی اول در عربستان می‌گذرد. تی. ای. لورنس، افسر ارتش بریتانیا، به عربستان اعزام می‌شود تا با اعراب متحد شود و علیه عثمانی‌ها بجنگد. لورنس با کمک اعراب، موفق می‌شود در چندین نبرد پیروز شود و عثمانی‌ها را از بسیاری از مناطق عربستان بیرون براند.

این فیلم در سال ۱۹۶۳ برنده هفت جایزه اسکار شد، از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی (برای لین) و بهترین فیلمنامه اقتباسی (برای ویلسون). این فیلم همچنین در سال ۱۹۹۱ در فهرست ملی ثبت فیلم ایالات متحده توسط کتابخانه کنگره به عنوان «دارای اهمیت فرهنگی، تاریخی یا زیبایی‌شناختی» انتخاب شد و در سال ۱۹۹۸ توسط مجله امپایر به عنوان هفتمین فیلم بزرگ تمام دوران انتخاب شد.

درخشش (۱۹۸۰): از بهترین فیلم های کلاسیک

 • IMDb: 8.5/10
 • Rotten Tomatoes: 91%
 • Metacritic: 94
فیلم درخشش

درخشش یک فیلم ترسناک روان‌شناختی آمریکایی محصول ۱۹۸۰ به کارگردانی استنلی کوبریک و نویسندگی کوبریک و دیانا وایت است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام نوشته استیون کینگ ساخته شده است. در این فیلم جک نیکلسون، شلی دووال و دنی لوید بازی می‌کنند.

داستان فیلم در یک هتل دورافتاده در کوه‌های راکیز می‌گذرد. جک تورنس، یک نویسنده، خانواده‌اش را به هتل می‌برد تا در طول زمستان آنجا کار کند. اما با گذشت زمان، خانواده تورنس شروع به تجربه چیزهای عجیبی می‌کنند و جک شروع به دیوانه شدن می‌کند.

درخشش اغلب به عنوان یکی از بزرگترین فیلم های ترسناک تمام دوران در نظر گرفته می شود. این فیلم در سال ۱۹۸۰ نامزد چهار جایزه اسکار شد، از جمله بهترین فیلمنامه اقتباسی (برای کوبریک و وایت). این فیلم همچنین در سال ۱۹۹۹ در فهرست ملی ثبت فیلم ایالات متحده توسط کتابخانه کنگره به عنوان «دارای اهمیت فرهنگی، تاریخی یا زیبایی‌شناختی» انتخاب شد و در سال ۲۰۰۳ جزو بهترین فیلم های کلاسیک تمام دوران در نظر گرفته شد.

از طرفداران فیلم درخشش هستید؟ در مقاله‌ی بهترین فیلم های هیجانی با چند فیلم مشابه دیگر آشنا شوید.

پدرخوانده (۱۹۷۲)

 • IMDb: 9.2/10
 • Rotten Tomatoes: 99%
 • Metacritic: 100
فیلم پدرخوانده 1

پدرخوانده یک فیلم جنایی آمریکایی محصول ۱۹۷۲ به کارگردانی فرانسیس فورد کوپولا و نویسندگی کوپولا و ماریو بوزو است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام نوشته ماریو بوزو ساخته شده است. در این فیلم مارلون براندو، آل پاچینو، جیمز کان، ریچارد کاستلانو، رابرت دووال، استرلینگ هایدن، جان مارلی، ریچارد کانت و دیان کیتون بازی می‌کنند.

داستان فیلم در دهه ۱۹۴۰ در نیویورک سیتی می‌گذرد. خانواده کورلئونه یک خانواده مافیایی قدرتمند است که توسط دون ویتو کورلئونه (براندو) رهبری می‌شود. هنگامی که دون کورلئونه ترور می‌شود، پسر کوچکش مایکل (پاچینو) مجبور می‌شود رهبری خانواده را بر عهده بگیرد. مایکل یک مرد آرام و بی‌میل است، اما او به سرعت یاد می‌گیرد که چگونه یک رئیس مافیایی باشد.

پدرخوانده اغلب به عنوان یکی از بزرگترین فیلم های تمام دوران در نظر گرفته می شود. این فیلم در سال ۱۹۷۳ برنده سه جایزه اسکار شد، از جمله بهترین فیلم، بهترین بازیگر (برای براندو) و بهترین فیلمنامه اقتباسی (برای کوپولا و بوزو). این فیلم همچنین در سال ۱۹۹۰ در فهرست ملی ثبت فیلم ایالات متحده توسط کتابخانه کنگره به عنوان «دارای اهمیت فرهنگی، تاریخی یا زیبایی‌شناختی» انتخاب شد و توسط مجلات زیادی جزو بهترین فیلم های کلاسیک قرار گرفت.

پدرخوانده: قسمت دوم (۱۹۷۴)

 • IMDb: 9.3/10
 • Rotten Tomatoes: 97%
 • Metacritic: 94
فیلم پدرخوانده 2

پدرخوانده: قسمت دوم یک فیلم جنایی آمریکایی محصول ۱۹۷۴ به کارگردانی فرانسیس فورد کوپولا است. این فیلم دنباله فیلم پدرخوانده (۱۹۷۲) است و در سال ۱۹۰۱ و ۱۹۵۸ اتفاق می‌افتد. این نسخه از فیلم هم بر اساس رمان اصلی ساخته شده و جزو بهترین فیلم های کلاسیک قرار گرفته است. در این فیلم مارلون براندو، آل پاچینو، رابرت دووال، دیان کیتون، رابرت دنیرو، ریچارد کاستلانو، استرلینگ هایدن، جان مارلی، ریچارد کانت و جان مارلی بازی می‌کنند. این فیلم در سال ۱۹۷۵ برنده دو جایزه اسکار شد، از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی.

داستان فیلم در سال ۱۹۰۱ با کورلئونه جوان (دنیرو) آغاز می‌شود که از سیسیلی به آمریکا می‌آید و با همسرش کارمین (کیتون) ازدواج می‌کند. سپس داستان به سال ۱۹۵۸ می‌رود و مایکل کورلئونه (پاچینو) را به عنوان رئیس خانواده کورلئونه نشان می‌دهد. مایکل با چالش‌های متعددی از جمله تلاش برای ترور، جنگ با خانواده‌های مافیایی دیگر و تلاش برای حفظ صلح در خانواده‌اش روبرو است.

جنگ ستارگان (۱۹۷۷): جزو بهترین فیلم های کلاسیک

 • IMDb: 9.2/10
 • Rotten Tomatoes: 93%
 • Metacritic: 94
دارث ویدر در جنگ ستارگان

جنگ ستارگان یک فیلم حماسی علمی تخیلی آمریکایی محصول ۱۹۷۷ به کارگردانی جرج لوکاس است. این فیلم اولین فیلم در سه‌گانه اصلی جنگ ستارگان و پنجمین فیلم در کل فرنچایز جنگ ستارگان است. در این فیلم مارک همیل، کری فیشر، هریسون فورد، کارل مالدن، الک گینس، دی وی مورفی، پیتر کوشینگ، فرانک اوهر، آنتونی داین و دیوید پراوس بازی می‌کنند.

داستان فیلم در یک کهکشان دور، دور اتفاق می‌افتد. لوک اسکای واکر، یک مزرعه‌دار جوان، با امپراتوری شیطانی روبرو می‌شود که سعی دارد کهکشان را به تصرف خود درآورد. لوک با کمک یک گروه از دوستان، به رهبری اوبی-وان کنوبی، یک استاد جدای، و پرنسس لیا، شاهزاده، امپراتوری را شکست می‌دهد و آزادی را به کهکشان برمی‌گرداند.

جنگ ستارگان اغلب به عنوان یکی از بزرگترین فیلم های تمام دوران در نظر گرفته می شود. این فیلم در سال ۱۹۷۷ برنده هفت جایزه اسکار شد، از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردان (برای لوکاس) و بهترین فیلمنامه اقتباسی (برای لوکاس و لری کاسدان). موفقیت این فیلم به حدی بود که بعد از گذشت 45 سال هنوز هم طرفداران زیادی دارد. اسپین آف ها و دنباله های زیادی هم بر اساس این فیلم ساخته شده است. جنگ ستارگان برای کسانی که عاشق ژانر علمی تخیلی هستند جزو بهترین فیلم های کلاسیک تمام دوران به شمار می‌رود.

فرنچایز بزرگ استاروارز از 1977 تا الان ادامه دارد. این فرنچایز چند نماینده در بین سریال های علمی تخیلی هم دارد. اگر از طرفداران این مجموعه هستید، حتما این مقاله را ببینید.

نجات سرباز رایان (۱۹۹۸)

 • IMDb: 9.2/10
 • Rotten Tomatoes: 98%
 • Metacritic: 94
فیلم Saving private ryan از بهترین فیلم های کلاسیک

نجات سرباز رایان یک فیلم جنگی آمریکایی محصول ۱۹۹۸ به کارگردانی استیون اسپیلبرگ است. این فیلم داستان یک گروه از هشت سرباز آمریکایی را دنبال می‌کند که در جریان جنگ جهانی دوم مأموریت نجات جان برادر گمشده یکی از آنها هستند. این فیلم با بازی تام هنکس، مت دیمون، وین دیزل، جان ترافولتا، ادوارد فورلونگ، متیو مک‌کاناهی، وین رین، ادی فالکو، جورج گانتی و تام سایزمور ساخته شده است.

نجات سرباز رایان جزو فیلم های خاص جنگی است که در بین بهترین فیلم های کلاسیک هم قرار می‌گیرد. این فیلم در سال ۱۹۹۸ برنده ده جایزه اسکار شد، از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی (برای اسپیلبرگ) و بهترین فیلمنامه اقتباسی (برای اسپیلبرگ و رابرت راد). این فیلم همچنین در سال ۱۹۹۸ توسط کتابخانه کنگره ایالات متحده به عنوان «دارای اهمیت فرهنگی، تاریخی یا زیبایی‌شناختی» انتخاب شد و در سال ۱۹۹۹ توسط مجله امپایر به عنوان هشتمین فیلم بزرگ تمام دوران انتخاب شد.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.