نقد و بررسی کامل سریال گاتهام + لینک

سریال گاتهام یک اثر سنت شکن است که حتی شاید شایسته تقدیر باشد. این سریال یک قدرت ماورایی از بتمن را به کل سینما شناساند و آن قدرت غایب بودن است. به همین جهت است که سریال Gotham از سریال هایی مانند Arrow یا Flash فراتر می‌رود. بگذارید قدم به قدم پیش برویم و عمیق‌تر با این سریال آشنا شویم.

نسخه‌ی بدون دستکاری این سریال را از کانال ما دریافت کنید!

داستان سریال گاتهام

همه ما عادت کرده‌ایم که بزرگ شدن بروس وین و تبدیل شدن او به بتمن را در چند فلش بک ببینیم. مسیری که شاید مهم تر از داستان‌های حماسی او باشد. اما سریال گاتهام از جایی شروع می‌شود که همه چیز شروع شد؛ جایی که توماس و مارتا وین کشته شدند. همانجایی که کاراگاه گوردون به صحنه اعزام شد و به بروس وین جوان دلداری داد. در این سریال قرار نیست چند فلشبک ببینیم و بعد با شوالیه تاریکی روبرو شویم که در یک کوچه در حال لت و پار کردن دشمنان است.

بروس وین داستان ما یک کودک آسیب دیده است. کسی که پدر و مادرش در مقابل چشمانش کشته شده اند و قاتلش هم در حال فرار است. در یک شهر که به فساد مشهور است و نیروی پلیسش حال و روز خوبی ندارد. البته گاتهام همیشه هم نیازمند شوالیه سیاهپوش نبود. این شهر هم مثل سایر شهرهای شلوغ، دزد و مافیا و مردم عادی داشت. شاید بپرسید “پس این همه دزد و قاتل و مافیای رنگارنگ با تم‌های عجیب از کجا پیدا شدند؟” یا بپرسید “چرا ارتش دست به کاری نزد تا نظم گاتهام را دوباره احیا کند؟” تمام این‌ها سوالاتی است که در طول سریال به صورت هنرمندانه‌ای جواب داده خواهد شد.

داستان سریال گاتهام، داستان تک تک کاراکترهای آن است. جیم گوردون، جوکر، پنگوئن، ریدلر، ویکتور زز، کت وومن و بسیاری دیگر از کاراکترهایی که در کمیک‌های بتمن دیده‌اید، در خیابان‌های گاتهام متولد خواهند شد تا سرانجام شاهد قیام خفاش شنل پوش شهر باشیم.

شاید دوست داشته باشید: بهترین سریال های علمی تخیلی تاریخ

چرا گاتهام شروع جدیدی برای آثار بتمن‌محور است؟

یک افسانه در مورد بتمن وجود دارد که می‌گوید:

بتمن با زمان کافی می‌تواند هر کسی را شکست دهد.

این حرف شاید کمی عجیب به نظر برسد اما لیست بلند بالای رقبای او شامل انواع نام‌های بزرگ است. از جوکر و گرین لنترن و سوپرمن بگیر تا قهرمانان مارول مثل کاپیتان آمریکا و حتی هالک هم طعم شکست از بتمن را در کمیک‌ها چشیده اند. استراتژی بتمن بزرگ‌ترین قدرت او در کمیک است.

در سینما هم مهارت‌های کاراگاهی و تکنولوژی بتمن همیشه نوعی قدرت فراطبیعی برای او به وجود آورده است. اما گاتهام ثابت کرده است که قدرت بتمن در دنیای تلویزیون چیزی نیست جز عدم! بگذارید کمی توضیح بدهم.

با بودجه محدودی که تلویزیون نسبت به سینما دارد، به تصویر کشیدن کاراکتری مثل بتمن تقریبا غیرممکن است. هواداران دو آتیشه بتمن کم نیستند و اگر اشکالی در زره یا ابزارهای او باشد، تنها در چند ثانیه وایرال می‌شود. پس چه می‌توان کرد؟ آیا باید از کمیک‌های چند ده ساله‌ی بتمن برای ساخت سریال تلویزیونی چشم پوشی کرد؟ قطعا خیر!

بهترین راه چاره برای این کار روشی بود که گاتهام ابداع کرد. بروس وین به عنوان یک شخص می‌تواند در یک سریال حضور داشته باشد اما نبود بتمن می‌تواند بازدهی بهتری داشته باشد. شکست خوردن بتمن همیشه موقتی است و او همیشه در زمانی کوتاه برمی‌گردد تا پیروز نبرد باشد. اما نبود او (مشغول بودن او در یک شهر دیگر، ناپدید شدن یا کشته شدن) باعث می‌شود تا یک سوژه جذاب برای سریال شکل بگیرد. برای نمونه می‌توانید سریال‌های ارو ورس مثل بتگرل یا سریال جدید Gotham Knights یا حتی تایتانز را در نظر بگیرید.

نقد سریال گاتهام

محدودیت‌های تولیدات تلویزیونی خبر جدیدی نیست. گاتهام از این قاعده مستثنی نبوده و با وجود ایده بکر خود، در رسیدن به برخی از اهداف خود ناموفق عمل کرده است. بزرگترین نقصی که این سریال داشت، تکرار اشتباه آثار قبلی بود. این سریال هم پرش نسبتا بزرگی داشت که باعث شد پایانبندی آن کمی آبکی به نظر برسد.

علاوه بر این، سر و صدا کردن این سریال باعث شد تا کاراکترهای اقلیتی زیادی به این سریال تزریق شود. نمونه بارز این اتفاق برای کاراکتر پنگوئن افتاد که باعث به حاشیه کشیده شدن کلی کاراکتر او شد.

اما با کنار گذاشتن این موارد می‌توان گاتهام را یک سریال خوب دانست. ایده اولیه جذاب و انتخاب کاراکترهای اول مناسب باعث شده است تا این سریال از همان قسمت‌های اول خوب باشد. با توجه به این که بیشتر مخاطبان این سریال از قبل با کاراکترهایی مثل اد نیگما یا آزوالد کابلپات آشنا بودند، به تصویر کشیدن آن‌ها در روزهای اولشان برای همه جذاب بود.

از طرفی رویه کاراگاهی داستان در فصل‌های اول به رازآلود شدن فضا کمک می‌کرد و باعث می‌شد که ریتم داستان بیش از حد تند نشود. هر چند که کاراگاه گوردون در برخی از صحنه‌ها کمی بتمن‌تر از بتمن بود.

شخم زدن تاریخ گاتهام برای این سریال الزامی بود و کارگردان سریال با شروع کردن از خاندان مارونی و فالکونی این کار را به خوبی انجام داد. درست است که این کار قابل پیشبینی بود اما اضافه کردن کاراکتر فیش مونی باعث شد تا باقی ماجرا نسبتا منحصر به فرد باشد. تاثیر او روی پنگوئن و ارتباط بین آن‌ها فوق العاده بود.

مردن و زنده شدن در کمیک‌ها اتفاق جدیدی نیست اما شاید گاتهام کمی زیاد از این ترفند استفاده کرده باشد. رفت و برگشت فیش مونی، گالاوان و بسیاری دیگر در طول سریال نشان داد که تکرار بیش از حد یک حرکت خفن ممکن است تمام ابهت آن را از بین ببرد.

با تمام این نکات باز هم می‌توان سریال گاتهام را شایسته تماشا دانست. سریالی که فراتر از انتظارات ظاهر شد و اگر خامی کاراکتر اصلی نبود، می‌توانست بسیار مشهورتر و مورد توجه تر باشد.

اگر به آثار شاخص DC علاقمند هستید مطالب زیر می‌تواند برای شما جذاب باشد:

 1. نقد سریال سندمن
 2. سریال لوسیفر

نکات جالب سریال گاتهام که شاید ندانید!

نکات جالب سریال گاتهام
 1. کاراکتر فیش مونی صرفا برای سریال گاتهام ساخته شده و منبع کمیکی ندارد.
 2. گاتهام در مورد همه چیز هست، به جز شخص بتمن!
 3. عمارت وین استفاده شده در این فیلم مربوط به فیلم Batman forever است.
 4. برخلاف نسخه کمیکی، جیم گوردون سریال گاتهام در 4 فصل از این سریال سبیل نداشت.
 5. سازندگان گاتهام اجازه نداشتند از کاراکتر جوکر استفاده کنند.
 6. فضای این سریال به گونه‌ای ساخته شده است که حس قدیمی بودن را به همه القا کند، چه جوان 18 ساله و چه پیرمرد 50 ساله.
 7. سریال یک سایت رسمی برای اخبار گاتهام باز کرد. این سایت بعد از حدود 2 سال متروکه شد و طرفداران آن به صفحه فیسبوک گاتهام پیوستند.
 8. بازیگران نقش‌های جیم گوردون و لی تامپکینز در زندگی واقعی هم با هم قرار می‌گذاشتند. زمان بارداری این زوج همزمان با این اتفاق در داخل سریال بود. خوشبختانه بر خلاف سریال، هیچ اتفاقی برای کودک یا رابطه آن‌ها نیوفتاد.
 9. بازیگران اطلاعی نداشتند که برای کدام نقش در حال مصاحبه اند.
 10. تاریخ تولد کاراکتر بتمن و دیوید مازوز (بازیگر بتمن در این سریال)، هر دو در روز 19 فوریه است.
 11. طراح لباس شخصیت پنگوئن، طراح لباس 6 رئیس جمهور قبلی آمریکا بوده و هر ساله برای سلبریتی‌های بسیاری لباس طراحی می‌کند.
 12. داستان پس زمینه آلفرد هم در سریال گاتهام دستخوش تغییرات فراوانی شد تا بتواند به صورت مخفیانه به بروس وین جوان تمام آموزش‌های لازم در هر زمینه را بدهد.

سخن آخر

اگر به دنبال یک سریال علمی تخیلی هستید، گاتهام به هیچ وجه مناسب شما نیست. با وجود این که اسم گاتهام همیشه در کنار بتمن بوده و هست، اما این سریال را می‌توان به عنوان یک اثر هیجان انگیز جنایی با کاراکترهای کمیک به حساب آورد که تا حد امکان از حالت تخیلی دور شده است. دیدن این سریال برای طرفداران بتمن به شدت توصیه می‌شود، چون می‌توانند با تک تک دشمنان بتمن از زمان عادی بودنشان آشنا شوند و روند ویلن شدن آن‌ها را ببینند.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.