نقد سریال see: دیدن به قیمت جان!

نقد سریال see

شبکه اپل تیوی جزو شبکه‌های شناخته شده برای ایرانیان نیست اما سریال See از این شبکه توانسته مخاطبان ایرانی زیادی را به خود جذب کند. این درام اکشن که از سال 2019 شروع شده است بیشتر با اسم جیسون موموآ شناخته شد اما در طول 3 فصل خود توانست یک ایده خاص را به مخاطبان خود ارائه کند. با نقد سریال See از نقد فارسی همراه ما باشید.

نقد سریال See

شروع سریال See از یک ایده بسیار جذاب بود که توانست توجه بسیاری از منتقدین و سریال بازان را به خود جلب کند. استفاده از مناظر بکر و سورئال و همچنین تیم بازیگری نسبتا شناخته شده آن هم به استقبال از فصل اول آن کمک زیادی کرد. همه چیز در ابتدای کار شفاف به نظر می‌رسید و مخاطب منتظر یک درام اکشن و صحنه‌های هیجان انگیز بود. البته که این اتفاق به وفور در سریال اتفاق افتاد اما به نظر می‌رسید که داستان به حد کافی پخته نیست. درگیری‌ها شاید به نظر نزدیک و شاید نفسگیر به نظر می‌رسید اما مشخص بود که قرار نیست برای کسی اتفاق خاصی بیوفتد.

همانطور که در نقد سریال وست ورلد هم گفتیم یک دنیای جدید و المان‌های جذاب برای شناخته شدن یک سریال مهم هستند اما تمام ماجرا نیستند. نکته‌ای که گویا فقط بیننده ها به آن توجه دارند.

از همان سکانس‌های ابتدایی مشخص است که منطق فیلم کمی لنگ است. چیزهایی که در سریال می‌بینید به نظر خوب می‌رسند اما نباید به آن‌ها دقت کنید چون به سرعت ایراد خود را نمایان می‌کنند. شاید بتوان گفت که از این سریال می‌توان برای شکنجه کردن منتقدین سختگیر استفاده کرد.

مورد دیگری که صدای بسیاری از بینندگان را درآورده است ماهیت برخی کاراکترهاست. برخی از نقش‌ها بیش از حد پررنگ می‌شوند و تاثیر چندانی روی داستان ندارند. حتی گاهی حضور آن‌ها هم منطقی نیست.

با برترین آثار این شبکه در مقاله‌ی بهترین سریال های اپل تی وی آشنا شوید.

البته دسته دیگری از بینندگان هم بودند که نظرات کاملا متفاوتی داشتند. از نظر آن‌ها این سریال بسیار عالی بود و می‌توانستند چندین ساعت خودشان را صرف خوردن چیپس و تماشای بابا واس در حال کتک زدن بقیه کنند. از نظر این دسته فیلم‌های زیادی هم هستند که عملا محتوای جذابی ندارد و فقط به خاطر صحنه‌های اکشن خود طرفدار دارند. البته با نیم نگاهی به گودزیلا علیه کینگ کونگ می‌توان این حرف را تایید کرد.

به صورت خلاصه می‌توان گفت که این سریال برای آخر هفته‌ها و تعطیلی‌ها مناسب است. می‌توانید روی مبل لم دهید و تخمه بشکنید و از نبردهای این سریال لذت ببرید. فقط فراموش نکنید که نباید زیاد به جزئیات آن توجه کنید.

اگر به فیلم و سریال‌های خشن علاقمند هستید، حتما مقاله بهترین سریال های قاتل زنجیره ای را بخوانید. این سریال ها ترکیبی از خشونت، استرس و گاهی هم ترس هستند که آن را به یک ژانر جذاب تبدیل می‌کند.

داستان سریال See

همانطور که در ابتدای قسمت اول ار فصل اول متوجه می‌شویم، در آینده بسیار دور نسل بشر به وسیله یک بیماری از پا در می‌آید و کسانی که باقی میمانند بینایی خود را از دست می‌دهند. این اتفاق باعث می‌شود تا انسان‌ها مهارت‌های دیگر خود را برای بقا تقویت کنند. زمان زیادی می‌گذرد و کم کم بینایی به افسانه تبدیل می‌شود اما به دنیا آمدن یک دوقلو قرار است همه چیز دا برای همیشه تغییر دهد.

اگر به دنبال آثار کوتاه‌تر هستید، بهترین فیلم های آخرالزمانی و اگر به دنبال آثار مشابه See هستید، بهترین سریال های آخرالزمانی را بخوانید.

هشدار: ادامه این بخش می‌تواند حاوی اسپویلرهای سریال See باشد.

خلاصه فصل اول سریال See

بابا واس (با بازی جیسون موموآ) و همسرش ماگرا (با بازی هرا هیلمار) در حال بزرگ کردن یک دوقلو هستند که با بقیه تفاوت دارند. در روزگاری که بینایی همه از بین رفته است و افراد را به جرم دیدن زنده زنده می‌سوزانند، این خواهر و برادر دوقلو می‌توانند ببینند. آوازه این حرف در بین اهالی قبیله می‌پیچد و یک خبرچین آن را به گوش ملکه می‌رساند. ملکه هم مثل تمامی مردم دیگر نابیناست و با شنیدن این خبر لشکرش را به سمت روستا روانه می‌کند.

در طول فصل 1 متوجه می‌شویم که پدر اصلی دوقلوها شخصی به نام جرلامارل است که به لطف یک جهش ژنتیکی توانایی دیدن را به دست آورده است. فرزندان او هم از این توانایی بهرمند هستند و به همین خاطر است که حکومت کین به دنبال کشتن آن‌هاست.

خلاصه فصل دوم سریال See

فصل دوم سریال See با تلاش بابا واس در دور هم جمع کردن خانواده خود همراه است. او در تلاش است تا خود را از جنگ دور نگه دارد اما انگار هر چقدر که تلاش می‌کند خود را درگیر این مسائل نکند، بیشتر به درون ماجرا کشیده می‌شود. در این میان حضور دشمن خونی هم اوضاع را پیچیده تر می‌کند.

خلاصه فصل سوم سریال سی

در فصل سوم سریال شاهد به چالش کشیده شدن حکومت Payan توسط Tormada هستیم. تورمادا بمب هایی در اختیار دارد که توسط بچه‌های جرلامارل و بر اساس دانش پیشینیان ساخته شده اند.

نقد سریال See توسط بینندگان

سریال See در فصل های ابتدایی خود توانسته بود نظرات خوبی کسب کند. برای مثال:

سریال See بسیار سرگرم کننده است. برای رسیدن فصل های بعدی لحظه شماری می‌کنم. هر چند بازی کاراکترهایی مثل ملکه کین باعث شده است تا کیفیت سریال کمتر شود اما می‌توان از آن چشم پوشی کرد.

اما در مقابل برخی هم بودند که اصلا نتوانسته بودند با سریال ارتباط بگیرند:

سریال در بخش تولید و اهداف برای رقابت با گیم آو ترونز ساخته شده بود اما در عمل کاملا ناقص به نظر می‌رسید. فضای کلی دنیا، پیشینه کاراکترها، روایت داستانی و حتی نگرش اولیه برای پیشبرد داستان فاجعه بود. به نظر می‌رسد که این سریال می‌تواند برای نوجوانان به صورت مقطعی سرگرم کننده باشد اما مخاطب سریال بزرگسالان تولید شده است که امکان این کار را هم نمی‌دهد.

شروع پخش فصل دوم هم نظرات ضد و نقیض زیادی داشت برای مثال برخی معتقد بودند:

فصل دوم عالی شروع میشه. مبارزات سنگین و انواع چیزهایی که حتی فکرش رو هم نمی‌کنید. اگر فصل اول رو دوست داشتین بدونین که نبردهای خونین زیادی بهش اضافه شده.

یا مثلا:

بازی دیو باتیستا عالیه. یه برادر که قوی و خشنه و دشمنی زیادی با بابا واس داره. شخصیت پردازی این کاراکتر عالیه.

اما در مقابل آن کسانی که منتقد بودند به شدت بیشتر به نظر می‌رسیدند:

به لطف سرمایه ای که سریال جذب کرده بود امیدوار بودیم تا فصل با ارزشی ببینیم. انتظاری که به هیچ وجه بر آورده نشد. اگر از پایانبندی عجیب گیم آو ترونز ناراحت هستید، فصل 2 See جاییست که می‌توانید تمام خشونت از دست رفته سریال های دیگر را ببینید. هر چند اگر به خاطر بازی خوب بازیگران نبود، تغییرات ایجاد شده در سریال آن را نابود می‌کرد. رابطه‌های اقلیتی که در سریال به شدت پررنگ شده اند، کلیشه های جنسیت زده که مرد را به عنوان یک غول و زن را به عنوان قهرمان مطرح می‌کنند.

فصل اول سریال در یک دنیای کوچک ساخته و پرداخته شد. سریال هدف داشت و به نظر می‌رسید می‌تواند خودش را به جمع بزرگان برساند اما پول بیشتر همیشه بهتر نیست. بازی دیو باتیستا در این فصل هم به خاطر سایر عوامل کمتر به چشم آمد. سریالی که روزی انتظار رسیدنش را می‌کشیدیم تبدیل به یک فاجعه شده است.

فصل سوم سریال هم تمام شد تا See هم با تمام خوبی و بدی هایش به پایان خود برسد.

دیدن این سریال لذت بخش بود اما پایان آن آن چنان که باید قانع کننده ساخته نشد. هر چند که نابینایان سریال در مبارزات چندان نابینا به نظر نمی‌رسیدند اما تجربه‌ای متفاوت از یک سریال را دیدیم که در نوع خود منحصر به فرد بود.

سریال See چند فصل دارد؟

این سریال در 3 فصل تولید و آخرین قسمت آن در تاریخ 14 اکتبر 2022 منتشر شده است. گمانه زنی‌های اولیه در مورد لغو شدن آن هم به توییت جیسون موموآ در مورد خارج شدن از این نقش در پایان فصل 3 برمی‌گردد. سرانجام با منتشر شدن قسمت پایانی این فصل و اعلام اپل تیوی، سریال See با تمام شدن فصل 3 به آخر رسید.

دیالوگ‌های سریال See

هر چند سریال “دیدن” صحنه‌های اکشن زیادی دارد اما برخی از دیالوگ‌های آن واقعا عالی هستند و توانسته‌اند در ذهن مخاطبان خود ماندگار شوند.

  1. ماگرا: من همیشه مردی رو که میتونه ازم محافظت کنه به مردی که درکم میکنه ترجیح میدم!
  2. بابا واس: هر بچه‌ای بالاخره به پلی میرسه که باید تنها ازش عبور کنه!
  3. ماگرا: خونه همیشه امنه تا زمانی که خلافش ثابت بشه!
  4. ملکه کین: همونطور که خدا به من نشون میده، من دستان خدا روی زمینم. من خرابی رو نگه میدارم، زمستان رو گرم میکنم و تابستان رو خنک میکنم. طلسمی به استحکاماتتون میزنم که از گزند شیر و پلنگ حفظ بشین و بچه هاتون رو تیکه پاره نکنن. جنگی بزرگ تری که در حال انجامش هستیم جنگ علیه نوره. قدرتی که جهان رو به بند میکشه و انسان رو بالاتر از خدا قرار میده. لشکریان ما اون بیرون هستن. به افتخار اونا!
  5. ماگرا: بعضی وقتا بهترین راه برای محافظت از بچه ها اینه که بزاری فکر کنن رهاشون کردی.
  6. پاریس: بینایی میتونه کور کننده باشه.
  7. بابا واس: اینجا خونه ماست. ما یکی هستیم و ازش دفاع میکنیم.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.