بهترین فیلم های رومن پولانسکی؛ پیانیست اول نیست!

بهترین فیلم های رومن پولانسکی

با وجود گذشته دردناک و بحث بر انگیز، سختی‌ها و اتفاقاتی که گاها روی زندگی حرفه ای او تاثیر منفی گذاشت هرگز نمی‌توان تاثیر بهترین فیلم های رومن پولانسکی روی سینما را نادیده گرفت.

رومن پولانسکی در سال 1933 در پاریس متولد و در لهستان بزرگ شد. زندگی او از همان دوران کودکی آبستن حوادث دردناکی مثل جدایی از خانواده در جریان فاجعه هولوکاست بود. مادر او در زمان کودکی اش در آشویتس کشته شد تا انگیزه‌ی برای فرار او باشد. او از مرگ نجات پیدا کرد تا بعد از پایان جنگ پیش پدرش برگردد و تا خانه و زندگی خود را از نو بسازند.

او به عنوان یک دانشجو به سمت فیلمسازی کشیده شد و اولین تجربه سینمایی او، Knife in the Water بود که به موفقیتی بین المللی رسید. بعد از موفقیت بزرگ این فیلم، نوبت به فیلم بعدی او یعنی Repulsion رسید. این فیلم موفقیتی بزرگ‌تر از فیلم قبلی رقم زد تا توجه هالیوود به سمت این کارگردان نو پا جلب شود. اولین اثر پولانسکی در جایگاه جدیدش، ساختن فیلم “بچه‌ی رزماری” بود که جایزه‌ی بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی را کسب کرد.

بچه‌ی رزماری جرقه‌ی آشنایی او و شارون تیت را زد. بازیگری که او را در فیلم بعدی پولانسکی یعنی The Fearless Vampire Killers هم دیدیم. زندگی پولانسکی در اروپا جریان داشت که فاجعه‌ی دیگری گریبانش را گرفت و همسر باردار او به همراه چند نفر دیگر به قتل رسید. تاثیر این اتفاق در فیلم‌های بعدی پولانسکی کاملا مشهود است.

1. Chinatown

 • سال پخش: 1974
 • ژانر: هیجان انگیز، معمایی
 • (IMDB): 8.1

محله چینی ها اگر بهترین نباشد، قطعا جزو بهترین فیلم های رومن پولانسکی است. این فیلم که به نوعی نقطه اوج این کارگردان نام آشنا محسوب می‌شود. داستان سرایی جذاب محله چینی ها یکی از جالب ترین معماهای تاریخ را روایت می‌کند که ریشه در عمق تاریک شهر دارد.

فیلم محله چینی ها از بهترین فیلم های رومن پولانسکی

کارآگاه خصوصی اخراج شده از اداره‌ی پلیس یعنی جیک گیتیز با بازی درخشان جک نیکلسون، قرار است یکی از پیچیده‌ترین و عجیب‌ترین معماهای تاریخ را حل کند. معمایی که نه فقط پیچیدگی زیست یک خانواده‌ی متمول شهر لس آنجلس که ساختار پنهان شهر را عریان می‌کند. شهری که بر پایه‌ی فساد بنا شده است.

در مقاله‌ی بهترین فیلم های آمریکایی با آثار مشابه بیشتری آشنا شوید.

2. Pianist

 • سال پخش: 2002
 • ژانر: هیجان انگیز، جنگی
 • (IMDB): 8.5

رد پای اتفاقات کودکی پولانسکی در آثار او قابل مشاهده است و شاید پیانیست جزو فیلم هایی باشد که این تاثیر را کاملا مستقیم نشان می دهد. این فیلم که بر اساس زندگی یک پیانیست یهودی ساخته شده است، با بازی به یادماندنی آدرین برودی به یکی از ماندگارترین آثار سینما تبدیل شده است. پیانیست نه تنها جزو بهترین فیلم های رومن پولانسکی، بلکه جزو بهترین‌های ژانر خود است. مورد استقبال قرار گرفتن این فیلم از طرف بینندگان و منتقدین این حقیقت را به روشنی نشان میدهد.

فیلم سینمایی پیانیست

داستان این فیلم در ورشو لهستان جریان دارد. جایی که ولادیسلاو شپیلمن یهودی، پیانیست با استعداد لهستانی، به همراه خانواده اش زندگی می‌کنند. با حمله نازی ها به لهستان همه چیز برای لهستانی‌ها سخت‌تر می‌شود و خانواده‌ی شپیلمن از هم می‌پاشد. پیانیست داستانی از سختی‌ها و امید است که تصویری تکان دهنده از جنگ و وقایع هولوکاست به شما نشان می‌دهد.

3. Rosemary’s Baby

 • سال پخش: 1968
 • ژانر: ترسناک، معمایی
 • (IMDB): 8.0

ترکیب داستانی خوب، ترس واقعی و نمادگرایی قابل ستایش در نهایت به ساخت اثری می‌رسد که جزو بهترین‌های ژانر وحشت و البته بهترین فیلم های رومن پولانسکی است. داستان فیلم به شکلی دلهره آور به پیش می‌رود و

زوج جوانی که به تازگی به یک آپارتمان جدید نقل مکان کرده اند با زن و شوهر پیری که در آنجا زندگی می‌کنند به سرعت صمیمی می‌شوند. همه چیز برای رزمری و گای عادی است اما اوضاع کم کم عجیب می‌شود.

کودک رزماری

رزماری بعد از مدت کوتاهی در اتاق لباسشویی ساختمان با زنی جوان به اسم تری آشنا می‌شود. مدتی بعد تری به شکلی عجیب و ناگهانی می‌میرد. هنرپیشه‌ای که رقیب همسر او بود هم به شکلی اسرارآمیز کور می‌شود. رزماری به همسایه‌هایشان مشکوک شده است اما گای طرف همسایه‌ها را می‌گیرد. باردار شدن رزماری و دیدن نشانه‌های بیشتر باعث می‌شود تا او احساس کند که در حال به دنیا آوردن فرزند شیطان است…

بچه‌ی رزماری جزو فیلم‌های خاص در لیست بهترین فیلم های ترسناک است.

4. Repulsion

 • سال پخش: 1965
 • ژانر: ترسناک، معمایی
 • (IMDB): 7.6

اولین اثر انگلیسی زبان پولانسکی با نام انزجار که در سال 1965 ساخته شد، موفقیتی بزرگ برای او به شمار می‌رفت. همچنین این فیلم اولین نسخه از سه گانه آپارتمان پولانسکی بود که رویکردی انتقادی به زندگی مدرن داشت.

فیلم انزجار

کاراکتر اصلی این فیلم کارول نام دارد که در یک آرایشگاه کار می‌کند. او کمی آشفته و پریشان است و نسبت به تمام مردان احساس بدی دارد. او حتی از ارتباط با دوست پسر خود هم واهمه دارد. کارول در خانه ای مشترک با خواهرش زندگی میکند. زمانی که خواهر کارول، هلن، به همراه دوست پسر متاهل خود به مسافرت می‌رود فروپاشی ذهنی کارول شروع می‌شود.

ترس‌های جنون آمیز کارول و پارانویای عجیب او که در نهایت به حبس کردن خود در خانه می‌انجامد به شکلی نمادین نشان دهنده‌ی شرایط زندگی مدرن است که باعث می‌شود انسان‌ها از انجام ساده ترین و شخصی ترین کارهای خود هم هراس داشته باشند. نوع نگرش و نمادگرایی کارگردان در این اثر باعث شده است تا انزجار به یکی از بهترین فیلم های رومن پولانسکی تبدیل شود.

5. Knife in the Water

 • سال پخش: 1962
 • ژانر: هیجان انگیز، درام
 • (IMDB): 7.4
فیلم Knife in the water

فیلم چاقو در آب اولین اثر بلند رومن پولانسکی است که در سال 1962 ساخته شده است. این فیلم که توانست جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را کسب کند، روایتی از 3 شخصیت در پیچ و خم رقابت و کشش جنسی است.

داستان فیلم در مورد کریستین، زنی زیبا و جوان، آندره، همسر او و دانش آموزی است که بعدا وارد داستان می‌شود. زمانی که کریستین و آندره بر سر مهارت های رانندگی کریستین بحث می‌کنند، داستان اصلی شکل می‌گیرد و وارد شدن جوان به داستان، یک مثلث کرخت و بی حس شکل می‌گیرد. یک رقابت بدون لذت و دردناک که گویا برد و باخت در آن به یک اندازه اذیت کننده است.

این فیلم سیاه و سفید تنها فیلم پولانسکی است که در لهستان ساخته شده است و به خاطر نگاه خاص آن به مقوله رقابت، حسادت و در حالت کلی احساسات انسانی، توانسته است در بین بهترین فیلم های رومن پولانسکی قرار بگیرد.

6. Tess

 • سال پخش: 1979
 • ژانر: درام
 • (IMDB): 7.3

یکی دیگر از آثار پولانسکی که تقریبا برای همه جذاب است، Tess نام دارد. این داستان که روایتگر زندگی دختری به همین نام است در یک فضای روستایی جریان دارد و فیلم با جلو رفتن خود پرده از گذشته‌ی این دختر و اصل و نسب او برمی‌دارد. تس یک دختر عادی است اما همه چیز به صورتی غیر عادی دست به دست هم داده اند تا نگذارند لبخند روی لبش بنشیند.

فیلم تس از بهترین فیلم های رومن پولانسکی

این فیلم برگرفته از رمانی به همین نام نوشته‌ی توماس هاردی است. فیلمنامه هم به شکلی تحسین برانگیز به متن کتاب وفادار بوده و حداقل تغییرات را در آن اعمال کرده است. ساختن یک فیلم تحسین شده بر اساس یک کتاب آن هم با کمترین تغییرات باعث شده است تا Tess از بهترین فیلم های رومن پولانسکی به شمار بیاید.

داستان فیلم Tess در مورد دختری روستایی و فقیر است که همراه با پدر، مادر و 5 خواهر و برادرش زندگی می‌کنند. به مرور مشخص می‌شود که خانواده‌ی تس ریشه‌ای اشرافی دارند اما در گذر زمان همه چیز را از دست داده اند. تس به مردی علاقه دارد اما مجبور به ازدواج با شخصی دیگر می‌شود. ماجراجویی یک دختر بدشانس برای رسیدن به مردی که او را دوست دارد، او را به یک دوراهی غیر ممکن می‌کشاند؛ حالا او چه کار خواهد کرد؟

7. The Tenant

 • سال پخش: 1976
 • ژانر: ترسناک
 • (IMDB): 7.6

داستان فیلم دربارهٔ مردی به نام ترنس رندل (کری گرانت) است که پس از مرگ دوست دخترش در یک سانحه رانندگی، تصمیم می‌گیرد آپارتمانی در یک ساختمان قدیمی در پاریس اجاره کند. اما پس از ورود به آپارتمان، اتفاقات عجیب و غریبی برای او رخ می‌دهد که او را به فکر فرو می‌برد که آیا واقعاً در آن آپارتمان تنهاست یا نه.

فیلم مستاجر

ترنس رفته رفته به مرز جنون نزدیک می‌شود و نمی‌تواند تشخیص دهد که واقعیت چیست و چه چیزی در ذهن او رخ می‌دهد. او سعی می‌کند از آپارتمان فرار کند، اما موفق نمی‌شود. در نهایت، ترنس مجبور می‌شود با حقیقت روبرو شود و آنچه را که در آپارتمان اتفاق می‌افتد، بفهمد.

Tenant فیلمی روان‌شناختی و ترسناک است که به بررسی موضوعاتی چون هویت، واقعیت و شیزوفرنی می‌پردازد. این فیلم با بازی‌های درخشان بازیگرانش و کارگردانی ماهرانه رومان پولانسکی، یکی از بهترین فیلم‌های ژانر روان‌شناختی ترسناک محسوب می‌شود.

8. The Ghost Writer

 • سال پخش: 2010
 • ژانر: هیجان انگیز، معمایی
 • (IMDB): 7.2
فیلم Ghost writer

داستان فیلم دربارهٔ مردی به نام دانتون است که نویسنده‌ای ناکام است و با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کند. او برای نوشتن کتاب خاطرات مردی به نام تام ریکهام، که نخست‌وزیر سابق بریتانیا است، استخدام می‌شود. ریکهام به دلیل اتهامات فساد مالی از مقام خود عزل شده است و اکنون در حال نگارش کتابی برای دفاع از خود است.

دانتون در حین نوشتن کتاب، حقایق وحشتناکی در مورد ریکهام و گذشته او کشف می‌کند. او متوجه می‌شود که ریکهام دروغگو و فریبکار است و دست به اعمال وحشتناکی زده است. دانتون با این حقایق دست و پنجه نرم می‌کند و در نهایت تصمیم می‌گیرد از نوشتن کتاب خودداری کند.

Ghost writer فیلمی جنایی معمایی است که به بررسی موضوعاتی چون قدرت، فساد و حقیقت می‌پردازد. این فیلم با بازی‌های درخشان بازیگرانش و کارگردانی ماهرانه رومن پولانسکی، یکی از بهترین فیلم‌های ژانر جنایی معمایی محسوب می‌شود.

9. The Fearless Vampire Killers

 • سال پخش: 1967
 • ژانر: کمدی، ترسناک
 • (IMDB): 7.0
فیلم the fearless vampire killers

داستان فیلم دربارهٔ پروفسور آبرونیسیوس (جک مک گوران) و دستیارش آلفرد (رومن پولانسکی) است که محققان خون‌آشام‌ها هستند. آنها به دهکده‌ای دورافتاده در ترانسیلوانیا سفر می‌کنند تا خون‌آشام‌ها را نابود کنند.

در دهکده، آنها با سارا (شارون تیت)، دختر صاحب مسافرخانه، آشنا می‌شوند. آلفرد عاشق سارا می‌شود، اما او مورد علاقه کنت فون کرولوک (فردی مین)، خون‌آشامی که در قلعه‌ای در نزدیکی دهکده زندگی می‌کند، نیز هست.

آلفرد و آبرونیسیوس برای نابودی کنت فون کرولوک و نجات سارا تلاش می‌کنند. آنها با خون‌آشام‌های دیگر نیز روبرو می‌شوند و در نهایت موفق می‌شوند که کنت فون کرولوک را شکست دهند.

10. Frantic

 • سال پخش: 1988
 • ژانر: هیجان انگیز، معمایی
 • (IMDB): 6.8
فیلم frantic از بهترین فیلم های رومن پولانسکی

داستان فیلم دربارهٔ دکتر جورج لندن (هریسون فورد) است که برای شرکت در کنفرانسی پزشکی به پاریس سفر می‌کند. همسرش، کاتلین (کیم بسینگر)، نیز به همراه او به پاریس می‌آید، اما در روز اول حضورشان در پاریس، کاتلین ربوده می‌شود.

لندن برای یافتن همسرش تلاش می‌کند، اما اوضاع پیچیده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. لندن متوجه می‌شود که همسرش در یک شبکه قاچاق اعضای بدن دخیل بوده است و ربایندگان او قصد دارند او را به یک بیمارستان در آفریقا منتقل کنند تا اعضای بدنش را برداشته و بفروشند.

لندن با کمک پلیس پاریس تلاش می‌کند که همسرش را نجات دهد. او با خطرات و تهدیدات مختلفی روبرو می‌شود، اما در نهایت موفق می‌شود که همسرش را پیدا کند و او را نجات دهد.

11. Bitter Moon

 • سال پخش: 1992
 • ژانر: هیجان انگیز
 • (IMDB): 7.2
فیلم ماه تلخ

فیلم ماه تلخ جزو فیلم های اروتیک پولانسکی به شمار می‌رود و داستان تلخ آن گاهی باعث می‌شود که حال و هوای یک فیلم بزرگسال را نداشته باشد. با این حال همچنان می‌توان این فیلم را به خاطر نگرش متفاوت و بی‌پرده‌ی کارگردانش دید؛ هر چند که به اعتقاد بسیاری از منتقدین، این فیلم جایی در بین بهترین فیلم های رومن پولانسکی ندارد.

ماجرای این فیلم از یک قطع رابطه، یک انتقام و یک ازدواج مریض شروع می‌شود. عشقی که ناکام می‌ماند و بعد از ازدواج به سمت ابتذال می‌رود و کم کم زندگی افراد دیگری را هم به تباهی می‌کشد.

12. Carnage

 • سال پخش: 2011
 • ژانر: کمدی، هیجان انگیز
 • (IMDB): 7.1
فیلم carnage از بهترین فیلم های رومن پولانسکی

داستان فیلم دربارهٔ دو زوج فرانسوی است که پس از اینکه فرزندانشان در مدرسه همدیگر را کتک می‌زنند، برای حل اختلاف فرزندانشان با هم ملاقات می‌کنند. در طول ملاقات، این چهار نفر متوجه می‌شوند که همه آنها مشکلات و مسائلی دارند که آنها را آزار می‌دهد. آنها شروع به بحث و مجادله با هم می‌کنند و به تدریج خشم و عصبانیت آنها شدت می‌گیرد.

Carnage فیلمی کمدی سیاه و جنایی است که به بررسی موضوعاتی چون خشم، عصبانیت و روابط انسانی می‌پردازد. این فیلم با بازی‌های درخشان بازیگرانش و کارگردانی ماهرانه رومان پولانسکی، یکی از بهترین فیلم های رومن پولانسکی محسوب می‌شود.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.