10 فیلم آخرالزمانی واقع‌گرایانه | وحشت در نفس‌های آخر انسانیت!

بهترین فیلم های آخرالزمانی

در بین چند فیلم آخرالزمانی که در سال‌های اخیر منتشر شده اند، فیلم هایی که واقع گرایانه بودند بیشتر مورد توجه بینندگان قرار گرفته اند. این فیلم‌ها علاوه بر صحنه‌های ترس ناگهانی، از یک زاویه دید ممکن و قابل لمس به فروپاشی تمدن‌های مدرن نگاه می‌کنند که منحصر به این ژانر است و برای بینده تازگی دارد.

بهترین فیلم های آخرالزمانی از فرمولی تکراری پیروی نمی‌کنند. برخی از این فیلم‌ها روزهای بعد از جنگ را سوژه‌ی اصلی خود قرار می‌دهند، در حالی که برخی دیگر در مورد جنگ دنیاها و حمله‌ی فضایی است. با وجود این که بیماری و وحشی شدن انسان‌‌ها یکی از کلیشه‌های متداول در بین فیلم‌های آخرالزمانی است، اما خلاقیت در آثار این سبک هم به وفور دیده می‌شود.

تصور رایج در مورد فیلم های آخرالزمانی، حمله‌ی بیگانگان و مردگان متحرک است اما کوچک‌ترین تغییرات در روند عادی زندگی می‌تواند همه چیز را زیر و رو کند. در این مقاله به معرفی 10 فیلم آخرالزمانی واقع گرایانه خواهیم پرداخت که بیشترین همزادپنداری را با آن‌ها خواهید کرد. با ما همراه باشید.

10. I Am Legend

 • سال اکران: 2007
 • (IMDb): 7.2
 • (Rotten Tomatoes): 68%
فیلم من افسانه هستم

در دنیایی که طاعون گرفته و بیشتر انسان‌های زنده را به موجوداتی گرسنه و جهش یافته تبدیل کرده است، دکتر رابرت نویل به تنهایی پیش می‌رود. دنیایی که روزی پر از نشاط بود، در پی درمان سرطان و مهندسی ژنتیکی سرخک، پر از انسان‌هایی درنده و خطرناک به نام Darkseekers شد.

این جهش یافته‌ها به شدت خونخوار و تهاجمی هستند اما تمام توانایی‌هایی سیکرها چیزی نیست که می‌بینید و همین هم آن‌ها را خطرناک‌تر می‌کند. چیزی که قرار بود درمان سرطان باشد، به چیزی بسیار بدتر تبدیل شد که همه چیز را از بین برد. مصون بودن رابرت نویل داستان I Am Legend را شکل می‌دهد و نسخه دوم این فیلم هم احتمالا در سال 2024 یا 2025 ساخته خواهد شد. حالا باید منتظر بود و دید آیا I am legend 2 می‌تواند رتبه بالاتری در بین بهترین فیلم های آخرالزمانی داشته باشد؟

9. Train To Busan

 • سال اکران: 2016
 • (IMDb): 7.6
 • (Rotten Tomatoes): 95%
فیلم the train to busan

قطار بوسان، یک فیلم آخرالزمانی، از کلیشه‌های کلاسیک زامبی استفاده کرده، اما آن را احساسی‌تر و واقعی‌تر می‌کند. در حالی که سوک-وو (گونگ یو) و دختر کوچکش سو-آن (کیم سو-آن) در راه سفر خود به بوسان، شاهد شیوع ویروسی در سراسر قطار هستند و تنها به همان اندازه اطلاعاتی دارند که شخصیت‌ها در هنگام وقوع حوادث پرماجرا دارند. واقع‌گرایی از پیوند عاطفی بین سوک-وو و دخترش ناشی می‌شود و او هر کاری می‌کند تا از دخترش محافظت کند. قطار بوسان ریشه ویروس زامبی را با استفاده از سرنخ‌های ظریف توضیح می‌دهد بدون اینکه بیش از حد چیزی را فاش کند، که باعث می‌شود مخاطبان کنجکاو و مضطرب شوند تا بیشتر در مورد شیوع آن بدانند.

قطار بوسان یکی از بهترین فیلم های زامبی چند سال اخیر به شمار می‌رود و برای طرفداران فیلم‌های کره‌ای یک انتخاب خوب در بین بهترین فیلم های آخرالزمانی است.

8. World War Z

 • سال اکران: 2013
 • (IMDb): 7.0
 • (Rotten Tomatoes): 66%
فیلم زامبی با بازی برد پیت

World War Z یک تریلر زامبی نمادین دیگر است، با این تفاوت که مردم آلوده را بیشتر شبیه انسان‌ها و نه موجودات گرسنه می‌کند، که تأثیر احساسی فیلم را افزایش می‌دهد. با وجود این که انسان‌ها به خاطر آلوده شدن به ویروس وحشی‌تر شده اند و هر چقدر بیشتر آلوده می‌‌شوند، بیشتر خطرناک می‌شوند، با این حال میلی به خوردن دیگران ندارند.

با این وجود زامبی های Word war Z تهاجمی هستند و عوارض ویروس با عصابیت بیش از حد و میل به انتقال عفونت در آن‌ها نمود پیدا می‌کند. نقش اصلی فیلم جری لین با بازی برد پیت است.

شاید دوست داشته باشید: بهترین فیلم های ماجراجویی در جنگل

7. The Girl With All The Gifts

 • سال اکران: 2016
 • (IMDb): 6.6
 • (Rotten Tomatoes): 86%
فیلم دختری با همه موهبت ها

فیلم دختر با همه هدایا یک فیلم آخرالزمانی دیستوپیایی است که بر روی عفونت قارچی مرموز تمرکز دارد که به دور مغز انسان پیچیده، و باعث می‌شود که آنها به گوشت انسان میل پیدا کنند. یک قارچ پاتوژنیک جهش یافته از Ophiocordyceps unilateralis انسان‌ها را به “گرسنه” یا “Hungries” تبدیل می‌کند و زنان باردار آلوده، فرزندان هیبریدی به دنیا می‌آورند که هنوز به گوشت اشتیاق دارند، اما می‌توانند گرسنگی خود را کنترل کنند، صحبت کنند و بدون توجه به قارچ کاملاً طبیعی عمل کنند. The Girl with All the Gifts توضیح می‌دهد که چرا بچه‌ها آلوده می‌شوند و تنش عاطفی را که کودکان باید در دنیایی که آنها را به عنوان هیولا می‌بیند، متحمل شوند، در میان می‌گذارد.

اگر جزو طرفداران اکشن مطلق در فیلم های آخرالزمانی هستید و به دنبال اثری مثل Mad Max می‌گردید، شاید The Girl With All The Gifts آخرین فیلمی باشد که باید ببینید اما اگر به دنبال یک درام جذابید، این فیلم مخصوص شماست.

این فیلم با روایت خاص خود جزو بهترین فیلم های زامبی سینما نیز هست.

6. Cargo

 • سال اکران: 2017
 • (IMDb): 6.3
 • (Rotten Tomatoes): 87%
فیلم cargo 2017

فیلم Cargo از نظر موضوع احساسی با قطار بوسان مشابه است، در مورد یک پدر و دختر که در آخرالزمان پیش می‌روند، که آن را به یک فیلم احساسی دیگر تبدیل می‌کند. با بازی مارتین فریمن در نقش اندی، او باید پس از اینکه از یک گزش آلوده شد، خانه جدیدی برای دخترش، رزی، پیدا کند.

در طول فیلم، مخاطبان با اندی همدلی می‌کنند زیرا او شروع به تغییر می‌کند و اثرات روحی و جسمی ویروس را متوجه می‌شود، اما به هر حال، او همچنان مصمم است که رزی را سالم نگه دارد. Cargo یک فیلم زامبی خوب برای طرفداران World War Z است زیرا بیشتر بر خانواده تمرکز دارد تا آخرالزمانی که اطراف آنها اتفاق می‌افتد، که باعث افزایش بیشتر روایت احساسی فیلم می‌شود.

Cargo جزو بهترین فیلم های آخرالزمانی است؛ نه به خاطر این که بازی مارتین فریمن در این اثر عالیست یا قرار است با روایتی احساسی روبرو شوید. بلکه روایت داستانی که یک شخص عادی را به تصویر می‌کشد، بسیار قابل لمس‌تر از تکاور آماده‌ای است که انگار کل عمرش را در حال آماده شدن برای آخرالزمان زامبی بوده است.

5. 28Days Later

 • سال اکران: 2002
 • (IMDb): 7.5
 • (Rotten Tomatoes): 87%
فیلم 28 روز بعد

28 Days Later یک فیلم ترسناک زامبی نمادین است که داستان جیم (کیلیان مورفی) را دنبال می‌کند که پس از یک ماه از شیوع بیماری از کما بیدار می‌شود و می‌بیند که مردم اکنون به ویروسی به نام “خشم” آلوده شده‌اند. اگرچه این فیلم پیرو کلیشه کلاسیک زامبی‌ها در مورد آلوده شدن و خوردن انسان‌ها است، اما ویروس خشم منشا منحصر به فردی دارد و شخصیت‌هایی مانند جیم واکنش بسیار واقعی را هنگام کشف قربانیانی شبیه زامبی در خیابان‌های لندن نشان می‌دهند. 28 Days Later یک لندن خالی را با تعداد انگشت شماری از بازماندگان که با هم متحد می‌شوند، نشان می‌دهد، که این فیلم را حتی ترسناک‌تر می‌کند.

جالب است بدانید که فیلم 28 روز بعد که در سال 2002 ساخته شده، هنوز هم یکی از بهترین فیلم های کیلین مورفی به شمار می‌رود!

4. فیلم آخرالزمانی Snowpiercer

 • سال اکران: 2013
 • (IMDb): 7.1
 • (Rotten Tomatoes): 94%
فیلم برف شکن

Snowpiercer یک فیلم آخرالزمانی علمی تخیلی است که نه بر زامبی ها و نه بر بیگانگان تمرکز دارد، بلکه بر یک تناقض واقعی بین ثروتمندان و فقرا در دومین عصر یخبندان زمین متمرکز است. بازماندگان این رویداد فاجعه بار باید در یک قطار جان خود را در میان انبوهی از برف و کولاک حفظ کنند. این در حالی است که فقرا در بدترین شرایط در انتهای قطار زندگی می کنند و توسط گارد مسلح نگه داشته می شوند و ثروتمندان در محفظه های لوکس از زندگی خود لذت می برند.

کریس ایوانزنقش اصلی فیلم را بازی می کند. او در نقش کورتیس، مردی است که مصمم است با برنامه ریزی برای تسخیر موتورخانه با همراهان خود یک انقلاب را آغاز کند. او رهبری بازیگران را در یکی از بهترین فیلم های پسا آخرالزمانی مدرن به عهده گرفته است، که عناصر فانتزی را با دیدگاه اجتماعی و انتقادی ترکیب می کند.

برف شکن از آن دسته فیلم‌هاییست که کمتر شناخته شده اما یک اثر خوب به شمار می‌رود. اگر به این دسته از فیلم‌ها علاقه دارید، مطالب زیر می‌تواند برای شما جذاب باشد:

 1. نقد فیلم Snowpiercer
 2. نقد فیلم Platform
 3. بهترین فیلم های کریس ایوانز

3. Children Of Men

 • سال اکران: 2006
 • (IMDb): 7.9
 • (Rotten Tomatoes): 92%
فیلم children of men

Children of Men یک فیلم آخرالزمانی منحصر به فرد با یکی از واقعی‌ترین داستان‌ها است، به این معنی که از هیولاهای بزرگ و زامبی ها دور می‌ماند و تنها بر بشریت متمرکز است. زنان در سراسر جهان نابارور شده‌اند، به این معنا که انقراض تهدید کننده بشریت است زیرا باردار شدن تقریباً غیرممکن است. با این حال، Kee (Clare-Hope Ashitey) موفق به باردار شدن بدون هیچ گونه عارضه ای می‌شود، که او را آخرین امید بشریت می‌کند، اما این همچنین به معنای خطر از سوی باندهای مسلحی است که بر بریتانیا تسلط یافته اند. Children of Men یک تریلر جذاب است که نشان می دهد بقای انسان در آستانه فروپاشی کامل است.

2. It Comes At Night

 • سال اکران: 2017
 • (IMDb): 6.2
 • (Rotten Tomatoes): 88%
فیلم ترسناک it comes at night

It Comes at Night یک فیلم آخرالزمانی است که در مقایسه با دیگر فیلم‌ها، فضای آن را با رمز و راز بیشتری احاطه کرده است، و فضایی وهم‌انگیز را برای مخاطبان ایجاد می‌کند. اگرچه اشاره‌ای به بیماری مسری وجود دارد، اما هیچ صحبت عمیقی در مورد منشأ آن یا چگونگی شروع شیوع آن وجود ندارد. در عوض، فیلم بر یک زوج متاهل، پل و سارا و پسرشان ترافیس تمرکز دارد که در خانه ای دورافتاده در عمق جنگل زنده مانده اند. It Comes at Night یک فیلم ترسناک روانشناختی Slow burn است که بر پارانویا تکیه دارد و نشان می‌دهد که انسان‌ها خطرناک‌تر از تهدید بیرونی هستند.

بیشتر از 50 فیلم ترسناک دیگر در لیست بهترین فیلم های ترسناک تاریخ هست. حتما 3 مورد اول را ببینید.

1. The Road

 • سال اکران: 2009
 • (IMDb): 7.2
 • (Rotten Tomatoes): 74%
فیلم آخرالزمانی the road

The Road، یک فیلم زیبا اما به شدت غم انگیز و ناراحت کننده، داستان یک پدر و پسر را دنبال می کند که در یک جهان آخرالزمانی پیش می‌روند. این دو شخصیت در فیلم نامی ندارند و در توضیحات رسمی فیلم هم با “مرد” و “پسر” ثبت شده اند. گویی کارگردان قصد داشته آن‌ها را در این دنیای وهم آلود در حال مبارزه از جانب تمام انسان‌ها نمایش دهد.

این پدر و پسر در خیابان ها برای تهیه مواد غذایی می گردند و با قصاب ها و انسان های خطرناک دیگر روبرو می شوند. این یک داستان احساسی است که مخاطبان را استادانه درگیر خود می‌کند، بین آن‌ها و قهرمان داستان پیوندی شکل می‌دهد و موفق می‌شود کاری کند که نگران این پدر و پسر شویم. این پیوند در یک فیلم آخرالزمانی در ترکیب با سناریوهای ترسناک، یکی از جالب‌ترین فیلم‌های 2 دهه اخیر سینما را می‌سازد که نباید آن را از دست بدهید.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.