ترتیب فیلم های مارول بر اساس خط زمانی و سال ساخت

ترتیب فیلم های مارول

اگر تا به حال فرنچایز مارول را تماشا نکرده اید می‌توانید با این 2 ترتیب فیلم های مارول را ببینید: بر اساس خط زمانی درون داستان و بر اساس سال ساخت. در ادامه به معرفی فیلم ها بر اساس خط زمانی خواهیم پرداخت و در پایان یک لیست بر اساس سال ساخت معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

1. Captain America: The First Avenger

فیلم کاپیتان آمریکا اولین انتقامجو

داستان فیلم کاپیتان آمریکا در مورد یک جوان نحیف و ضعیف اما خوش قلب به اسم استیو راجرز است که قصد دارد برای دفاع از کشورش به جنگ اعزام شود. همه به خاطر ضعفش او را اذیت می‌کنند اما او مصمم است. در گیر و دار این اتفاقات ارتش آمریکا موفق به ساخت فرمول ابر سرباز می‌شود اما این فرمول محدودیت‌هایی دارد. گفته می‌شود که این فرمول هر چیزی را در بدن پذیرنده افزایش می‌دهد؛ حتی نکات منفی را.

سرم روی استیو راجرز جوان اثر می‌کند تا او تبدیل به کاپیتان آمریکا شود. او با همراهی پگی کارتر و دوست قدیمی اش باکی بارنز به جنگ می‌پیوندد تا در مقابل هایدرا بایستد.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های کریس ایوانز

2. Captain Marvel

داستان این فیلم در مورد کارول دنورز و داستان تبدیل شدن او از یک انسان عادی به ابرقهرمانی است که با نام کاپیتان مارول شناخته می‌شود. بینندگان در این فیلم با نژاد کری، اسکرال‌ها و کاراکترهایی مثل مونیکا رامبو و فیل کولسون آشنا می‌شود.

شاید دوست داشته باشید: جدیدترین فیلم های DC

3. Iron Man

قسمت اول فیلم مرد آهنی به داستان تونی استارک قبل از شروع دوران ابرقهرمانی خود می‌پردازد. او که یک میلیاردر خوش گذران و صاحب صنایع تسلیحاتی استارک است، در یک سفر برای تست موشک جدید خود به افغانستان گروگان گرفته می‌شود. وقتی که رئیس گروه ده حلقه او را مجبور می‌کند که نحوه ساخت موشک‌های جدیدش را آن‌ها بیاموزد، استارک مجبور می‌شود تا با ساخت اولین زره خود جانش را نجات دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های رابرت داونی جونیور

4. Iron Man 2

قسمت دوم فیلم مرد آهنی به نشان دادن مشکلات نسخه‌های اولیه رآکتور آرک می‌پردازد و با معرفی کردن کاراکتر ناتاشا رومانوف و وار ماشین، نقش مهمی در اتفاقات آینده ایفا می‌کند. همچنین بخش پایانی این فیلم زمینه را برای معرفی ثور مهیا می‌کند. ویلن اصلی این فیلم هم پسر همکار استارک در ساخت اولین رآکتور آرک است که به خاطر انتقام پدرش تصمیم دارد تونی را مجازات کند.

5. The Incredible Hulk

این فیلم داستان شکل گیری هالک را نشان می‌دهد. همچنین کاراکترهایی مثل ژنرال تاندربولت و ابامینیشن را به مخاطبان معرفی می‌کند که تا این لحظه تاثیر چندانی روی خط زمانی مارول نداشته اند.

6. Thor

ورود ثور به دنیای سینمایی مارول به زمانی برمی‌گردد که او لیاقتش برای بلند کردن چکش جادویی خود را از دست داده است و برادرش لوکی به دنبال تصاحب تاج و تخت آزگارد در زمان نبود اوست. حالا او باید لیاقت خود را ثابت کند و با برگشت به وطنش جلوی توطئه‌ی لوکی را بگیرد.

7. The Avengers

فیلم Avengers 2012

بعد از این که نیک فیوری از تصمیم لوکی برای فتح زمین با خبر می‌شود تصمیم می‌گیرد تا تیمی از ابرقهرمانان را دور هم جمع کند. این تیم شامل آیرون من، کاپیتان آمریکا، ثور، هالک، بلک ویدو و هاکای بود تا اونجرز برای اولین بار روی پرده سینما برود.

8. Thor: The Dark World

بعد از اتفاقات فیلم اونجرز، ثور به همراه لوکی به آزگارد برگشته است اما زمانی که از خطر دارک الف‌ها با خبر می‌شود ناچار به زمین برمی‌گردد تا این خطر را خنثی کند.

9. Iron Man 3

این قسمت از دنیای سینمایی مارول به معرفی بکگراند کاراکتر آیرون من می‌پردازد و تقابل او با کاراکتر ماندارین را نشان می‌دهد. در آخر فیلم هم مشخص می‌شود که این ماندارین فقط یک بازیگر است.

10. Captain America: The Winter Soldier

در این فیلم می‌بینیم که کاپیتان آمریکا بعد از اتفاقات اونجرز در حال کمک کردن به شیلد است. زمانی که او متوجه نفوذ هایدرا در سیستم شیلد و سوء قصد به جان نیک فیوری می‌شود، مجبور به عکس العمل می‌شود. این فیلم همچنین نقطه معرفی Falcon و باکی بارنز به عنوان سرباز زمستان است.

11. Guardians Of The Galaxy

محافظین کهکشان یکی از پروژه‌های جالب در مارول است که داستان یک دزد بین سیاره ای به نام استارلرد را روایت می‌کند. او در راه دزدیدن یک سنگ ابدیت با گامورا، راکت راکون و گروت و سپس با درکس آشنا می‌شود. همچنین این فیلم نبیولا را هم معرفی می‌کند.

12. Guardians Of The Galaxy Vol.2

قسمت بعدی نگهبانان کهکشان روی روابط بین اعضای این گروه تمرکز دارد و غیر از معرفی کاراکتر ایگو و نقشه‌ای که برای استارلرد دارد، کار تاثیرگذار چندانی انجام نمی‌دهد. البته این فیلم همچنان بسیار سرگرم کننده است اما تغییر بزرگی در خط داستانی ایجاد نمی‌کند.

13. Avengers: Age Of Ultron

فیلم اونجرز عصر اولتران

مدتی بعد از حوادث اونجرز 1، این گروه دوباره گرد هم می‌آیند تا جلوی خطر هایدرا را بگیرند. زمانی که بروس بنر و تونی استارک روی پروژه‌ی صلح جهانی خود کار می‌کنند، ربات ساخته شده توسط آن‌ها به نام اولتران از کنترل خارج می‌شود. حالا اونجرز باید جلوی این تهدید بزرگ را بگیرند. این فیلم همچنین ویژن را به بینندگان معرفی می‌کند.

14. Ant-Man

فیلم Ant-Man داستان اسکات لنگ را دنبال می‌کند که دچار مشکلات مالی است و به علت انجام خلاف به زندان می‌افتد و حالا دوباره آزاد شده است. حالا هنک پیم با دادن لباس مرد مورچه‌ای فرصتی به لنگ می‌دهد تا با جست‌وجو در شرکت پیم، از رازهای مخوفش شرکتش پرده بردارد و جلوی فروش لباس و فرمولش به ارتش را بگیرد. این فیلم تاثیر زیادی روی داستان اصلی فرنچایز ندارد و کاراکتر انت من و واسپ را به بینندگان معرفی می‌کند.

15. Captain America: Civil War

زمانی که یک اشتباه باعث کشته شدن تعدادی بی‌گناه در نیجریه می‌شود، سازمان ملل طرح سوکوویا را برای کنترل ابرقهرمانان مطرح می‌کند. تصویب طرح سوکوویا به معنی کنترل کامل دولت روی کارهای قهرمانان است اما کاپیتان آمریکا معتقد است که این کار می‌تواند باعث خرابی شود. تونی استارک با کاپیتان مخالف است و همین برای بارون زیمو کافیست تا قهرمانان را مقابل هم قرار دهد.

مرد عنکبوتی و بلک پنتر در این فیلم به دنیای سینمایی مارول اضافه شدند.

16. Spider-Man: Homecoming

در اولین فیلم مستقل مرد عنکبوتی دنیای سینمایی مارول، شاهد حضور پیتر پارکر در دبیرستان هستیم. او که تلاش دارد بعد از وقایع Civil War خودش را به تونی استارک ثابت کند، تمام تلاشش را می‌کند اما بعد از خرابکاری‌های مکرر، درگیری با والچر تیر خلاص را به او میزند. با وجود این که او موفق می‌شود والچر را دستگیر کند اما خرابی به بار آمده به حدی است هست که رابطه‌ی او و تونی را خدشه دار کند و باعث از دست رفتن لباس عنکبوتی اش شود.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های زندایا

17. Black Panther

فیلم پلنگ سیاه معرفی کننده‌ی تمدن فوق پیشرفته‌ی واکاندا به بینندگان است. زمانی که پادشاه واکاندا کشته می‌شود، جانشین او یعنی تچالا خود را برای جانشینی آماده می‌کند اما پسر عموی او کیلمانگر او را به چالش می‌کشد.

18. Black Widow

فاز چهارم مارول با بلک ویدو آغاز می‌شود و کاراکترهایی مثل یلنا بلووا، رد گاردین و تسک مستر را معرفی می‌کند. همچنین در این فیلم بیشتر با گذشته‌ی بلک ویدو آشنا می‌شویم.

19. Doctor Strange

فیلم دکتر استرنج

دکتر استیون استرنج یک جراح نخبه در کلاس جهانی است که در کار خود رقیب ندارد. زمانی که او در راه رفتن به یک مهمانی تصادف می‌کند، عصب‌های دستش به شکلی غیر قابل درمان تخریب می‌شود. او توانایی خودکار دست گرفتن را هم از دست می‌دهد و به همین سادگی زندگی حرفه‌ای او به پایان می‌رسد. او مدتی بعد به صورت اتفاقی با شخصی آشنا می‌شود که با جادو توانسته است خود را درمان کند. استرنج که اعتقادی به جادو ندارد به عنوان آخرین تلاش خود همه چیزش را جمع می‌کند تا به کامارتاج برود و هنرهای عرفانی و جادو را کشف کند.

20. Thor: Ragnarok

قسمت سوم فیلم ثور یک اثر کمدی است که سرنوشت ثور، هالک و لوکی را بعد از اولتران نشان می‌دهد. همچنین کاراکتر والکری هم در سیاره ساکار معرفی می‌شود که نقش مهمی در MCU ایفا می‌کند.

21. Ant-Man and The Wasp

اتفاقات فیلم انت من 2 پیش از اندگیم روی می‌دهد و تلاش های هنک پیم برای پیدا کردن همسرش جنت، خط داستانی اصلی را تشکیل می‌دهد. این فیلم کاراکتر واسپ نسخه‌ی هوپ را به بینندگان معرفی کرد و با معرفی دنیای کوانتوم مارول، زمینه را برای کامبک انتقامجویان از وقایع اندگیم مهیا کرد.

22. Avengers: Infinity War + Endgame

فیلم های Avengers: Infinity war و Avengers: Endgame دو فیلم پشت سر هم بودند که وقایع بین آن‌ها کاملا به هم مرتبط بودند. در نسخه اول شاهد حماسه تانوس و چالش‌های او برای به دست آوردن سنگ‌های ابدیت و تلاش‌های ثور برای متوقف کردن او بودیم. بعد از موفقیت تانوس در از بین بردن نصف جمعیت جهان فیلم اول به پایان می‌رسد تا تایتان دیوانه با آرامش به استراحت بپردازد.

فیلم دوم با برگشت اسکات لنگ از دنیای کوانتوم شروع می‌شود تا باقیمانده‌ی اونجرز برای برگرداندن همه چیز دوباره دست به دست هم دهند و در زمان سفر کنند. سفری که به یک جنگ تمام عیار می‌انجامد.

23. Loki Series

در حوادث فیلم اونجرز اندگیم دیدیم که لوکی موفق شد تا تسرکت را بردارد و فرار کند. او در یک بیابان در مغولستان فرود می‌آید اما مامورین TVA او را دستگیر می‌کنند. این سریال معرف اصطلاحاتی مثل خط زمانی مقدس و کاراکتر کانگ و میس مینیتس است.

24. What if Series

سریال انیمیشنی What if

سریال What if یک سریال انیمیشنی است که هر قسمت از آن حول محور یک تغییر در خط داستانی اصلی مارول پیش می‌رود. برای مثال در قسمت اول این فیلم، کاپیتان کارتر به جای استیو راجرز سرم ابرقهرمان را دریافت می‌کند و تبدیل به کاپیتان بریتانیا می‌شود. این سریال در 10 قسمت ساخته شده است و 2 قسمت پایانی آن یک جمع بندی کلی برای 8 قسمت اولیه آن است.

25. WandaVision Series

داستان سریال واندا وِیژن بعد از اتفاقات Avengers Endgame اتفاق می‌افتد. جایی به اسم وست ویو که واندا در آن خانواده رویایی خود را شکل داده و به همراه عشق همیشگی خود، ویژن، زندگی متاهلی خوبی را جلو می‌برد. البته بیننده در این جا می‌داند که ویژن در اتفاقات اندگیم کشته شده و یک جای کار به شدت می‌لنگد…

26. The Falcon and The Winter Soldier Series

بازنشستگی استیو راجرز یک شوک بزرگ به کل طرفداران مارول بود. زمانی که کاپیتان آمریکا سپر خود را به فالکون سپرد همه ما می‌دانستیم که قرار است با یک درگیری سیاسی مواجه شویم. حوادث سریال TFaTWS حول محور یک گروه ابرسرباز می‌چرخد که بعد از معکوس کردن بشکن تانوس شروع به کار کرده اند. واقعگرا بودن روایت این سریال جنبه‌ی علمی تخیلی آن را به حداقل رسانده و آن را به یکی از بهترین آثار در خط زمانی مارول تبدیل کرده است.

27. Shang Chi and The Legend Of Ten Rings

داستان فیلم شانگ چی نشان دهنده‌ی زندگی ماندارین واقعی و گذشته‌ی ده حلقه است. این فیلم به خوبی روند تغییرات ماندارین را نشان می‌دهد و پسر او شانگ چی را نشان می‌دهد. همچنین در پایان فیلم همه چیز به گروه اونجرز متصل می‌شود تا منتظر دیدن او در قسمت بعدی این فرنچایز باشیم.

28. Eternals

اترنالز داستان گروهی از موجودات انسان‌نما را نشان می‌دهد که به عنوان نیروهای کمکی در طول سال‌های گذشته به انسان‌ها کمک می‌کردند. آن‌ها تمدن‌ها را شکل دادند و در سال‌های اخیر گوشه نشین بودند. با قدرت گرفتن دشمنان دیرینه خود، دیویانت‌ها، اترنال ها بار دیگر به کمک بشر آمدند.

29. Spider-man: Far From Home

این قسمت از فیلم اسپایدرمن او را در مقابل کاراکتری به نام میستریو قرار می‌دهد که ادعا دارد جهانش توسط هیولاهای عناصری نابود شده اند. حالا او قصد دارد از این جهان دفاع کند و این موجودات را نابود کند. زمانی که دست میستریو رو می‌شود، اسپایدرمن با او درگیر می‌شود تا در پایان هویت مرد عنکبوتی برای همه آشکار شود.

30. Spider-man: No Way Home

اسپایدرمن راهی به خانه نیست

داستان این فیلم درست بعد از پایان قسمت قبل جریان دارد. زمانی که هویت پیتر پارکر آشکار می‌شود، تمام زندگی او عوض می‌شود. او ناچارا پیش دکتر استرنج می‌رود تا ذهن مردم را پاک کند. با اتفاقی که در سریال لوکی می‌افتد، مولتیورس عوض می‌شود و جادو خطا می‌رود. این اتفاق باعث در هم ریختن چند جهانی و باز شدن درهای جهان‌های دیگر به جهان 616 می‌شود.

این فیلم مهمان های خاصی مثل توبی مگوایر و اندرو گارفیلد ( هر دو در نقش اسپایدرمن)، ویلم دفو (در نقش گرین گابلین) و … داشت.

31. Hawkeye Series

داستان سریال هاکای بعد از اتفاقات اونجرز اندگیم جریان دارد و نگاه نزدیک تری به زندگی شخصی کلینت بارتون بعد از مرگ صمیمی ترین دوستش ناتاشا رومانوف (بلک ویدو) می‌اندازد. کمک کردن او به یکی از طرفدارانش و همراهی اجباری آن‌ها با هم در ترکیب با گذشته‌ی او در قامت رونین باعث می‌شود همه چیز به عجیب ترین شکل ممکن پیچیده شود.

32. Doctor Strange in Multiverse Of Madness

دکتر استرنج به عنوان یک مهمان عادی در عروسی کریستین است که حمله‌ی یک موجود عجیب آرامش شهر را به هم می‌ریزد. بعد از این که او و وانگ با کمک هم این موجود عظیم را نابود می‌کنند متوجه دختری می‌شوند که این موجود قصد گرفتنش را داشت. کمی بعد مشخص می‌شود که این دختر کلید سفر بین جهان‌های مختلف است و شخصی قصد دارد تا با کشتن او از قدرت‌هایش استفاده کند.

33. Thor: Love and Thunder

زمانی دختر Gorr به اسم Love می‌میرد، گور به نزد خدایان می‌رود تا دختر خود را زنده کند. مسخره شدن او و نا امیدی اش از خدایان باعث می‌شود تا بعد از به دست آوردن شمشیر جادویی Necrosword شروع به کشتن خدایان کند. مدتی بعد به ثور خبر می‌دهند که هدف بعدی گور، نیو آزگارد است.

ثور به نیو آزگارد می‌رود و می‌بیند که جین فاستر به قدرت‌های میولنیر مسلط شده و می‌تواند به خوبی آن را کنترل کند. در این حال گور حمله می‌کند و کودکان نیوآزگارد را می‌دزدد. حالا ثور، مایتی ثور (جین فاستر) و والکری باید مقابل گور بایستند و علاوه بر پس گرفتن بچه ها، از کشته شدن تمام خدایان جلوگیری کنند.

34. Black Panther: Wakanda Forever

قسمت دوم پلنگ سیاه در دورانی جریان دارد که واکاندا به خاطر مرگ پادشاه خود در سوگ فرا رفته است. آن‌ها تلاش می‌کنند از سرزمین خود محافظت کنند اما توسط نامور، فرمانروای آتلانتیس تحدید می‌شوند.

35. Ant-Man and The Wasp: Quantumania

مرد مورچه ای و زنبورک در کوانتومانیا

نقطه شروع این فیلم از یک گیرنده‌ی رادیویی امواج کوانتوم شروع می‌شود و به دنیای کوانتومی می‌رسد که کنگ در آن زندانی شده است. همینطور توانایی‌های کنگ در این فیلم به بیننده نشان داده می‌شود و ارتباط بین کنگ و جنت ون دایم به تصویر کشیده می‌شود.

36. Guardians Of The Galaxy Vol.3

در این فیلم بیشتر با گذشته‌ی راکت آشنا می‌شویم و کاراکترهای جدیدی مثل آدام وارلاک را می‌شناسیم. همچنین با کنار رفتن پیتر کوئیل می‌بینیم که انتهای گروه اصلی GotG به کجا ختم می‌شود.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.