معرفی و نقد سریال لوسیفر | شیطان جذاب، با لهجه بریتیش! + لینک

نقد سریال لوسیفر

اگر به دنیای dc علاقمند باشید حتما با لوسیفر آشنا هستید. داستان لوسیفر در دنیای دی سی بسیار نزدیک به انجیل است اما تفاوت‌های آن است که باعث می‌شود که هم کمیک‌ها و هم سریال لوسیفر بسیار جذاب باشد. در ادامه با نقد سریال لوسیفر با ما همراه باشید.

معرفی سریال لوسیفر

یک روز آفتابی در لس آنجلس و یک پرونده جنایی چیزیست که شما را با شیطان قصه ما آشنا می‌کند. شیطانی که قرار است 6 فصل در کنارمان باشد و در حل پرونده‌ها به نیروی پلیس کمک کند. شاید کل داستان سریال لوسیفر در همین 2 جمله خلاصه شود اما حقیقت چیز دیگریست. این خط داستانی ساده تنها چیزی نیست که این سریال برای ارائه دارد؛ به همین خاطر است که فصل 5 آن توانست رکورد افتتاحیه یک سریال در نتفلیکس را بشکند!

لوسیفر توانسته است یک ترکیب خوب از ژانر علمی تخیلی، همراه با طنز و بذله گویی با چاشنی عاشقانه ارائه کند. بازی عالی تام الیس هم توانست یک موفقیت بزرگ برای خود و البته سریال بسازد. فرشته سقوط کرده‌ی داستان، همانقدر که قدرتمند و بی‌رقیب است، همانقدر هم حساس و شکننده است. یک کاراکتر به ظاهر سطحی اما با داستانی دردناک و قدرتی زیاد اما دور از کلیشه‌های ابرقهرمانی.

در ابتدای سریال به نظر می‌رسد که شیطان از حکومت بر جهنم خسته شده است و تصمیم گرفته است تا مدتی مرخصی بگیرد. در زمان این مرخصی به زندگی در بین انسان‌ها علاقمند شده و تصمیم گرفته تا زندگی خود را در LUX ادامه دهد. به نظر می‌رسد داشتن یک بار بزرگ، ثروتی تقریبا نامحدود! و البته جذابیت غیرقابل مقاومتش برای دیگران به حد کافی راضی کننده باشد اما نیست!

اضافه شدن کاراکترها در ادامه سریال باعث می‌شود تا داستان رفته رفته پخته‌تر شود. شخصیت‌های اصلی رفته رفته عمیق‌تر می‌شوند و کمبود کاراکترهای حذف شده کاملا به چشم می‌آید. برخی از قسمت‌ها هم با کمی چاشنی فلسفه همراه می‌شوند و مخاطب را به فکر فرو می‌برند.

حتما بخوانید: سریال های مشابه لوسیفر که نباید از دست داد!

سریال لوسیفر ارزش دیدن را دارد؟

لوسیفر در لاکس

اگر به دنبال یک سریال محبوب هستید که زمان‌های خالی خود را پر کنید، لوسیفر انتخاب خوبیست. بهترین قسمت های سریال لوسیفر ارزش چند بار دیدن را هم دارند. در طول این سریال قرار نیست با مفاهیم عجیب و غریبی برخورد داشته باشید و وقت خود را برای فهمیدن آن صرف کنید. اگر بخواهیم چند مورد جذاب در مورد لوسیفر لیست کنیم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

کاراکتر قدرتمند

جذابیت کاراکترهای منفی و قدرتمند نیاز به توضیح ندارد. اگر کاراکترهایی مثل لوکی یا دیمن سالواتوره را دوست دارید، به احتمال زیاد عاشق لوسیفر خواهید شد. کاراکتر لوسیفر از نظر شدت قدرت هم خوب است. لوسیفر به عنوان شاه جهنم به حدی قدرتمند به تصویر کشیده نشده است که داستان بی‌مزه شود. لوسیفر قدرتمند است اما شکست ناپذیر نیست. او یک سوپرمن نیست که در هر شرایطی شکست ناپذیر باشد. یک کاراکتر قدرتمند که چیزی فراتر از زور بازوی محض است.

شخصیت پردازی خوب

مزیکین، لوسیفر، حوا و آمنادیل در بار lux

شاید سریال‌هایی را دیده باشید که کاراکترهای فرعی آن در حد NPC باشند. ارتباط گرفتن با این سریال‌ها سخت است و بعد از چند قسمت یا باعث لو رفتن داستان اصلی می‌شود یا خسته کننده می‌شود. شاید بتوان برخی فصل‌های سریال‌های Flash و Arrow را در این دسته قرار داد.

شخصیت‌های زیادی در سریال لوسیفر به خوبی ساخته و پرداخته می‌شوند تا در ادامه بتوانند به خوبی در جریان داستان نقش خود را نشان دهند. نقش آن‌ها فقط یک نصیحت خشک و خالی نیست. آن‌ها سیبل‌های متحرک یا عامل فشار دشمن نیستند. به لطف شخصیت پردازی خوب، کاراکترهای فرعی می‌تواند مستقل از نقش اصلی وجود داشته باشند و قسمتی از روایت باشند.

برای مثال می‌تواند کاراکترهایی مثل اماندیل، مزکین یا حتی دن را جزو این شخصیت‌ها دانست. زمانی که در فصل آخر دن آرام می‌گیرد یا زمانی که امندیل به خواسته قلبی و به حق خود می‌رسد تمام ما شاد هستیم. میز هم که با از سر گذراندن سخت ترین موانع، به یک کاراکتر محبوب و البته فراموش نشدنی برای طرفداران لوسیفر تبدیل می‌شود.

داستان جذاب

حتما سریال‌هایی را دیده اید که ماهیت کلی آن تماما ثابت باقی می‌ماند. سریال‌هایی کارآگاهی که فقط به دنبال مجرم هستند. کل طول سریال با یک ریتم جلو می‌رود. شاید اوج هیجان آن زمانی باشد که یک نفر تیر می‌خورد یا کسی گروگان گرفته می‌شود. لوسیفر در این حد خسته کننده نیست و در هر فصل خود چیز جدیدی برای ارائه دارد.

داستان‌های جذاب لوسیفر فقط محدود به ماجرای اصلی آن نیست. هر کدام از شخصیت‌ها درگیر رشد خود هستند و در برخی از قسمت ها مورنینگ استار را کنار می‌زنند تا در کانون توجه قرار بگیرند. خیلی سخت پیش می‌آید که کسی لوسیفر را دیده باشد و یکی از همراهان او را به اندازه خودش دوست نداشته باشد.

شاید دوست داشته باشید: بهترین سریال های تینیجری نتفلیکس

بازیگری حرفه‌ای

تمام موارد بالا به لطف تیم بازیگری مستعد انجام شده است. غیر ممکن است که لوسیفر را ببینید و از کاراکترهای منفی بدتان نیاید یا با دیدن خانم لوپز لبخند نزنید، همراه با دن از شوخی‌های لوسیفر کلافه نشوید یا همراه با کلویی خودتان را غرق در پرونده‌ها نکنید. این بازیگری خوب زمانی خود را به خوبی نشان می‌دهد که حتی در فصل‌های پایانی هم می‌توانید رشد شخصیتی کاراکترها را لمس کنید. کاری که قطعا قدرت بازیگران لوسیفر را ثابت می‌کند.

پایانبندی راضی کننده

وقتی صحبت از پایانبندی می‌شود، تن هواداران سریال های نتفلیکسی به لرزه می‌افتد. همه ما تجربه تلخ کنسل شدن سریال محبوب نتفلیکسی مان را داشته ایم یا دیده ایم که غول های این صنعت چطور برای کم کردن هزینه های خود، پایانبندی یک سریال را بسیار عجله‌ای و بد پیش می‌برند. لوسیفر خوب شروع کرد، خوب پیش رفت و خوب به پایان رسید. البته این حرف به معنی یک Happy ending مصنوعی برای کاراکترها نیست؛ به همین خاطر است که پایان لوسیفر برای طرفداران سریال راضی کننده است.

بعد از لوسیفر، حتماً این سریال‌ها را ببینید: بهترین سریال های آمریکایی

اعتراض به سریال لوسیفر

ساخته شدن یک فیلم با محوریت یک شیطان بازیگوش که از حکمفرمایی بر قلمرو جهنم خسته شده اعتراضاتی را در کشورهای مسیحی برانگیخت. تعدادی از معترضان مدعی بودند که این فیلم در حال ترویج یک چهره محبوب از شیطان است و به گونه‌ای ساخته شده است که فساد اخلاقی را در جامعه ترویج کند. هدف این اعتراضات جلوگیری از ادامه سریال لوسیفر بود که فاکس به آن توجهی نکرد و فصل دوم را طبق برنامه از پیش تعیین شده روی آنتن برد.

اعتراض بعدی شکل گرفته در مورد سریال لوسیفر در راستای اعلام خبر لغو این سریال محبوب شکل گرفت. شبکه فاکس اعلام کرده بود که فصل سوم سریال پایانی برای لوسیفر خواهد بود. کمپینی که برای جلوگیری از این اقدام شکل گرفت درخواست داشت که سریال ادامه پیدا کند یا حق امتیاز آن به یک کمپانی دیگر فروخته شود. سرانجام کمپین نتیجه داد و نتفلیکس اعلام کرد که فصل چهارم سریال با 10 قسمت پخش خواهد شد.

با وجود محبوبیت زیاد سریال لوسیفر با در انتها گفت که اگر به دنبال یک داستان پر مغز و فلسفی هستید، لوسیفر برای شما نیست. این سریال بیشتر برای زمانیست که خسته از سر کار برگشته اید یا می‌خواهید مدت کوتاهی از مشکلات خود جدا شوید و ذهن خود را در یک دنیای دیگر شناور کنید، با شوخی‌های آن بخندید و نظاره گر تلاش‌های آن‌ها برای حل مشکلاتشان باشید.

چرا سریال لوسیفر کنسل شد؟

نقد سریال لوسیفر به 2 قسمت تقسیم می‌شود. قسمت اول آن به 3 فصل اول و قسمت دوم به فصل‌های بعد سریال اشاره دارد. دلیل این اتفاق هم کنسل شدن این سریال است. شاید بپرسید چرا سریال لوسیفر کنسل شد؟

مسئولیت ساخت سریال لوسیفر در 3 فصل اول بر عهده شبکه فاکس بود و از آمار آن رضایت نداشت. به همین دلیل در فاکس تصمیم گرفت تا با وجود 3.3 میلیون بیننده، این سریال را لغو کند و تام الیس (بازیگر نقش لوسیفر) هم در یک توییت این خبر را تایید و از هواداران تشکر کرد.

بعد از لغو شدن سریال‌های محبوب دیگر و نجات آن‌ها توسط نتفلیکس، این بار نوبت یاران لوسیفر بود که توسط نتفلیکس نجات پیدا کنند. آن‌ها تنها 1 روز قبل از اتمام قرارداد عوامل سریال با یک توییت شوکه شدند:

هواداران، صدای شما شنیده شد. فصل 4 به نتفلیکس می‌آید.

همین خبر برای تاریخسازی شیطان جذاب و بازیگوش لس آنچلس کافی بود و همین شد که یک سریال نجات یافته، تبدیل به یکی از موفق‌ترین آثار نتفلیکس شد.

نقد سریال لوسیفر بر اساس فصل

عکس لوسیفر و کلویی

سریال لوسیفر جزو محبوب ترین سریال های نوجوانان در چند سال اخیر است. امتیازات بالای این سریال در کنار بازی عالی تام الیس باعث شده است تا بسیاری از بینندگان سریال آن را به دیگران توصیه کنند. در ادامه به بررسی فصل به فصل این سریال خواهیم پرداخت.

نقد فصل 1

کانکشنی که از همان اول سریال بین لوسیفر و کاراگاه دکر شکل گرفت باعث شد تا نقص های داستان گویی سریال کمرنگ تر شود و تعلیق های سریال بتواند بدون مشکل به مخاطب ارائه شود. کنایه های بهشت و جهنمی که در لابلای صحبت ها به آن اشاره می‌شود فضای طنز با نمکی ایجاد می‌کند. همین نکات کوچک وجه تفاوت لوسیفر و سریال های کاراگاهی دیگر است.

البته نمی‌توان در نقد سریال لوسیفر از فصل اول صحبت کرد و از قابل پیشبینی بودن آن چیزی نگفت. قسمت کاراگاهی این سریال چیز جدیدی برای ارائه نداشت و اگر کسی برای تماشای یک درام کاراگاهی آن را انتخاب می‌کرد قطعا نا امید می‌شد. با وجود این که کاراکترهای دیگر سریال مزیکین یا دکتر لیندا و یا حتی تریکسی بازی خوبی از خود نشان دادند اما به جرئت می‌توان گفت که فصل اول این سریال بهترین بخش آن نیست.

نقد فصل 2

فصل دوم سریال با تمرکز بیشتر روی افسانه‌ها پیش می‌رود تا کسانی که این وجه از لوسیفر را دوست دارند بیش از پیش عاشق آن شوند. این انتخاب برای نشان دادن ریشه‌های داستانی کاراکترها خوب به نظر می‌رسد؛ هر چند که اجرای آن می‌توانست کیفیت بیشتری هم داشته باشد.

نقش های اصلی در این فصل هم خوش درخشیده اند و توانستند زوج جذابی را به تصویر بکشند. نزدیک شدن آن‌ها و اعتماد متقابل بیشتر در این فصل هم باعث شده است تا بسیار طبیعی جلوه کنند.

جدا شدن داستانی کاراکترهای فرعی مثل مزیکین یا دکتر لیندا از کاراکتر لوسیفر و به نوعی مستقل شدن آن‌ها هم باعث شد تا فضای داستان کمی گسترده تر شود. عوض شدن فرم کاراکتر آمندیل نسبت به فصل اول هم جزو نکات مثبت فصل دوم سریال لوسیفر بود. اما نکته اصلی این فصل بزرگ‌تر از این حرف هاست. در یک کلام می‌توان گفت که اگر از کاراکتر لوسیفر مورنینگ استار خوشتان نیاید، باز هم سریال لوسیفر چیزهای زیادی برای عرضه به شما دارد. شما می‌توانید کاراکتر محبوب دیگری انتخاب کنید و خط داستانی او را در تمام سریال دنبال کنید. اتفاقی که کمتر در سایر سریال‌ها می‌بینیم.

نقد فصل 3

این فصل در نقد سریال لوسیفر بیشترین امتیاز را کسب کرده است. علت این اتفاق را می‌توان اضافه شدن مقدار زیادی اتفاقات فراطبیعی به ریتم جذاب سریال دانست. قدرت گرفتن داستان‌های جانبی هم دلیل دیگری بود که این فصل بیشتر از دیگران مورد توجه قرار گرفت. شاید بیشترین انتقادی که به این فصل شد، دارک‌تر نشدن آن و نپرداختن به پتانسیل بالای کاراکترها بود.

نکته‌ای که کم کم در این فصل به کلیشه تبدیل شد، مربوط شدن جرم‌های هر قسمت به مسائل شخصی لوسیفر بود. با وجود این که این حرکت در اوایل جذاب به نظر می‌رسید اما در ادامه چنگی به دل نمی‌زد و داستان را قابل حدس کرده بود. با این وجود وقتی با دید یک سریال 3 فصلی کم بودجه به این سریال نگاه می‌کنیم، می‌توانیم آن را خوب بدانیم. جالب است بدانید که فصل سوم سریال لوسیفر با کسب امتیاز 91 از منتقدین، به موفق‌ترین فصل این سریال تبدیل شده است.

نقد فصل 4

فصل چهارم سریال با وارد شدن نتفلیکس به پروسه ساخت دچار تحولات زیادی شد. این تغییرات تاثیرات مثبت زیادی روی نقد سریال لوسیفر داشتند و توانستند توجه بینندگان و منتقدان را به خود جلب کنند. با این وجود برخی دیگر از تغییرات مثل کم کردن طول سریال به 10 قسمت باعث شده بود تا فضای کافی برای ارائه داستان وجود نداشته باشد.

فیلمنامه‌ی فشرده‌ی فصل 4 لوسیفر با وجود سرعت بالای روایت، نکات مثبتی مثل حوصله سر بر نبودن هم داشت. همچنین اتفاقات مهمی برای این فصل در نظر گرفته شده بود که رابطه لوسیفر و کلویی را تحت تاثیر قرار می‌داد.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.