رتبه بندی فیلم های مرد عنکبوتی | از بدترین تا بهترین فیلم های اسپایدرمن

بهترین فیلم های اسپایدرمن

مرد عنکبوتی محبوب ترین ابرقهرمان مارول است و با وجود فیلم های زیادی که در مورد او ساخته شده، شاید نظرات متفاوتی در مورد بهترین فیلم های اسپایدرمن وجود داشته باشد. در این مقاله آثار مشهور سینمایی در با محوریت این شخصیت را رتبه بندی می‌کنیم. با تحریریه نقد فارسی همراه باشید.

یادداشت نویسنده: محبوبیت اسپایدرمن باعث خلق صحنه‌های جالبی در تاریخ سینما شده است. با جستجوی Italian Spiderman (2007) و Japanese Spider-Man (1978) می‌توانید نسخه‌های ایتالیایی و ژاپنی مرد عنکبوتی را هم ببینید.

اگر به دنیای انیمیشن هم علاقه دارید حتما Spider-Man: Across The Spider-Verse و Spider-Man: Into The Spider-Verse (2018) را ببینید.

8. Spider-Man 3

 • سال ساخت: 2007
 • (IMDb): 6.3
 • (Rotten Tomatoes): 63%
فیلم مرد عنکبوتی 3 با بازی توبی مگوایر

برخی از طرفداران سم ریمی اعتقاد دارند که مرد عنکبوتی 3 یک فیلم برای دوران خود بود و به همین خاطر حالا، بعد از عوض شدن ترندها، خوب به نظر نمی‌رسد. ایرادات زیادی به آخرین قسمت از سه گانه‌ی ریمی وارد است و مهم‌ترین آن، پیچیدگی داستانی بیش از حد است که مخاطب را خسته، و دنبال کردن مسیر داستان را سخت می‌کند.

داستان فیلم مرد عنکبوتی 3 می‌توانست ساده باشد و باعث شود تا این اثر جایگاه بهتری در لیست بهترین فیلم های مرد عنکبوتی داشته باشد. با این حال اضافه شدن یک گابلین جدید با هویت دوست قدیمی پیتر، حضور کاراکتر سندمن و داستان او به همراه سیمبیوت ونوم باعث شد تا فضای کافی برای روایت داستان وجود نداشته باشد.

صحنه‌ی رقص توبی مگوایر در فیلم مرد عنکبوتی 3

با وجود این که جاه طلبی سم ریمی جواب نداد و در هر قدم از داستان با یک وضعیت جدید روبرو می‌شدیم اما تماشای رقص مشهور توبی مگوایر با آن موهای امو هنوز هم می‌تواند برای هواداران با مزه باشد. درگیری پیتر با گابلین جدید روی هوا، پیچیدگی روابطشان یا آشنا شدن با سندمن و درگیری‌های مترو هنوز که هنوز است می‌تواند هیجان انگیز باشد.

اصرار سونی و تهیه کننده برای اضافه کردن ونوم به این فیلم با وجود مخالفت کارگردان باعث شد تا کاراکتر جدید کاملا خام به مخاطب عرضه شود. ونوم به شکل خوبی در یاد طرفداران توبی مگوایر نماند تا لکه‌ی سیاهی روی سابقه‌ی مرد عنکبوتی باشد که حتی با بلندترین صداها هم پاک نمی‌شود.

در مقاله‌ی بهترین فیلم های توبی مگوایر با آثار دیگر او هم آشنا شوید.

7. The Amazing Spider-Man 2

 • سال ساخت: 2014
 • (IMDb): 6.6
 • (Rotten Tomatoes): 51%

مرد عنکبوتی 2 که در سال 2014 اکران شد، 7 سال با پایان سه گانه‌ی اسپایدرمن قبلی فاصله داشت اما دقیقا همان اشتباهات را تکرار کرد تا موفقیت خود را از بین ببرد. جالب است که این بار هم سونی قاتل مرد عنکبوتی شد تا چشم همه‌ی هواداران به مارول دوخته شود تا شاید پیتر پارکر بتواند فیلم‌های موفق‌تری داشته باشد. اسپایدرمن اندرو گارفیلد وقتی برای بار دوم روی پرده رفت، منتظر دیدن یکی از بهترین فیلم های مرد عنکبوتی بودیم اما دیدیم که او از هر طرف در حال تکاپوست. چالش‌های زیادی که به سمت او روانه می‌شدند هم او را کلافه کردند و هم بینندگان را!

فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2

اسپایدرمن در این فیلم باید با الکترو راه می‌آمد، با آزکورپ سر و کله می‌زد و آماده دردسرهایی می‌شد که هری آزبورن برایش آماده کرده است! با این حال وقتی پیتر لباس ابرقهرمانی اش را در می‌آورد، باید روی رابطه‌اش با گون استیسی هم کار می‌کرد و تمام این عوامل دست به دست می‌دادند تا به جای تماشای یکی از بهترین فیلم های اسپایدرمن، تنها شاهد مشکلات پیچیده و خسته کننده‌ی یک ابرقهرمان باشیم.

قسمت اول مرد عنکبوتی شگفت انگیز فیلم بهتری بود و با وجود ایراداتش، باز هم موفق تر از دنباله‌ی خود عمل کرد. شاید تماشای موفقیت اونجرز بود که باعث شد سونی تصمیم بگیرد که مدل قهرمان خود را عوض کند. این حرکت جواب نداد تا این فیلم تنها با 710 میلیون فروش به کم فروش ترین فیلم سینمایی مرد عنکبوتی تبدیل شود.

کاراکتر پیتر پارکر در این فیلم کمی سبک‌تر به تصویر کشیده شده است. او سرسخت‌تر است و کمتر حالت دفاعی دارد. با این وجود فیلمنامه باعث می‌شود تا این خصوصیات هم چندان به چشم نیاید. مشخص است که سونی در این فیلم در تلاش است تا برای یک دنیای سینمایی زمینه سازی کند اما مشخصا این کار هم با شکست مواجه می‌شود.

6. The Amazing Spider-Man

 • سال ساخت: 2012
 • (IMDb): 6.9
 • (Rotten Tomatoes): 71%

با وجود این که اسپایدرمن 3 عملکرد ضعیفی داشت اما سونی همچنان می‌خواست از پتانسیل پول سازی مرد عنکبوتی بهینه ترین استفاده را ببرد. همانطور که می‌دانید اسپایدرمن 4 هم در دست ساخت بود تا زمانی که در سم ریمی در سال 2010 به خاطر تفاوت عقیده با سونی از پروژه کناره گیری کرد. بازیگران اصلی هم بعد از مدتی به دنبال او رفتند تا تنها راه ادامه برای سونی، ریبوت کردن پروژه باشد. تمام تمرکز ریمی روی ساختن بهترین فیلم های مرد عنکبوتی تاریخ بود تا جایی که فیلمنامه‌ی مرد عنکبوتی 4 را مزخرف دانست.

فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز با بازی اندرو گارفیلد

سونی این شروع مجدد را با مارک وب آغاز کرد و اندرو گارفیلد را برای ایفای نقش تار انداز جدیدش برگزید. مارک وب قصد داشت به جایی بپردازد که هیچوقت به آن پرداخته نشده بود؛ مرگ پدر و مادر پیتر! همچنین در این بازآفرینی کاراکتر خجالتی پیتر به یک کاراکتر عجیب و تنها تبدیل شد و جای مری جین و گرین گابلین، با گون استیسی و لیزارد عوض شد.

تلاش مارک وب برای ساختن داستانی جدید از پیتر پارکر جوان ستودنی بود اما وقتی دست‌های او با کمیک‌ها بسته است و داستان اصلی هم به خوبی توسط سم ریمی به مخاطب ارائه شده، نمی‌تواند توقع زیادی از خروجی کار داشت. تغییرات اعمال شده باعث شدند تا اتفاقاتی مثل کشته شدن عمو بن تاثیر اولیه را نداشته باشند و فیلم در برخی جاها به زور به هم بچسبد. شاید اگر سونی برای پول درآوردن اینقدر عجله نمی‌کرد، خروجی کار و رضایت بینندگان و منتقدین بسیار بیشتر از این میشد! شاید حتی قسمت بعدی فیلم می‌توانست جایگاه بالاتری در بین بهترین فیلم های اسپایدرمن داشته باشد.

5. Spider-Man: Far From Home

 • سال ساخت: 2019
 • (IMDb): 7.4
 • (Rotten Tomatoes): 90%

تنها چیزی که یک نوجوان می‌تواند بعد از وقایع اونجرز بخواهد، یک سفر پر از آرامش با دوستانش به اروپاست؛ البته اگر نیک فیوری این اجازه را به او بدهد. برنامه‌ی سفر تابستانی پیتر به اروپا به همراه همکلاسی‌هایش زمانی به مشکل می‌خورد که سر و کله‌ی میستریو پیدا می‌شود. بعد از شروع قدرتمند Spider-Man: Homecoming، امیدها به Far From Home زیاد بود و با وجود این که این فیلم کمی دیر به نقطه‌ی اکشن خود می‌رسید، باز هم فیلم جالبی از آب درآمد.

ملاقات پیتر پارکر با میستریو در فیلم Spider-man: Far from home

شخصیت منفی این فیلم با بازیگری جیک جیلنهال جزو خاص‌ترین اکت‌های ژانر ابرقهرمانی بود. (قبلا در نقد فیلم Nightcrawler و نقد فیلم Prisoners در مورد خصوصیات این بازیگر با استعداد صحبت کرده ایم). کاراکتر میستریو کاملا حقه باز و سیاست مدار بود و حتی بعد از رو شدن دستش هم نمی‌شد از شکست دادنش مطمئن بود. او نمادی از قدرت سیاسی-اجتماعی بود که شاید تنها در چند روز می‌توانست کاراکتری مثل Homelander از سریال Boys را به زانو در بیاورد.

با این حال رشد شخصیتی کاراکتر پیتر پارکر در این فیلم به خوبی نمایش داده شد و شخصیت پیتر در پایان کاملا با پسری ساده لوح که EDITH را از دست داده بود، متفاوت بود. با این حال ایراد بزرگ مارول، یعنی دور شدن از بحث اصلی فیلم برای پرداختن به مسائل فرنچایز، به این فیلم هم صدمه‌هایی زد. با این حال تماشای اخلاق مداری پیتر و تلاش او برای وفق پیدا کردن با دنیای بعد از تونی استارک هنوز هم جذاب است.

4. Spider-Man: Homecoming

 • سال ساخت: 2017
 • (IMDb): 7.4
 • (Rotten Tomatoes): 92%

بعد از شکست فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2، سونی مجبور به همکاری با مارول شد. با وجود این که حق ساخت فیلم‌های اسپایدرمن همچنان در اختیار سونی است، مارول مسئول تمام داستان‌های این شخصیت در فرنچایز مارول است و سونی حق اعمال نظر در این زمینه را ندارد. سونی در طول این سال‌ها تبدیل به ویلنی شده بود که هر بار پیتر را زمین میزد و هواداران از تماشای این صحنه سیر شده بودند.

فیلم مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه

بعد از معرفی شخصیت مرد عنکبوتی در Captain America: Civil War، ارتباطی بین پیتر پارکر و تونی استارک شکل گرفت. پیتر در تلاش برای اثبات توانایی‌های خود دست به هر کاری می‌زند و در آخر پرش به پر کرکس (Vulture) می‌گیرد. درگیری این 2 شخصیت و اخلاق مداری پیتر در پایان یکی از بهترین فیلم های اسپایدرمن را می‌سازد و به هواداران امید یک فرنچایز خوب می‌دهد.

هوم کامینگ یک تولد دوباره برای شخصیت مرد عنکبوتی بود و این یعنی اعمال برخی تغییرات که شاید به مذاق برخی از طرفداران خوش نیاید. یکی از این تغییرات مجهز شدن پیتر به لباس تکنولوژیک بود که به عقیده برخی یک تناقض به حساب می‌آمد. بعد از تماشای اولین فیلم مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول باید اعتراف کرد که تحقیقات کارگردان در کمیک های دهه 80 باعث شد تا او بتواند حال و هوا و ریتم تینیجری خوبی به فیلم بدهد و یکی از متفاوت ترین و در حال بهترین فیلم های مرد عنکبوتی را بسازد. این حس و حال خوب فیلم در ترکیب با CGI عالی باعث شد تا مارول در قدم اول یکی از بهترین فیلم های مرد عنکبوتی را ساخته باشد.

3. Spider-Man: No Way Home

 • سال ساخت: 2021
 • (IMDb): 8.2
 • (Rotten Tomatoes): 93%

فرنچایز پر زرق و برق مارول با دور هم جمع کردن تمام همسایه‌های عنکبوتی آشنا، یکی از بهترین فیلم های اسپایدرمن را ساخت که قطعا تا مدت‌ها از یاد نمی‌رود. آشنا شدن با قدرت‌های دیگر پیتر مثل ریاضی! باعث خلق لحظات با مزه ای شد و خلق میم 3 مرد عنکبوتی حسی مثل دژاوو داشت. با این حال برخی از ایرادات باعث شد تا این فیلم نتواند به آیتم اول لیست ما تبدیل شود.

بعد از این که هویت پیتر پارکر برای جهان برملا می‌شود، او مجبور می‌شود از دکتر استرنج کمک بخواهد تا حافظه همه پاک شود. با بر هم خوردن جادو، دروازه‌های جهان‌های دیگر به این جهان باز می‌شود و سر و کله‌ی مهمان‌های ناخوانده پیدا می‌شود. جهان در حال فروپاشی است و پیتر اوضاع را بدتر از قبل می‌کند.

مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست

قسمت سوم از فرنچایز مرد عنکبوتی جاه طلبانه ترین اثر سینمایی با محوریت این شخصیت بود که جنبه‌های مثبت و منفی زیادی داشت. طبیعی است که یک پروژه به این بزرگی، کارهای زیادی در زمینه CGI داشته باشد. برخی از این جلوه‌های ویژه به خوبی اجرا شدند اما برخی دیگر اذیت کننده بودند و به چشم بیننده می‌آمدند. از طرفی برخی از قسمت‌های مهم فیلم به حاشیه رانده شدند و داستان‌های جانبی امکان نفس کشیدن به داستان اصلی ندادند. شاید اگر این فیلم این قدر بودجه، تبلیغات و کمئو نداشت، به سرنوشت اسپایدرمن 3 دچار می‌شد.

با داستانی حماسی و پایانبندی دور از انتظار، پیتر پارکر زمین 616 دست به فداکاری‌هایی زد که نشان دهنده‌ی بعد احساسی و اخلاقی کاراکتر او بود. او تک و تنها به دنیایی پر از ناشناخته قدم گذاشت تا این بار بدون عمو بن یا زن عمو می برای نجات دنیایی تلاش کند که حتی 1 نفر در آن او را نمی‌شناسد.

2. Spider-Man

 • سال ساخت: 2002
 • (IMDb): 7.4
 • (Rotten Tomatoes): 90%

فیلم انقلابی سم ریمی در سال 2002 با ریتمی ملایم تمام انتظارات از فیلم های ابرقهرمانی را بالا برد و رکوردهای فروش را شکست تا به یک نماد موفقیت تبدیل شود. با وجود این که حدود 20 سال از اکران این فیلم می‌گذرد، اما همچنان همه چیز این فیلم حس تازگی دارد، از آن صحنه‌ی تست کردن تار انداختن، تا بوسیدن وارونه‌ی معروف!

صحنه درگیری مرد عنکبوتی و گرین گابلین در مرد عنکبوتی 1

علاقه‌ی سم ریمی به کاراکتر و داستان پشت آن در تک تک صحنه‌ها دیده می‌شود. شاید به همین دلیل است که معرفی پیتر و لحظات احساسی و بنیادین زندگی او تا این حد خوب به تصویر کشیده شده است. البته نباید از هنرمندی توبی مگوایر در خلق این لحظات ماندگار غافل شویم. با وجود این که نسخه‌ی سال 2002 مرد عنکبوتی قسمت‌های کمدی جالبی داشت اما هرگز باعث نشد تا لحظات تاریک و سخت به تصویر کشیده نشود. همین هم آن را به یکی از بهترین فیلم های اسپایدرمن تبدیل می‌کند.

حضور ویلم دفو به عنوان گرین گابلین سطح فیلم را کاملا بالا برده و به مخاطب دلیلی می‌دهد تا ندیده و نشناخته از این کاراکتر متنفر باشند. با این حال پایانبندی فیلم هنوز هم غمگین است و می‌توان گفت که این تضاد هنرمندانه را مدیون نویسندگی دیوید کپ و موسیقی دنی الفمن هستیم.

1. Spider-Man 2

 • سال ساخت: 2004
 • (IMDb): 7.5
 • (Rotten Tomatoes): 93%
صحنه ای از فیلم مرد عنکبوتی 2

سال 2004 اتفاقات جالب زیادی داشت و اسپایدرمن 2 یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها بود. جای تعجب بود که سم ریمی توانسته باشد اثری بهتر از قسمت اول مرد عنکبوتی را بسازد اما او موفق شده بود. مرد عنکبوتی 2 اینجا بود تا یکی از بهترین فیلم های اسپایدرمن را به دنیا معرفی کند و سطح انتظارات از فیلم‌های ابرقهرمانی را بالا ببرد. عجیب است که هر لحظه از فیلم در حال گفتن یک داستان است و تمام آن به منسجم‌ترین شکل ممکن به تصویر کشیده می‌شود. همه چیز گفته می‌شود و بیننده همه را درک می‌کند؛ از زندگی شخصی و تحصیلی گرفته تا ارتباط با شخصیت منفی.

در این فیلم 2 سال از مرگ عمو بن گذشته و پیتر در این مدت مشغول عمل کردن به مسئولیت‌های ابرقهرمانی خود است. با وجود این که زندگی شخصی اش به مشکل خورده، دانشگاه خوب جلو نمی‌رود و وضع مالی خوبی ندارد، همچنان در حال مبارزه است. مری جین در حال ازدواج با مرد دیگریست و استاد دانشگاه پیتر که با او رابطه خوبی دارد، بعد از یک آزمایش شکست خورده به موجودی نیمه انسان، نیمه ربات با نام دکتر اختاپوس تبدیل می‌شود.

این فیلم قدرت‌های جسمی و روحی مرد عنکبوتی را کاملا بی‌نقص به تصویر می‌کشد و آلفرد مولینا در نقش دکتر اختاپوس، یک ویلن چند لایه به بیننده ارائه می‌کند. فیلمنامه به خوبی پیش می‌رود و بینندگان به لطف بازی خوب توبی مگوایر با شکست‌های عاطفی، فقدان‌ها و دردهای یک ابرقهرمان آشنا می‌شوند.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.