بهترین فیلم های کریستوفر نولان؛ نابغه تاریخ ساز سینما

بهترین فیلم های کریستوفر نولان

ممکن نیست کسی فیلمباز باشد و کریستوفر نولان را نشناسد. از سه گانه‌ی شوالیه تاریکی تا فیلم های پیچیده مثل Inception و Tenet، رد پای نبوغ او در فیلم‌هایش نمایان است. در این مقاله بهترین فیلم های کریستوفر نولان را معرفی می‌کنیم.

1. The Dark Knight

سال اکران2008
ژانراکشن، جنایی، درام
امتیاز IMDb9/10
امتیاز Rotten Tomatoes94/100

به جرئت می‌توان گفت که The Dark Knight محبوب‌ترین و از بهترین فیلم های کریستوفر نولان است. او در این فیلم با ترکیب هیجان کمیک و سبک فیلمسازی خاص خود موفق به ساخت اثری شد که ژانر علمی تخیلی را برای همیشه تغییر داد.

شوالیه تاریکی

فیلم با سرقت جوکر از یک بانک شروع می‌شود و اوج هوش این تبهکار را به مخاطب نشان می‌دهد. این شروع هیجان انگیز با نشان دادن دورهمی سران جرم و جنایت گاتهام ادامه پیدا می‌کند. دنیای مافیایی گاتهام متزلزل شده است و همکاری بتمن، جیم گوردون و هاروی دنت در صدد پاکسازی شهر است. ورود جوکر به این حلقه و درخواست نصف دارایی‌های تبهکاران شروعی بر داستان اصلی فیلم است.

شوالیه تاریکی جزو بهترین فیلم های کریستوفر نولان و البته ژانر هیجانی است. در بهترین فیلم های آمریکایی با فیلم های دیگری در این سطح آشنا شوید.

2. The Prestige

سال اکران2006
ژانردرام، رازآلود
امتیاز IMDb8.5/10
امتیاز Rotten Tomatoes86/100

پرستیژ یکی از فیلم های بسیار خوش ساخت ژانر علمی تخیلی است. ترکیب همه چیز از بازیگری، داستان، تدوین و نوع روایت دست به دست هم داده اند تا پرستیژ جزو بهترین فیلم های کریستوفر نولان باشد و تا مدت ها از ذهن بیننده پاک نشود.

فیلم پرستیژ از کریستوفر نولان

داستان فیلم در اواخر قرن نوزدهم در لندن می‌گذرد و داستان دو شعبده‌باز رقیب به نام‌های روبرت انجیر و آلفرد بوردن را روایت می‌کند. این دو شعبده‌باز هر یک تلاش می‌کنند تا دیگری را شکست دهند و بهترین شعبده‌باز جهان شوند. کشته شدن همسر انجیر در فیلم باعث می‌شود تا رابطه‌ی رقابتی بین بوردن و انجیر به دشمنی بکشد. زمانی که بوردن بزرگ‌ترین حقه‌ی کل دنیا را انجام داد، انجیر برای گرفتن انتقام تصمیم گرفت تا سر از کار او در بیاورد و پرده از اسرار او بردارد.

معرفی این فیلم به همراه نکات جالبش را در نقد فیلم پرستیژ بخوانید.

3. Memento

سال اکران2000
ژانرمعمایی، نئو نوآر
امتیاز IMDb8.4/10
امتیاز Rotten Tomatoes82/100

اگر بخواهیم مشکلات موجود برای کاراکترهای اصلی در فیلم‌های قبل از 2000 را رتبه بندی کنیم، احتمالا فراموشی رتبه‌ی بالایی نخواهد داشت. جالب است بدانید که این رویه بعد از ممنتو عوض شد تا این فیلم جزو بهترین فیلم های کریستوفر نولان باشد.

فیلم ممنتو از بهترین فیلم های کریستوفر نولان

داستان فیلم ممنتو در مورد لئونارد است که به دنبال انتقام از فردیست که به همسرش تجاوز کرده و او را به قتل رسانده است. لئونارد تنها یک مشکل دارد و آن هم یک بیماری خاص در حافظه است که باعث می‌شود تنها تا 15 دقیقه پیش را به خاطر بیاورد. او همه چیز از قبل تصادفش را به خاطر دارد اما بعد از بیدار شدنش همه چیز برایش گنگ است. او به خاطر نمی‌آورد چطور به اینجا رسیده، چرا اینجاست و هدفش چیست…

4. Dunkirk

سال اکران2017
ژانرجنگی، مهیج
امتیاز IMDb7.8/10
امتیاز Rotten Tomatoes90/100

نکته جالب در مورد فیلم دانکرک این است بعد از حدود 15 سال، نولان فیلمی ساخت که پیچ داستانی ندارد. با این وجود این فیلم همچنان توانسته است جزو بهترین فیلم های کریستوفر نولان باشد و در زمان اکران خود بینندگان زیادی را به سینما بکشد.

فیلم دانکرک

داستان فیلم سال 1940 را روایت می‌کند. زمانی که لشکر آلمان وارد خاک آلمان می‌شود، نیروهای متحدین را در شهر دانکرک محاصره می‌کند. سربازان فرانسوی، انگلیسی و بلژیکی در تلاش برای نجات جان خود هستند اما نیروی هوایی آلمان شرایط را بسیار بدتر از قبل می‌کند. حالا بیشتر از 33 هزار نفر در تلاش هستند تا از هر راه ممکن محاصره را بشکنند و جان خود را نجات دهند.

5. Oppenheimer جزو بهترین فیلم های کریستوفر نولان

سال اکران2023
ژانرزندگی‌نامه، درام
امتیاز IMDb8.1/10
امتیاز Rotten Tomatoes93/100

جدیدترین اثر نولان یک زندگینامه طولانی از زندگی اوپنهامر است. این فیلم که با کسب امتیازات بسیار بالا و فروش فوق العاده مشخصا جزو بهترین فیلم های کریستوفر نولان قرار می‌گیرد، داستانی تاریخی دارد.

فیلم زندگینامه ای اوپنهایمر

روایت این فیلم به جنگ جهانی دوم برمی‌گردد. جایی که ارتش آمریکا رابرت اوپنهایمر را برای کار روی یک پروژه سری استخدام می‌کند. او به همراه گروهی از دانشمندان دیگر چندین سال را روی ساخت پروژه‌ی منهتن صرف می‌کنند که منجر به طراحی و ساخت اولین بمب هسته‌ای می‌شود. حاصل کار آن‌ها در سال 1945 نتیجه می‌دهد و بشریت اولین انفجار هسته‌ای را می‌بیند. چیزی که دنیا را برای همیشه دستخوش تغییر می‌کنند.

6. Batman Begins

سال اکران2005
ژانراکشن، جنایی، درام
امتیاز IMDb7.9/10
امتیاز Rotten Tomatoes84/100

زمانی که بروس وین جوان برای یادگیری هنرهای رزمی به شرق دور می‌رود، توسط هنری دوکارد آموزش می‌بیند و به یک نخبه در مبارزات تن به تن تبدیل می‌شود. بعد از این که بروس وین هدف اصلی سازمان دوکارد، لیگ سایه‌ها، را می‌فهمد و از قصد آن‌ها برای نابودی گاتهام با خبر می‌شود به شهر خود برمی‌گردد.

فیلم batman begins

حالا بروس به گاتهام برگشته است تا بدون کشتار شهر را اصلاح کند و در این راه تنها می‌تواند از یاران وفادار خود آلفرد و لوشس فاکس کمک بگیرد. به این ترتیب است که شوالیه تاریکی زاده می‌شود. داستان سرایی خوب نولان با استفاده از منابع کمیکی باعث شده است تا Batman begins از نظر بسیاری از کمیک بازها جزو بهترین فیلم های کریستوفر نولان باشد.

7. Interstellar

سال اکران2014
ژانرعلمی تخیلی، ماجراجویی
امتیاز IMDb8.6/10
امتیاز Rotten Tomatoes86/100

در آینده ای نزدیک که نسل بشر در حال انقراض است، پروفسور برند که یک دانشمند ناسا است ایده‌ی مهاجرت از زمین توسط کرم چاله‌ها را مطرح می‌کند. قبل از اجرای کامل این نقشه، برند تصمیم می‌گیرد تا چند فضانورد را به این ماموریت بفرستد تا ببینند کدام یک از 3 سیاره‌ی هدف مناسب سکونت است.

فیلم میان سیاره ای

میان سیاره ای جزو محبوب‌ترین و بهترین فیلم های کریستوفر نولان است. جالب است بدانید که این مزارع ذرت این فیلم یکی از دلایل مشهوریت سبک فیلمسازی نولان است.

8. Inception: از بهترین فیلم های کریستوفر نولان

سال اکران2010
ژانرعلمی تخیلی، اکشن
امتیاز IMDb8.8/10
امتیاز Rotten Tomatoes87/100

رویکرد ماجراجویانه و نگاه فلسفی نولان در فیلم Inception جزو خاص‌ترین لحظات سینماست و همین است که آن را به یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان تبدیل می‌کند. ممکن است تلقین را 10 بار ببینید و 20 برداشت متفاوت از آن داشته باشید. هر بار هم از دیدن آن راضی باشید.

فیلم Inception

در این فیلم لئوناردو دی‌کاپریو نقش یک دزد حرفه‌ای را ایفا می‌کند که با نفوذ به ضمیر ناخودآگاه افراد، افکار آن‌ها را می‌دزدد. او، که در ایالات متحده تحت پیگرد قانونی است، با پیشنهاد پاک شدن سابقه‌اش در ازای یک کار که غیرممکن به نظر می‌رسد، روبه‌رو می‌شود: تلقین یک ایده به ضمیر ناخودآگاه یک شخص.

در نقد فیلم Inception بیشتر با این اثر آشنا شوید.

9. The Dark Knight Rises

سال اکران2012
ژانراکشن، جنایی، درام
امتیاز IMDb8.2/10
امتیاز Rotten Tomatoes87/100

سومین و آخرین قسمت از سه گانه‌ی شوالیه تاریکی با لشکری از بازیگران نامدار، فیلنامه‌ای از جذاب‌ترین کمیک‌های بتمن (Knightfall، The dark Knight returns و No man’s land) و البته هیجان 2 فیلم قبلی آماده بود تا بین بهترین فیلم های کریستوفر نولان قرار بگیرد. جالب است بدانید که نولان برای ساخت این فیلم مردد بود و بعد از شکل گرفتن فیلمنامه تصمیم گرفت ریسک کند و فیلم را بسازد. خوشبختانه او مزد ریسکش را گرفت و این نسخه به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ تبدیل شد.

فیلم Dark Knight Rises

داستان این فیلم از زمان آرامش گاتهام شروع می‌شود. چند سال از مرگ هاروی دنت گذشته است و زندگی در شهر جریان دارد. بروس وین هم مشغول کارهای روزمره خود است اما قرار است یک یاغی نقابدار دیگر همه چیز را به هم بریزد. زمانی که Bane وارد گاتهام می‌شود، شوالیه تاریکی دست به کار می‌شود تا امنیت سرزمینش را حفظ کند؛ اما یک بتمن غیر آماده تا چه می‌تواند در مقابل یک تروریست عضو لیگ سایه‌ها مقاومت کند؟

10. Insomnia

سال اکران2002
ژانردرام، جنایی
امتیاز IMDb7.7/10
امتیاز Rotten Tomatoes85/100

فیلم بی‌خوابی فیلمی روانشناسانه و رمزآلود به کارگردانی کریستوفر نولان که در اصل بازسازی فیلمی نروژی محصول سال ۱۹۹۷ به همین نام است. آل پاچینو، رابین ویلیامز و هیلاری سوانک در فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. داستان فیلم در مورد دو کارآگاه پلیس است که به دنبال سرِنخ برای قتل دختری جوان می‌گردند.

فیلم بی خوابی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان

با وجود این که بی‌خوابی 2002 یک فیلم کلاس بالا و جزو بهترین فیلم های کریستوفر نولان به حساب می‌آید و می‌توان مخاطبش را پای تلویزیون میخکوب کند، با این حال بسیاری معتقدند که نسخه اصلی این فیلم کاری به غایت بهتر انجام داده و شایسته‌ی توجه بیشتری نسبت به این نسخه است.

11. Following

سال اکران1998
ژانررازآلود، جنایی
امتیاز IMDb7.1/10
امتیاز Rotten Tomatoes82/100

این یک فیلم مستقل و کم‌هزینه است که به صورت سیاه و سفید فیلمبرداری شده است و اولین فیلم بلند نولان است. این فیلم داستان یک قهرمان ناشناس را دنبال می کند که توسط جرمی تئوبالد به تصویر کشیده شده است که با دنبال کردن غریبه های تصادفی در خیابان های لندن وسواس پیدا می کند. شاید این فیلم بهترین نباشد اما قطعا شروع خوبی برای بهترین فیلم های کریستوفر نولان بوده است.

فیلم Following که اولین فیلم بلند نولان است

12. Quay

سال اکران1994
ژانرانیمیشن، کوتاه
امتیاز IMDb7.9/10
امتیاز Rotten Tomatoes100/100

کی (انگلیسی: Quay ) یک فیلم مستند کوتاه بریتانیایی به کارگردانی کریستوفر نولان است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. این فیلم درباره برادران کی، استیون و تیموتی، دوقلوهای همسان است که استاد ساخت انیمیشن به روش استاپ موشن هستند.

فیلم مستند Quay

با وجود این که این فیلم مستند چندان در بین مردم شناخته شده نیست، اما امتیاز بالای منتقدان به خوبی نشان می‌دهد که چرا Quay در بین بهترین فیلم های کریستوفر نولان قرار دارد.

13. Tenet

سال اکران2020
ژانراکشن، علمی تخیلی
امتیاز IMDb7.3/10
امتیاز Rotten Tomatoes80/100

Tenet یک فیلم هیجان-اکشن و جاسوسی سال 2020 است. فیلمساز مطرح دنیا، کریستوفر نولال (Christopher Nolan) نویسندگی و کارگردانی فیلم تنت را برعهده گرفته است. داستان کلی فیلم روایتگر مامور سابق سیا (CIA) است که وارد یک ماموریت سری می‌شود تا با دستکاری کردن زمان، جلوی جنگ جهانی بعدی را بگیرد.

فیلم هیجانی Tenet

منتقدین بسیاری تنت را جزو بهترین فیلم های کریستوفر نولان و شایسته تقدیر خوانده‌اند و مطالب زیادی در مورد سنگین بودن بار معنایی آن گفته اند. هر چند بیشتر مخاطبان فیلم‌های اکشن به دنبال “اکشن” هستند و نه مفاهیم فیزیک کوانتوم و سفر در زمان!

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.