پاتریک بیتمن: از تیپ شخصیتی تا راز جذابیت!

پاتریک بیتمن

پاتریک بیتمن جزو کاراکترهای به یادماندنی تاریخ سینماست. شاید این کاراکتر هیچ کار قابل توجه و ماندگاری انجام نداده باشد اما ذهنیت او و نوع نگاهش به زندگی برای بسیاری از مردم جذاب است. در این مقاله قصد داریم قهرمان فیلم American psycho را زیر ذره بین ببریم و پاتریک بیتمن را بهتر بشناسیم. با ما همراه باشید.

پاتریک بیتمن کیست؟

پاتریک بیتمن شخصیتی خیالی و شخصیت اصلی رمان “روانی آمریکایی” نوشتهٔ برت ایستون الیس در سال ۱۹۹۱ است. این رمان داستان زندگی بیتمن را که در روزها در یک شرکت سرمایه‌گذاری وال استریت کار می‌کند و در شب‌ها به کارهای خشن و شیطانی خود می‌پردازد، دنبال می‌کند. تعدادی از قتل‌های وحشیانه که بیتمن شاید انجام داده باشد در طول داستان شرح داده می‌شود، اگرچه مبهم است که آیا این رویدادها واقعی هستند یا فقط در ذهن خود او رخ می‌دهند.

عکس گروهی پاتریک بیتمن

شخصیت پاتریک بیتمن از زمان انتشار رمان، به دلیل محتوای مورد بحث آن، شهرت زیادی کسب کرده است. این کتاب در ابتدا به دلیل تصاویر خشن و جنسی، با انتقادات قابل توجهی مواجه شد. با این حال، به خاطر نظریه‌هایش درباره مصرف‌کنندگی و فرازهای دهه ۱۹۸۰، و همچنین نمایش یک شخصیت اصلی که عمیقاً بی‌اعتنا و بی‌خیال است، از آن استقبال شد.

بیتمن در نسخه‌های مختلف American Psycho حضور دارد و مشهورترین حضور او مربوط به نسخه‌ی سینمایی آن در سال 2000، با بازی کریستین بیل است. در حالت کلی می‌توان بیتمن را به عنوان یک شخصیت ضدقهرمان و نمادی از نیمه‌ی تاریک ثروت و قدرت دانست. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد این فیلم بیشتر بدانید، نقد فیلم American Psycho را بخوانید.

تیپ MBTI

با توجه به رفتارهای پاتریک بیتمن در American Psycho، احتمالاً او دارای تیپ شخصیتی ESTJ است.

ESTJ ها عموماً خودمانیت‌طلب هستند و به دنبال کسب قدرت و ثروت هستند. آن‌ها معمولاً مشغول به کارهای خودشان هستند و از روابط اجتماعی برای به دست آوردن هدف‌هایشان استفاده می‌کنند.

پاتریک بیتمن همیشه به دنبال رسیدن به جایگاه پرقدرت‌تری در شرکتش بود و برای کسب پول بیشتر مشتریان خود را به شکل تحقیرآمیزی مورد توجه قرار می‌داد. همچنین او به شکل فزاینده‌ای در رابطه با لوازم زیبایی و ظاهر خود سر و کار داشت که نشان از تمایل به تأکید بر جسمانیت و حساسیت به نگاه دیگران دارد، که همگی ویژگی‌های مشخص ESTJ محسوب می‌شوند.

بیماری

در داستان American Psycho، نویسنده یعنی Bret Easton Ellis، بیماری روانی پاتریک بیتمن را به درستی تشخیص نمی‌دهد و مبهم می‌گذارد. اما به طور کلی، پاتریک بیتمن با نشانه‌های شدید اختلالات روانی مانند افکار و رفتارهای خلاف قوانین و مخالف با اخلاق عمومی، خشونت، ناراحتی از همجنسگرایی و آدمکشی، به نظر می‌رسد مبتلا به اختلال شخصیت چند روانه (Multiple Personality Disorder) و یا اختلال شخصیت نارسیستی (Narcissistic Personality Disorder) است.

بیماری پاتریک بیتمن

نکته جالب در مورد بیماری Bateman این است که کمتر کسی او را یک روانی سایکاتیک می‌شناسد. البته که او مشکلات فراوانی دارد اما می‌توان اکثر این علائم را تخت بیماری ASPD یا اختلال شخصیت ضداجتماعی بررسی کرد. برخی از این علائم عبارتند از:

 • عدم توجه به قوانین اجتماعی
 • دروغگویی و جعل هویت برای منافع شخصی
 • عدم توانایی برای زمانبندی های بلند مدت
 • رفتار تهاجمی
 • در نظر نگرفتن امنیت شخصی
 • عدم مسئولیت پذیری
 • عدم احساس عذاب وجدان

با در نظر گرفتن این موارد می‌توان گفت که ASPD جزو بیماری‌های شاخص بیتمن است.

اگر به چهره های شاخص فیلم و سریال ها علاقه دارید، مقاله‌ی اختصاصی الیوت آلدرسون (کاراکتر اصلی مستر ربات) را از دست ندهید.

چرا پاتریک بیتمن برای نسل جدید جذاب است؟

پاتریک بیتمن به عنوان نماد گیگا چد های اینستاگرامی مشهور شده است و بسیاری از نوجوانان آرزو دارند که کاراکتری شبیه به او داشته باشند. جالب است بدانید که کریستین بیل، بازیگر نقش بیتمن، این اتفاق و ترند جهانی این کاراکتر را بسیار خطرناک دانسته است. اما چه چیزی باعث شده است که یک کاراکتر از یک فیلم قدیمی در این حد جذاب باشد؟

پاتریک بیتمن با هدفون

یک مطالعه اجتماعی نشان داده است که زنان به مردانی که نشانه های سایکوپاتی دارند بیشتر از بقیه جذب می‌شوند. علت این جذابیت در درجه اول اعتماد به نفس و در درجه دوم هم مهارت های کلامی است.

مردان سایکوپت جذاب هستند، یا حداقل توانایی وانمود کردن آن را دارند. آن‌ها چیزهایی که دوست دارند را به دست می‌آورند و همین باعث جذابیت بیشتر آن‌ها می‌شود.

جالب است بدانید که این رفتارها فقط برای افراد کم تجربه جذاب است. آن‌ها جذب می‌شوند اما نمی‌توانند دلیل مشخصی برای این اتفاق پیدا کنند.

دیالوگ های پاتریک بیتمن

 • من همه‌ی خصوصیات یک انسان رو دارم: گوشت، خون، پوست و مو. من فقط احساس قابل تشخیصی ندارم، هیچ چیزی به جز طمع و نفرت.
 • احساس می‌کنم ماست انسانیتم داره از روی صورتم لیز می‌خوره.
 • پاتریک بیتمن یک فکره، یک نوع وجود انتزاعی. هیچ چیزی به اسم من وجود نداره. فقط چیزی که هست؛ یه توهم.
 • باید چند تا نوار ویدیو رو برگردونم!
 • فیل کالینز رو میشناسید؟ من از سال 1980 که آلبوم جنسیس رو منتشر کردن طرفدارشون بودم.
 • خیلی ساده، من اینجا نیستم!
 • من می‌خوام اونقدر با چاقو بزنمت که بمیری. بعدش بشینم و با خونت بازی کنم.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.