نقد فیلم nope | یک جواب منفی از جوردن پیل

نقد فیلم Nope

شروع صحبت‌ها در مورد فیلم جدید جوردن پیل زمانی شروع شد که علاقمندان سبک ترسناک با تریلر این فیلم مواجه شدند. یک تریلر جذاب که بحث های زیادی را در مورد مشخصات فیلم آغاز کرد. در نگاه اول می‌توان فیلم nope را یک وسترن یا یک فیلم دلهره آور معرفی کرد. مشخصاتی که اگر فیلم را تماشا کرده باشید، می‌دانید که نوعی کم لطفی حساب می‌شوند. در نقد فیلم nope با ما همراه باشید.

نقد فیلم nope

جوردن پیل به خوبی توانسته است با کارهای قبلی خود، تفاوت خود با دیگران را به همگان ثابت کند. البته هر کسی اولین فیلم او یعنی Get out را دیده باشد، می‌داند که ساخت یک فیلم خوب با بودجه کم کار هر کسی نیست. اثر دوم او یعنی Us هم موفق عمل کرد و توانست مسائل هویتی و روابط نژادی و طبقاتی را به خوبی تفسیر کند. بعد از این آثار شاید نوبت به تحت تاثیر قرار دادن دنیا با یک اثر جاه طلبانه باشد، کاری که فیلم nope به خوبی انجام داده است.

Nope خوبه اما میتونست بهتر باشه و به همین خاطر جزو بهترین فیلم های ترسناک دنیا قرار نگرفته!

ترکیب کردن ژانر وسترن با آدم فضایی‌ها کاری نیست که افراد زیادی انجام داده باشند. البته اگر پای ثابت فیلم‌های وسترن باشید حتما آن‌ها را دیده‌اید؛ اما nope نگرش جدیدی به این سبک دارد. شروع شدن فیلم با یک ریتم آرام در یک مزرعه چیزی نیست که برای مخاطبان جذابیت زیادی داشته باشد. کل جذابیت این آغازها به این است که می‌دانیم این چند دقیقه، تنها آرامش قبل از توفان است. البته ناگفته نماند که این نگرش جدید، یک طرز تفکر قابل قبول در اجتماع است و منظور ما اثری متفاوت در حد فیلم ماه تلخ نیست.

صحنه‌های زیبایی که از فیلم می‌بینیم یادآور کلاسیک‌های قدیمی کارگردانانی مثل استیون اسپیلبرگ است. خوشبختانه می‌توان گفت که این صحنه‌ها جزو معدود مواردی هستند که مخاطب انتظار دیدن آن‌ها را دارد. البته اگر این طور نبود قطعا نقد فیلم nope این قدر مثبت و دوستانه جلو نمی‌رفت.

متفاوت بودن فیلم که از دید بسیاری از منتقدین بسیار جذاب بوده، برای بسیاری از مخاطبان مناقشه انگیز به شمار می‌رود. از نظر عده‌ای این فیلم پر از نماد است و رمزگشایی آن برای بیننده جذاب است اما برخی دیگر معتقدند که فیلم به خاطر پیچیدگی زیاد خود نتوانسته است پیامش را به مخاطب منتقل کند.

از دید من همین که فیلم nope چیزی فراتر از یک فیلم ترسناک عادی با یک هیولای بی مغز است خوب است. البته که منظور من به فیلم‌هایی مثل مومیایی یا فیلم‌های زامبی محور نیست. البته که این فیلم‌ها مخاطبان خاص خود را دارند اما کمبود هوش عامل بیگانه در این فیلم‌ها بسیار اذیت کننده است.

فاکتور هوش عامل ترسناک در فیلم Nope بسیار جذاب است. اگر فیلم آرواره‌ها را دیده باشید، کوسه در بیشتر اوقات دور از دید مخاطب است اما ندیدن او هم ترسناک است. ندیدن او به خاطر عدم وجود او نیست و همین هم احساس ناامنی به ما می‌دهد. دلهره‌ای که هنر کارگردانی جوردن پیل را به خوبی نشان می‌دهد.

بر خلاف فیلم آرواره‌ها که شکارچی در زیر آب مخفی می‌شد، در فیلم nope می‌توانیم آن را در آسمان نبینیم! گاهی آسمان ابری می‌تواند چیزهای ترسناک‌تری از باران برای ما داشته باشد. موسیقی فیلم هم به خوبی توانسته به انتقال این احساس کمک کند.

زیبایی‌های فیلم نوپ تنها در ترسناک بودن آن خلاصه نمی‌شود. حتی می‌توان گفت که این فیلم علاوه بر ترسناک بودن خود، می‌تواند در دسته علمی تخیلی هم قرار بگیرد. این جا جایی است که قدرت فیلمنامه کاملا خودش را نشان می‌دهد. با وجود این که قسمت علمی تخیلی این اثر در مورد هجوم بیگانگان است، اما قرار نیست شاهد یک ژانر بقای محض باشیم. ما با یک خواهر و برادر شجاع یا شاید هم کله شق طرفیم. کسانی که می‌خواهند این اتفاقات را ثبت کنند و پولدار شوند.

این موجود خطرناک در بیشتر قسمت‌های فیلم نادیده باقی می‌ماند تا بیننده هم همراه با قهرمانان داستان عطش دیدن آن را داشته باشد. شاید این حرکت به تقلید از کلیشه‌های فیلم‌های بیگانگان باشد اما قطعا تقلید به‌جایی بوده و مخاطبان را به خوبی به جریان فیلم جذب کرده است.

البته که فیلم در جاهایی به هدف کاراکترهای داستان نزدیک می‌شود؛ آن‌ها به عکاسی از موجود بیگانه نزدیک می‌شوند اما نمی‌توانند تصویر نهایی را ثبت کنند. به اعتقاد بسیاری از منتقدین می‌توان این تلاش را به تسلط رسانه بر زندگی مردم ربط داد. جایی که اگر فیلم یا عکسی از یک واقعه منتشر نشود گویا هرگز اتفاق نیافتاده است و به سرعت فراموش می‌شود؛ حتی اگر حمله یک موجود فضایی باشد.

شروع فیلم توانسته است همه جیز را کاملا بی‌ریط از هم شروع کند و 3 رشته داستان را به خوبی به هم وصل کنند. جاهایی که به زور می‌توانید جلوی خود را بگیرید تا یک “آهاااااااا”ی بلند نگویید. تمام ابن داستان‌ها در یک جا به هم می‌پیوندند تا چالش بزرگی را حل کنند؛ چالشی که برای هر کدام از آن‌ها متفاوت است.

می‌توان ادعا کرد که فیلم Nope ارزش دیدن را دارد. مفاهیم پیچیده آن تنها چیزهایی نیستند که کارگردان قصد ارائه آن را داشته است. به خوبی می‌توان از استرس جاری در فیلم لذت برد، منظره‌های آن را تماشا کرد و بعد از فیلم در مورد آن صحبت کرد.

اگر به فیلم های دلهره آور و ترسناک علاقمند هستید توصیه می‌کنیم حتما نقد فیلم Deep water را بخوانید.

داستان فیلم نوپ

داستان فیلم نوپ با دیدن مردی شروع میشود که یک شی پرنده عجیب را در آسمان میبیند. او و خواهرش در کالیفرنیا زندگی میکنند. همزمان که آن‌ها با این شی پرنده درگیر هستند، همسایه آن ها در تلاش است تا با ثبت این موجود فضایی به ثروت برسد.

اگر به فیلم های دلهره آور علاقمند هستید توصیه میکنیم نقد فیلم arrival را حتما بخوانید.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.