نقد فیلم Snowpiercer | دنیایی به سردی سیاست!

نقد فیلم snowpiercer

فیلم های نمادین زیادی وجود دارید که در نقد شرایط موجود ساخته شده اند و تماشای آن‌ها برای ما بسیار لذت بخش است. از فایت کلاب بگیر تا پلتفرم و پاراسایت. برف شکن جزو این دسته از فیلم هاست اما با وجود عمق مناسب خود، مانند دیگر فیلم های ژانر خود مطرح نشد. در این مقاله چند خطی در نقد فیلم Snowpiercer می‌نویسیم و نقاط ضعف و قدرت آن را بررسی می‌کنیم. با نقد فارسی همراه باشید!

داستان فیلم

برف شکن یا Snowpiercer نام یک قطار است که ریل های آن به دور دنیا کشیده شده است. حرکت این قطار تضمین کننده‌ی زنده ماندن آن‌ها در سرمای کشنده‌ی زمین است. این سرما نتیجه‌ی گازی آزمایشگاهی به نام “سو7” است که برای جلوگیری از گرمایش زمین ساخته شد. “سو7” قرار بود راه حلی برای گرمایش کشنده‌ی زمین باشد اما اشتباهات محاسباتی باعث شد که جهنم زمین را به زمهریر تبدیل کند.

بعد از شروع این عصر یخبندان، عده‌ای از مردم و حیوانات به برف شکن پناه بردند تا با حرکت همیشگی خود زنده بمانند. این کشتی (قطار) نوح توسط ثروتمندی به نام ویلفرد ساخته شده است و می‌تواند بدون توقف زمین را دور بزند. همچنین شرایط جوی روی آن اثری ندارد. البته که مانند هر جامعه‌ای ثروتمندان در واگن‌های خوب هستند و فقرا در واگن‌های انتهایی چپانده شده اند و غذای آن‌ها یک نوع غذای پروتئینیست که از مواد اولیه خوبی ساخته نشده است.

طبقه فقیر در فیلم snowpiercer

بعد از 17 سال زندگی در شرایط نامساعد، مردم پایین نشین تصمیم می‌گیرند تا یک قیام را ساماندهی کنند. آن‌ها کورتیس (با بازی کریس ایوانز) را انتخاب می‌کنند تا قیام را رهبری کند و ورق را به سمت آن‌ها برگرداند. البته پیش از این هم قیام‌هایی برای سرنگونی ظالم بزرگ شکل گرفته بود اما هیچ کدام موفقیت آمیز نبود. اما این قیام فرق داشت…

یکی از قدیمی‌های برف شکن به اسم گیلیام اعتقاد داشت که راه نجات آن‌ها در بیدار کردن یکی از افرادیست که به خواب مصنوعی فرو رفته است. این شخص که “نام گونگ” نام دارد، از مهندسین اولیه‌ی Snowpiercer است و قطعا می‌داند که چطور می‌توانند درهای هوشمند بین واگن‌ها را باز کنند. موفقیت کورتیس در نجات دادن نام گونگ شروعی بر یکی از جذاب ترین فیلم‌های نمادین سینماست…

جالب است بدانید که یک سریال بر اساس همین داستان و همین نام هم ساخته شده است. در مقاله‌ی بهترین سریال های تخیلی آخرالزمانی می‌توانید بیشتر در مورد این اثر بخوانید و سریال های مشابه را ببینید.

نقد فیلم Snowpiercer

اگر داستان Snowpiercer را برای کسی که آن ندیده است تعریف کنید حتما تصور خواهد کرد که با یک فیلم در ژانر بقا طرف است. فیلمی که قرار است درگیری انسان با محیط را برای زنده ماندن به تصویر بکشد و اگر کارگردانش خوش شانس باشد، اثری خوش ساخت مانند Revenant تحویل مخاطب بدهد. البته که ما می‌دانیم که این طرز فکر تنها چند دقیقه بعد از شروع فیلم فرو می‌پاشد.

در نقد فیلم Snowpiercer می‌توان گفت که این اثر یک ترکیب شاعرانه از ظلم و خشونت است که ریتم سریعش بیننده را به نقس نفس می‌اندازد. شاید مقدار اکشنش زیاد باشد اما نمی‌توان از قدرت داستان آن غافل شد و آن را یک اکشن بی‌مغز دانست. داستانی که مخاطبش را، هر چقدر که ریزبین باشد، قطعا غافلگیر می‌کند.

داستان از یک حرکت ساده شکل می‌گیرد، همه چیز دست به دست هم می‌دهد و نمادها به هم وصل می‌شوند. درست در جایی که احساس می‌کنید چیزهای اضافی مثل معادلات ریاضی دوران دبیرستان حذف شده اند، برف شکن آخرین ضربه را به شما می‌زند تا تصوراتتان یک بار دیگر فرو بریزد.

نقد فیلم برف شکن

نظرات مخاطبان در مورد این فیلم اکثرا مثبت بود. برای مثال کاربری در قسمت نظرات گوگل در مورد Snowpiercer نوشته است:

این فیلم یکی از بهترین های ژانر علمی تخیلیه. هر دقیقه‌اش ارزشمنده و دلت نمی‌خواد که فیلم به پایان برسه. مخصوصا وقتی به بقیه فیلم های این ژانر نگاه میکنی و قوطی حلبی هایی میبینی که پرواز می‌کنن و با CGI ضعیف با آدم فضایی‌ها می‌جنگن میفهمی که این فیلم جواهره.

تماشای این فیلم به معنای واقعی کلمه مثل سفر کردن با یک قطار به دل آخر الزمانه و بازی فوق العاده کریس ایوانز در این فیلم 100 برابر بهتر از کاراکتر کاپیتان آمریکاست.

البته کاربرانی هم بودند که ایراداتی از این فیلم گرفته بودند. برای مثال:

یک فیلم نمادین و خوب که بازی تیلدا سوییتنون و کریس ایوانز اون رو به اوج رسونده بود اما فیلمنامه تونست با پایانبندی بدش همه چیز رو نابود کنه. یک پایان غیرواقعی و شاید مضحک باعث شد که Snowpiercer برای من از یک شاهکار به یک کلیشه‌ی یخ زده تبدیل بشه.

سخن آخر در نقد فیلم Snowpiercer

به طور خلاصه می‌توان گفت که برف شکن یک فیلم دیدنیست و تماشای آن برای کسانی که به نقد سیاست علاقه دارند واجب است. نوع نگاه آن نه تنها برای مخالفان نظام سرمایه داری، بلکه برای کل جامعه جذاب است و همین تفاوت باعث ارزشمند شدن فیلم شده است.اگر نظری در مورد این فیلم دارید برای ما در نظرات بنویسید. اگر به دنبال آثار مشابه برف‌شکن هستید، حتما مقاله‌ی 10 فیلم آخرالزمانی برتر را بخوانید.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.