همه چیز در مورد الیوت مستر ربات (عکس، بررسی شخصیت، بیماری و …)

الیوت مستر ربات

الیوت مستر ربات شاید اولین شخصی باشد که به عنوان هکر هودی پوش دیدیم و جذب قدرت آن شدیم. قدرتی که زور بازو نبود اما قدرتمندان زیادی را اسیر خود کرد. کاراکتری که شاید برای خودش بتمنی بوده باشد اما همیشه ترجیح داده است در پشت پرده بازی کند. در این مقاله قصد داریم همه چیز در مورد الیوت آلدرسون را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

شخصیت شناسی الیوت مستر ربات

هکر اصلی داستان مستر ربات به عقیده بسیاری از روانشناسان یک INTP به شمار میرود. این کاراکترها درونگرا، شهودی، منطقی و ادراکی هستند. آن‌ها انسان‌هایی آرام هستند که به فکر کردن در مورد نحوه کارکرد چیزها علاقه دارند و از کشف ارتباط بین چیزها لذت می‌برند.

افرادی مثل الیوت مستر ربات روی خودشان بیشتر از دنیای اطراف تمرکز می‌کنند. آن‌ها دایره ارتباطی محدودی دارند و زیاد با دیگران گرم نمی‌گیرند. در عوض به خاطر اشتراک علایق خود می‌توانند روابط عمیقی با دوستان خود برقرار کنند.

افرادی که شخصیت INTP دارند تصمیماتی منطقی می‌گیرند و کمتر به احساسات خود تکیه دارند. یکی از بهترین شغل ها برای این افراد تحلیل داده است. همچنین آن‌ها در تصمیم گیری‌های سریع منطقی بسیار خوب عمل می‌کنند.

البته داشتن یک شخصیت مانند Elliot Alderson همیشه هم خوب نیست. شناخت این افراد کمی سخت است. همچنین به خاطر این خصوصیت معمولا زود مورد شک قرار می‌گیرند. INTPها ممکن است زیاد به بی احساسی متهم شوند؛ فقط بدانید که اگر به حد کافی احساساتی نبودند، به شما اجازه نزدیک شدن و بیان نظراتتان را نمی‌دادند.

شاید بیان احساسات برای این افراد کمی سخت باشد یا مدت زمان زیادی ساکت باشند، اما اگر شلدون کوپر (از سریال بیگ بنگ) را بشناسید می‌دانید این افراد همانقدر که متفاوت هستند، به همان اندازه هم دوست داشتنی اند. اگر به این نوع سریال‌ها علاقمندید حتما سری به مقاله دیگر ما بزنید و با چند سریال شبیه مستر ربات آشنا شوید.

هوش الیوت مستر ربات

هر کسی که یک هودی سیاه داشته زمانی عشق هکری بوده است؛ حتی اگر کامپیوتر را دوست نداشته باشد. حس قدرتی که این کار به افراد می‌دهد بسیار زیاد است. شاید شما یک هودی پوش اساسینز کریدی بوده باشید اما حتما چند باری به الیوت مستر ربات هم فکر کرده اید.

هکرهای زیادی در این سریال حضور داشتند. البته که به این موضوع در نقد سریال مستر ربات پرداخته ایم؛ اما ناگفته نماند که الیوت با تمام آن‌ها متفاوت است. کارگردان به خوبی مطمئن شده است که تمام مخاطبان به خوبی به این موضوع پی ببرند.

قبل از این که به مسئله هوش الیوت بپردازیم نیاز است تا چند نکته را به شما یادآوری کنم. الیوت آلدرسون در شرایط نابسامانی رشد کرده است، بی ثبات است و مواد مخدر مصرف می‌کند. انسان شادی نیست و دایره دوستان کوچکی دارد (شاید هم دوستی نداشته باشد). تمام این عوامل می‌توانند هوش یک فرد را کاهش دهند. استرس مداوم و شرایط بد را هم به این موارد اضافه کنید.

با تمام این شرایط هوش الیوت در سریال مستر ربات چیزی بالاتر از 120 – 130 تخمین زده می‌شود. این هوش حتی در شرایط عادی هم تحسین برانگیز است. با تمام این شرایط می‌تواند مستر ربات را جزو 2 درصد باهوش اجتماع در نظر گرفت.

تشخیص پزشکی الیوت آلدرسون

مشکلاتی که الیوت مستر ربات با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کرد چیز قابل انکاری نبود. همه ما می‌دانستیم که این بشر در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلاتیست که بسیاری را راهی تیمارستان کرده است. شاید هم گاهی اوقات می‌خواستیم الیوت هم آنجا بود. می‌خواستیم آن پسر دوست داشتنی تحت مراقبت قرار بگیرد تا حالش بهتر شود. اتفاقی که هرگز نیافتاد؟

مشکل اولی که الیوت داشت افسردگی بود. کمتر کسی می‌تواند گریه‌های الیوت در خانه‌اش را فراموش کند. حال الیوت بد بود و ما به لطف بازی خوب رامی مالک از همان ابتدا به خوبی این قضیه را فهمیدیم.

علامت دیگری که خبر از مشکلات عمیق‌نر الیوت مستر ربات می‌داد توهم بود. این توهم نشانه بیماری دیگری نبود. البته الیوت بیماری‌های دیگری هم داشت اما توهم او به خاطر بیماری‌های دیگر نبود. او یک توهم مستحکم و شفاف داشت و گاهی واقعیت را وارونه می‌دید.

مکانیسم‌های دفاعی افراد در شرایط بد معمولا به کمک آن‌ها می‌آید اما وای به روزی که بگندد نمک! واکنش دفاعی الیوت به اتفاقات کودکی خود، قطع ارتباط با واقعیت و ساخت غیر ارادی یک کاراکتر دیگر در درون خود بود تا اتفاقات کودکی اش را به دوش بکشد. کاراکتری که تا لحظات آخر به بهترین شکل کار خود را انجام داد. مستر رباتی که با کارهایش لج همه ما را درآورده بود، تنها یک سپر دفاعی برای کودکی بی‌پناه بود. کاراکتری که شاید دوست داشتیم چیزی فراتر از علائم اختلال چند شخصیتی الیوت باشد.

الیوت مستر ربات جامعه گریز هم بود. البته تحقیق زیادی لازم نبود تا این نکته را بفهمیم. از Fsociety تا صحبت‌هایش با روانشناس و کارهایی که انجام می‌داد، طوری که حرف میزد یا لباس می‌پوشید، همه و همه این را به خوبی نشان می‌داد.

تمام کاراکترهای الیوت در سریال Mr.Robot

بیماری چند شخصیتی الیوت پاشنه آشیل این کاراکتر در طول سریال بود. زمانی که Fsociety اولین بار دور هم جمع شد، زمانی که خواهرش را نشناخت یا زمانی با شخصیت دیگر خود برای هک کردن سیستم‌های داخل ساختمان درگیر شدند و او وسط راه در تاکسی به خود آمد. تمام این صحنه‌ها به لطف چند شخصیتی بودن الیوت شکل گرفتند. اما الیوت چند شخصیت داشت؟

کاراکتر میزبان 5 هویت مجزا داشت که از او محافظت می‌کردند. اولین کاراکتر مستر ربات بود که با ظاهر پدر الیوت با او آشنا شدیم. او اولین محافظ کاراکتر بود و به وجود آمده بود تا از الیوت در برابر اتفاقات غیرقابل تحمل محافظت کند.

کاراکتر بعدی که به شکل مادر الیوت با او آشنا شدیم یک تعقیب کننده بود. او مطمئن می‌شد که ما با عواقب گذشته روبرو شویم. او بی‌رحم و آزاردهنده بود. به همین خاطر بود که او را به شکل مادر اصلی الیوت می‌دیدیم.

کاراکتر سوم کودکی الیوت بود. این کاراکتر به وجود آمد تا چیزی را تحمل کند که الیوت نتوانست. او یک خانواده ساخت که دارلین جزوی از آن نبود. شاید حداکثر توان یک کودک برای محافظت از خواهر کوچکش همین باشد؛ حتی اگر دیگر او را به خاطر نیاورد.

من و شما هم جزوی از الیوت بودیم. الیوت فقط با خودش صحبت می‌کرد. دوستان الیوت هم داخل ذهنش زندگی می‌کردند. این حقیقت که من، شما و سایر بینندگان دوستان الیوت بودیم یک پیچ داستانی جذاب است یا حقیقتی تلخ که عمق تنهایی الیوت را در کل دوران زندگی اش نشان می‌دهد؟ تصمیم با شما.

مغز متفکر و کاراکتر نهایی که رامی مالک نقش آن را بازی می‌کرد، بعدها به 4 نقش اضافه شد. این کاراکتر بود که الیوت اصلی را در یک نسخه بی‌نقص از زندگی داخل مغزش زندانی کرد و سپس کنترل بدنش را به عهده گرفت. بعد از این کار بود که روند سریال مستر ربات شروع شد.

الیوتی که ما می‌شناسیم، محافظی بود که خشم را حمل می‌کرد. شاید او چیزی به خاطر نمی‌آورد اما هرگز آرام نبود. او باید جای خوبی برای خودش می‌ساخت. می‌خواست سرپناهی داشته باشد و از خودش محافظت کند. او حتی تلاش کرد تا تمام دنیا را از بدی پاک کند. اتفاقی که اگر سریال را دیده باشید می‌دانید که استعاره نیست.

“او Fsociety را شکل داد. او آنقدر الیوت را دوست داشت که می‌خواست به خاطرش کل دنیا را نجات دهد. او حاضر بود از همه چیزش در این راه بگذرد. به همین خاطر بود که او الیوت را پنهان کرد؛ در گوشه ای دنج و لذت بخش از ذهن خود. او را در یک حلقه بی‌نهایت انداخت تا زمانی که همه چیز آماده باشد.”

دیالوگ‌های Elliot مستر ربات

الیوت مستر ربات یک فیلسوف نبود اما حرف‌های خوبی می‌زد. حرف‌هایی که عمیق بودن تفکراتش را به خوبی نشان ‌دادند.

  • نمی‌دونم. شاید به خاطر اینه که همه ما دوست داریم فکر کنیم استیو جابز آدم خوبی بود؛ با وجود این که می‌دونیم میلیاردها دلار به خاطر کودکان کار به جیب زده. یا شاید به خاطر اینه که احساس می‌کنیم تمام قهرمان‌هامون تسلیم شدن. کل دنیا یه شوخی مزخرف بزرگه. سر تا پای هم رو به اسم تحلیل لیس می‌زنیم و آخر سر هم اسمش رو صمیمیت می‌زاریم. شاید هم به خاطر اینه که به این چرت و پرت‌ها رای دادیم. نه با این انتخابات مسخره، نه! با املاک و دارایی‌هامون. من چیز جدیدی نمیگم. همه ما میدونیم که چرا این کارها رو انجام میدیم. به خاطر این نیست که ما Hunger games رو دوست داریم. به این خاطره که ما دوست داریم آروم بشیم. به خاطر این که تظاهر نکردن اذیت کننده است. به خاطر این که ما یه مشت آدم بزدل و ترسو ایم. فاک به این جامعه (همون Fuck Society).
  • باگ هیچوقت یه اشتباه نیست. باگ نشون دهنده یه چیز بزرگتره. یک خطا در فکر که تو رو تبدیل به “تو” میکنه.
  • سلام رفیق… سلام رفیق؟! چقدر ضایع. شاید باید بهت یه اسم بدم. اما خب این هم زیاد جالب نیست؛ بالاخره تو توی ذهن منی. شت! جدی جدی داره اتفاق میوفته. من دارم با یه آدم خیالی حرف میزنم. یه توطئه بزرگتر از همه ما در جریانه. یه گروه قدرتمند از آدم ها هستن که دنیا رو اداره میکنن. دارم در مورد کسانی صحبت میکنم که کسی اون ها رو نمیشناسه. 1% قدرتمند از 1% قدرتمند دنیا. کسانی که نقش خدا رو بازی می‌کنن. و من فکر می‌کنم که دنبال هم هستن.
  • با وجود این که اون روانشناسه اما کارش توی خوندن آدم ها خیلی بده. اما من توی این کار خیلی خوبم. میدونی راز من چیه؟ دنبال بدترین خصلت اون‌ها می‌گردم.
  • همه ما توی بدبینی‌های دیگران زندگی می‌کنیم.
  • من می‌خواستم دنیا رو نجات بدم!

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.