چگونه از اسپاتیفای کسب درامد کنیم؟ (7 راه کسب درآمد از اسپاتیفای)

چگونه از اسپاتیفای کسب درامد کنیم

به جرئت می‌توان گفت اسپاتیفای یکی از بهترین و محبوب‌ترین سرویس‌های استریم موسیقی در سطح جهانی به شمار می‌رود. اما در حال حاضر این پلتفرم دیگر فقط برای گوش دادن به موسیقی نیست و می‌توان از طریق آن به درآمد دلاری رسید. روش‌های متنوعی برای کسب درآمد از اسپاتیفای وجود دارند. اگر شما هم می‌پرسید که چگونه از اسپاتیفای کسب درامد کنیم، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید!

1. انتشار محتوا

آماده‌سازی و انتشار محتوا در اسپاتیفای به عنوان یک هنرمند یا موسیقی‌دان، یکی از مراحل اساسی و حیاتی برای کسب درآمد از اسپاتیفای است. در ادامه مهم‌ترین مواردی را که برای آماده‌سازی و انتشار محتوا و برای کسب درآمد از اسپاتیفای نیاز دارید، ذکر می‌کنیم:

 • تولید موسیقی با کیفیت
 • تنوع در موسیقی
 • استفاده از متن موسیقی
 • توصیف دقیق و استفاده از تگ‌های مناسب
 • جلد آلبوم و تصاویر متنوع
 • تعامل با دنبال‌کنندگان
 • توجه به تحلیل‌ها
 • استفاده از ویژگی‌های اختصاصی

برای انتشار محتوا در اسپاتیفای نمی‌توانید از نسخه عادی یا پریمیوم اسپاتیفای استفاده کنید. اگر می‌خواهید با استفاده از این روش به درآمد دلاری دست پیدا کنید، نیاز به یک اکانت اسپاتیفای آرتیست دارید.

2. چگونه از اسپاتیفای کسب درامد کنیم؟ ثبت حق تکثیر

ثبت حق تکثیر (Copyright Registration) یکی از موارد مهم و حیاتی در کسب درآمد از اسپاتیفای به شمار می‌رود. این کار باعث می‌شود شما روی آثار خود حق مالکیت معنوی داشته باشید. در این صورت در مواقعی که این حقوق توسط کاربران دیگر نقض شود، شما امکان دفاع از حقوق مالکیت معنوی خود را خواهید داشت. برای مثال دیگران نمی‌توانند آهنگ‌های شما را با نام خودشان منتشر کنند.

ثبت حق تکثیر مهمترین قدم در حفاظت از حقوق مالکیت معنوی موسیقی شما در اسپاتیفای و دیگر پلتفرم‌هاست. این کار به شما اعتماد بیشتری برای بهره‌برداری از آثارتان و کسب درآمد از آنها می‌دهد. قانون کپی رایت همچنین این امکان را برای شما فراهم می‌کند وقتی که دیگران محتوای شما را در پروفایل خود منتشر می‌کنند، درآمد حاصل از استریم آن به شما تعلق بگیرد.

3. انتشار منظم محتوا در اسپاتیفای

انتشار منظم موسیقی در اسپاتیفای یکی از اصول مهم در کسب درآمد از اسپاتیفای است. منظم بودن در انتشار موسیقی به شما کمک می‌کند تا در جذب دنبال‌کنندگان عملکرد بهتری داشته باشید و آن‌ها را به فالوورهای دائمی تبدیل کنید. در ادامه، مهم‌ترین نکات در مورد انتشار منظم موسیقی در اسپاتیفای آمده است:

 • تعیین یک برنامه منظم
 • استفاده از تقویم انتشار
 • تعامل با دنبال‌کنندگان
 • استفاده از قابیلت‌های اسپاتیفای
 • تنوع در موسیقی
 • استفاده از ویدئو و تصاویر
 • تحلیل آمار و بهبود عمکلرد

4. بهینه‌سازی محتوا برای استریم موسیقی

شاید هنوز به جوابی مطمئن برای سوال «چگونه از اسپاتیفای کسب درآمد کنیم» نرسیده‌اید، شاید بهینه‌سازی محتوا و پروفایل اسپاتیفای برای استریم موسیقی بهترین جواب برای شما باشد. استریم موسیقی به شما کمک می‌کند تا بتوانید به بیشترین درآمد ممکن از اسپاتیفای برسید. در ادامه، توضیحاتی در مورد بهینه‌سازی اسپاتیفای برای استریم آمده است:

 • افزایش کیفیت موسیقی
 • استفاده از تصاویر و جلد آلبوم جذاب
 • توصیف دقیق مشخصات موسیقی
 • انتشار محتوا به صورت منظم
 • استفاده از ابزارهای تحلیلی اسپاتیفای برای ارائه محتوای بهینه‌تر

بهینه‌سازی محتوا برای استریم موسیقی در اسپاتیفای نیازمند صبر و پایداری است. همچنین توصیه می‌کنیم به تجربه فالوورها و بازخوردهای آنها توجه کافی داشته و استراتژی‌هایتان را بر اساس آنها بهبود دهید.

5. کسب درآمد از اسپاتیفای با تبلیغات

کسب درآمد از راه تبلیغات، پاسخ دیگری است به سوال «چگونه از اسپاتیفای کسب درامد کنیم». تبلیغات در اسپاتیفای یک راه بسیار موثر برای افزایش شناخت و درآمد از موسیقی‌هایتان می‌باشد. در زیر، توضیحاتی در مورد انواع مختلف تبلیغات در اسپاتیفای و نحوه استفاده از آنها آمده است:

 1. تبلیغات اسپانسرینگ: تبلیغات اسپانسر شده در اسپاتیفای به هنرمندان و برندها امکان می‌دهد تا موسیقی‌های خود را به عنوان تبلیغات در کنار موسیقی‌های مشهور و پربازدیدتر دیگر هنرمندان نمایش دهند. این نوع تبلیغات معمولاً در لیست‌های پخش (Playlist) و صفحات هنرمندان برجسته نمایش داده می‌شود.
 2. تبلیغات تحت پخش (Audio Ads): تبلیغات تحت پخش به شما امکان می‌دهد تا تبلیغات صوتی خود را درون پخش موزیک دیگر کاربران اسپاتیفای درج کنید. این تبلیغات به شکل کوتاه در زمان‌های تعیین‌شده بین آهنگ‌ها پخش می‌شوند و کاربران می‌توانند به آنها گوش دهند یا آنها را رد کنند.
 3. تبلیغات تحت تصویر (Display Ads): تبلیغات تحت تصویر تبلیغاتی هستند که به صورت تصاویری در پنل کاربری اسپاتیفای نمایش داده می‌شوند. این تبلیغات ممکن است به صورت بنرهای تبلیغاتی یا تصاویر متنوع دیگر ظاهر شوند. با کلیک بر روی آنها، کاربران به صفحات مقصد (مثلاً صفحه هنرمند یا آلبوم) هدایت می‌شوند.
 4. تبلیغات متنی (Sponsored Song): تبلیغات متنی که برای کاربران مختلف نمایش داده می‌شوند، یک آهنگ بخصوص را معرفی می‌کنند. کاربران می‌توانند این آهنگ‌ها را به صورت رایگان گوش دهند. با این تبلیغات، هنرمندان می‌توانند آهنگ‌های خود را به صورت مستقیم به کاربران معرفی کنند.
 5. تبلیغات تحت پروفایل (Profile Takeover): تبلیغات تحت پروفایل به کمک انتخاب عکس پروفایل یا تصویر سربرگ صفحه اصلی اسپاتیفای کاربران، محصول یا رویداد خاصی را معرفی می‌کنند. این نوع تبلیغات به شما اجازه می‌دهد تا برندتان را در صفحه اصلی اسپاتیفای کاربران نمایش دهید.
 6. استفاده از ابزارهای تبلیغاتی اسپاتیفای: اسپاتیفای به هنرمندان ابزارهای تبلیغاتی مانند “Spotify Ad Studio” را ارائه می‌دهد که به شما امکان می‌دهد تا تبلیغات مستقیم و استراتژی‌های تبلیغاتی متنوع را مدیریت کنید. از این ابزارها برای تنظیم تارگت گروه‌های خاص کاربری و کشورها و نمایش تبلیغات به کاربران مشخص استفاده کنید.

وقتی از تبلیغات هدفمند استفاده می‌کنید، تعداد بازدیدها و استریم‌های شما به شدت افزایش پیدا می‌کند؛ به این ترتیب چند برابر هزینه‌ای که برای تبلیغات پرداخت کرده بودید، از طریق استریم موسیقی درآمد خواهید داشت.

6. ایجاد لیست‌های پخش (Playlist)

ایجاد لیست‌های پخش (Playlists) می‌تواند یکی از راه‌های موثر برای کسب درآمد از اسپاتیفای باشد که در مقاله‌ی آموزش اسپاتیفای هم آن را توضیح داده ایم. لیست‌های پخش به شما این امکان را می‌دهند تا موسیقی‌هایتان را به صورت گروهی برای مخاطبان ارائه دهید و برند خود را به افراد بیشتری معرفی کنید. اگر هنوز به دنبال جواب‌های بیشتر برای «چگونه از اسپاتیفای کسب درآمد کنیم» هستید، نکاتی را که در ادامه در مورد ایجاد و کسب درآمد از لیست پخش زیر توضیح می‌دهیم، به دقت بخوانید:

1. ایجاد لیست‌های پخش:

 • برای ایجاد لیست پخش، به حساب کاربری اسپاتیفای خود وارد شوید.
 • در بخش “Playlists” برای ایجاد لیست جدید پخش کلیک کنید.
 • عنوان و توصیف لیست پخش را تعیین کنید.
 • سپس موسیقی‌های مورد نظرتان را به لیست پخش اضافه کنید. می‌توانید از موسیقی‌های خود یا موسیقی‌های دیگر هنرمندان استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که از آهنگ‌های دارای کپی رایت در ایجاد لیست پخش خود استفاده نکنید.

2. انتخاب موسیقی متناسب برای کسب درآمد از اسپاتیفای:

 • موسیقی‌هایی را برای لیست پخش انتخاب کنید که به یکدیگر مرتبط باشند یا یک تم یا موضوع خاص داشته باشند. این کار به کاربران کمک می‌کند تا تجربه موسیقی خوبی داشته باشند و لیست پخش را به راحتی دنبال کنند.

3. به روزرسانی مداوم:

 • لیست‌های پخش باید به روزرسانی شوند و موسیقی‌های جدید به آن‌ها اضافه شود. این کار به افزایش فعالیت کاربران در لیست پخش و جلب توجه بیشتر کمک می‌کند.

4. تعامل با دنبال‌کنندگان:

 • به دنبال‌کنندگان لیست‌های پخش خود توجه داشته و با آنها تعامل کنید. به نظرات آنها پاسخ دهید و از پیشنهاداتشان برای بهبود لیست‌های پخش خود بهره‌برداری کنید.

5. به اشتراک‌گذاری لیست‌های پخش:

 • لیست‌های پخش خود را در شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌های شخصی، یا ایمیل به اشتراک بگذارید. این کار به جذب دنبال‌کنندگان جدید و افزایش تعداد استریم‌ها کمک می‌کند.

6. تبلیغات در لیست‌های پخش:

 • در لیست‌های پخش پرطرفدار، اسپاتیفای به هنرمندان اجازه می‌دهد تبلیغات خود را نمایش دهند. این تبلیغات معمولاً به عنوان تبلیغات مرتبط با لیست پخش نمایش داده می‌شوند.

7. ایجاد لیست‌های پخش ویژه:

 • برای جذب توجه بیشتر، لیست‌های پخش ویژه را برای رویدادهای خاص، تازه‌های موسیقی، یا هر مناسبت دیگر ایجاد کنید. این لیست‌های پخش ممکن است برای هنرمندان و برندها به عنوان ابزاری برای معرفی موسیقی‌های خود به کار گرفته شوند.

با ایجاد و بهره‌برداری از لیست‌های پخش مناسب و جذاب، می‌توانید مخاطبان بیشتری را به موسیقی‌هایتان جذب کنید و درآمد خود از اسپاتیفای را افزایش دهید.

7. حمایت مالی از طریق اسپاتیفای

دونیت کردن (Donations) در اسپاتیفای به معنای اجازه دادن به پشتیبانان و طرفداران برای ارسال پول به شما به عنوان حمایت مالی برای ادامه فعالیت‌های هنری شماست. این روش کسب درآمد از اسپاتیفای به عنوان یک هنرمند به شما این امکان را می‌دهد تا از اعتبار و وفاداری طرفدارانتان بهره‌برداری کنید.

در نهایت، دونیت کردن از طرفداران شما می‌تواند یک منبع درآمد مهم باشد و به شما کمک کند تا به تولید موسیقی و هنر خود ادامه دهید. برای موفقیت در این زمینه، تعهد به ارائه محتوای با کیفیت و ارتباط فعال با فالوورها، بسیار مهم است.

اسمم علیه و در حال حاضر ساکن تهرانم. از سال 99 تو حوزه تولید محتوا هستم و تو زمینه‌های مختلفی نوشتم. هر حوزه جدید که درباره‌اش مینویسم، دنیای جدیدی رو به روی من باز میکنه اما دنیای سینما و گیمینگ همیشه برام جذاب‌ترین بودن.