نقد فیلم deep water + داستان کامل

نقد فیلم Deep Water

فیلم Deep water با بازی بن افلک و آنا د آرماس یکی از فیلم های مورد انتظار در سال 2021 بود. علاوه بر بازیگران جذاب، قرار بود این فیلم روایتگر داستانی جذاب هم باشد که تقریبا هم همینطور بود. اما داستان فیلم Deep water که از شبکه Hulu پخش شد چه بود؟ در نقد فیلم Deep water با ما همراه باشید تا این مطلب را بررسی کنیم.

نقد فیلم Deep Water

وقتی صحبت از ژانر اروتیک در سینما می‌شود، بیشتر ما دوران تاریک 50 طیف خاکستری را به یاد می‌آوریم. خوشبختانه در نقد فیلم Deep water بهبودهای خوبی نسبت به سایر آثار هم سبک خود دیدیم.

مورد اول در مورد این فیلم پرداختن به موضوعی بود که در جامعه ما چندان در مورد آن صحبت نمی‌شود. روابط زناشویی می‌توانند پیچیده باشند اما چقدر؟ این پیچیدگی تا چه مدت می‌تواند ادامه پیدا کند و چه اثری روی زندگی نزدیکان این افراد داشته باشد؟

دید جذابی که در ایده اولیه این فیلم دیده می‌شود جذاب‌تر و بهتر از سایر فیلم‌های فیلم‌های مشابه است. البته نقدهای بسیاری به نحوه اجرای آن، کاراکترهای داستان و بعضا به نحوه فیلم برداری آن وارد است.

حتما بخوانید: سریال هایی که نباید با خانواده دید

این فیلم یک اثر هنری شاخص نیست. قرار نیست زندگی کسی را زیر و رو کند و از او یک انسان جدید بسازد. فیلم Deep water هدف خود را می‌داند و در طول زمان، بیننده را بیشتر و بیشتر با محیط خود آشنا می‌کند. قسمت‌های پایانی فیلم جای بهبود دارند اما می‌توان گفت راضی کننده ساخته شده اند.

در نقد فیلم Deep water باید بگوییم که کارگردان توانسته است به خوبی یک زوج وابسته را تصویر بکشد. مخاطب در ابتدا تصور می‌کند که ویک وبال گردن ملیندا شده است. شاید فکر کند که ویک از این حالت لذت می‌برد و مشکلاتی در پشت پرده دارد. اما پیام فیلم همیشه چیزی نیست که مستقیما به مخاطب ارائه می‌کند. ملیندا در تمام این مدت می‌توانست این رابطه را تمام کند؛ همانطور که در قسمت‌های آخر فیلم دیدیم. اما اوج کار کارگردان کجاست؟

آدریان لین (کارگردان فیلم Deep water) تقابل یک زن حساس و یک مرد سرد مثل یک دعوای زن و شوهری منطقی به تصویر کشیده است. هر حرکت ویک و ملیندا یک حرکت حساب شده برای اثبات کردن چیزی به طرف مقابل است. این کشمکش را می‌توان در تمام طول فیلم دید.

با این وجود فیلم آب عمیق نتوانست بازخورد خوبی از عموم مخاطبان بگیرد. اگر منبع ما برای نقد فیلم Deep water وبسایت Imdb باشد باید بگوییم که این فیلم با امتیاز 5.4 یک شکست است. اما یک نکته را در نظر بگیرید؛ چند نفر از ما درگیر یک رابطه عمیق و پیچیده زناشویی شده ایم؟ این شرایط چقدر برای ما قابل باور است؟

البته باید قبول کنیم که یک فیلم در این ژانر با بازی آنا د آرماس و بن افلک حتی قبل از تولید هم فروش خود را تضمین کرده است اما کارگردان می‌توانست با تغییراتی جزئی یک فیلم موفق‌تر راهی سینما کند و امتیازی نزدیک به 7 بگیرد. نقد فیلم Deep water در اینجا به پایان می‌رسد و ادامه این مقاله اسپویل کامل فیلم خواهد بود.

داستان فیلم Deep water تا انتها

ملیندا و ویک ون آلن به همراه دختر کوچک خود تریکسی در شهر وسلی در ایالت لوییسیانا زندگی میکنند. ویک به خاطر اختراع چیپ های پردازنده پهباد توانسته است زودتر از موعد بازنشسته شود.

رابطه ویک و ملیندا کمی پیچیده است. آن‌ها برای ادامه دادن رابطه خود یک شرط گذاشته اند؛ آن‌ها جدا از هم می‌خوابند و ملیندا میتواند با هر کسی که بخواهد رابطه داشته باشد. ملیندا کار خود را هر جایی ادامه میدهد، حتی در داخل خانه شان. ویک هم به جمع آوری حلزون و تکمیل کلکسیون خود مشغول است.

شرایط ازدواج آن‌ها برای دوستان نزدیکشان مشخص است اما حسادت ویک رفته رفته بیشتر می‌شود اما ملیندا سرد بودن او را ملامت میکند.

داستان به همین منوال پیش میرود تا این که ملیندا جدیدترین معشوقه خود به اسم جوئل را به مهمانی یکی از همسایگانشان دعوت میکند. زمانی که جوئل و ویک تنها میشوند، ویک به او میگوید که آخرین معشوقه ملیندا را کشته است؛ همانی که مدتی است ناپدید شده. داستان در بین دوستان نزدیک آن‌ها میپیچد.

جوئل برای صرف شام به خانه خانواده ون آلن می آید و ویک در خلوت او را زهره ترک میکند. گفتن این که ویک معشوقه قبلی را با چکش کشته است کافیست تا جوئل را از شهر فراری دهد. اخبار تلویزیون نشان میدهد که جنازه مارتین (معشوقه سابق ملیندا) به تازگی پیدا شده است و او با شلیک گلوله کشته شده است. پلیس از دستگیر شدن یک مضنون به قتل هم خبر میدهد.

حتما بخوانید: فیلم های کره ای که نباید با خانواده دید

زمانی که ملیندا به چارلی (معشوقه جدیدتر) پول میدهد، ویک با او بگو مگو میکند. چارلی یک استاد پیانو است. ملیندا با دعوت کردن از چارلی به یک مهمانی و معرفی کردن او به ویک، حسادت او را تحریک و اذیتش میکند.

صاحب پارتی همه را به داخل دعوت میکند اما ویک و چارلی هنوز داخل استخر هستند. بعد از این که ملیندا جسد چارلی را داخل آب پیدا می‌کند، پای پلیس به مهمانی باز میشود. در همین حال ملیندا به سرعت ویک را به قتل چارلی متهم میکند.

مدتی بعد ویک از ملیندا میپرسد که آیا از او میترسد؟ ملیندا جواب میدهد:”مگر من کسی نیستم که برایش قتل کرده ای؟”

همسر یکی از دوستان ویک به او میگوید که ملیندا او را به قتل چارلی متهم کرده است. ویک میفهمد که ملیندا یک کارآگاه خصوصی استخدام کرده است و این قضیه را جلوی همدست او مطرح میکند. 

ملیندا با یکی از دوستان قدیمی خود به اسم تونی تماس میگیرد. ویک که صدای آن ها میشنود میفهمد که آن ها قصد دارند به برزیل بروند و دخترشان را هم با خود ببرند. مدتی بعد ملیندا تونی را به شام دعوت میکند و با او به اتاق خواب میرود.

حتما بخوانید: نقد فیلم پرستیژ

همان شب ویک تونی را به سمت ماشین خود میکشد و با سنگ به سر او ضربه میزند. او از پرتگاه به پایین پرتاب و کشته میشود. ویک با غرق کردن جسد برمیگردد.

ملیندا به همراه ویک و تریکسی به همان نقطه میروند تا مدتی دور هم باشند. زمانی که ویک یک کادو به نشانه عشق به ملیندا میدهد، جسد تونی روی آب شناور میشود.

ویک پیشنهاد میدهد که فردا به همان نقطه برگردد تا شال گمشده ملیندا را پیدا کند. ملیندا که جسد را دیده بود قبول میکند اما به کاراگاه هم خبر میدهد.

قردای آن روز ویک با دوچرخه به آن محل میرود اما کاراگاه او را در حین انجام جرم میبیند. کاراگاه فرار میکند و ویک با دوچرخه به دنبال ماشین او میرود. میانبر زدن ویک و زمین خوردن او در مقابل ماشین کاراگاه باعث میشود تا کنترل ماشین از دست او خارج و بعد از سقوط به دره کشته شود.

در همین زمان ملیندا در خانه کیف پول تونی را پیدا میکند. او بار و بندیل خود را میبنند تا با تریکسی فرار کنند اما چمدان آن ها داخل استخر سقوط میکند. ویک به خانه میرسد و ملیندا به او میگوید که تونی را دیده است. با این وجود او کیف پول و مدارک داخل آن را می سوزاند. فیلم با ترانه خوانی تریکسی به پایان میرسد.

حتما بخوانید: نقد فیلم Allied

سخن آخر

داستان فیلم Deep water از آن داستان هاییست که شاید انتهای آن از همان اول معلوم باشد اما لذت دیدن تعقیب و گریزها و هیجان صحنه های آن است که به آن جذابیت میدهد. اگر به این دسته از فیلم ها علاقه دارید حتما نقد فیلم نوپ را بخوانید تا شاید فیلم بعدی خود را پیدا کرده باشید.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.