معرفی و نقد سریال تد لاسو | بزرگ بنویس BELIEVE!

معرفی و نقد سریال تد لاسو

یکی از سریال های محبوب چند سال اخیر اپل تیوی پلاس، تد لاسو است که توانسته است در جایگاه یک سریال جدید، توجه بسیاری از منتقدین را به خود جلب کند. در این مقاله قصد داریم به معرفی سریال تد لاسو بپردازیم و بعد از جمع بندی کلی داستان هر فصل به نقد سریال تد لاسو برسیم. با ما همراه باشید.

معرفی سریال تد لاسو

سریال Ted Lasso یک سریال ورزشی در ژانر کمدی-درام است که توسط Jason Sudeikis، Bill Lawrence، Brendan Hunt و Joe Kelly ساخته شده است. سریال حول محور یک کاراکتر با همین نام شکل می‌گیرد که قبلا در تبلیغات هم استفاده شده بود. داستان سریال ماجرای یک مربی فوتبال آمریکایی دانشگاه را روایت می‌کند که برای مربیگری یک تیم فوتبال در لیگ برتر انگلیس استخدام می‌شود. هدف پنهان این کار از طرف مدیریت باشگاه، آماده کردن شرایط برای شکست خوردن کامل این تیم است؛ هدفی که چندان موفقیت آمیز پیش نمی‌رود.

فصل اول این سریال در 10 قسمت برای اپل تیوی پلاس ساخته شد که از تاریخ 24 مرداد 1399 شروع به پخش هفتگی کرد. فصل دوم این سریال از تاریخ 1 مرداد 1400 از همین شبکه پخش شد تا فصل پایانی آن هم به سرعت تمدید شود. این فصل هم در تاریخ 24 اسفند 1401 شروع شد تا با پایانش از این کاراکتر دوست داشتنی خداحافظی کنیم.

شروع به کار این سریال باعث جلب توجه زیادی شد که نتیجه اش جوایز متعددی بود. عوامل زیادی از این تیم مورد تحسین قرار گرفتند که برای نمونه می‌توان به جیسون سودیکیس (بازیگر نقش تد لاسو)، هانا ودینگهام (بازیگر نقش ربکا) و برت گلدستاین (بازیگر نقش روی کنت) اشاره کرد. علاوه بر این حس طنز جاری در سریال، نویسندگی خوب و تم های جذاب به همراه نشاط کلی در جو داستان باعث شد تا فصل اول سریال Ted Lasso بتواند رکورد جوایز امی را جابجا کند. فصل اول این سریال با 20 نامزدی Emmy توانست رکوردار پر افتخارترین فصل اول در بین سریال های کمدی تاریخ شود.

سریال تد لاسو در 3 فصل و مجموع 34 قسمت در لندن تولید شده است. طول قسمت های آن هم به طور میانگین بین 29 تا 49 دقیقه است. منتقدین Imdb امتیاز 8.8 و منتقدین راتن تومیتوز امتیاز 93% را به این سریال داده اند.

در مقاله‌ی بهترین سریال های اپل تی وی با آثار دیگر این شبکه آشنا شوید.

داستان سریال تد لاسو

تد لسو یک مربی فوتبال آمریکایی در سطح کالج است که برای مربیگری یک باشگاه فوتبال در لیگ جزیره انتخاب می‌شود. با وجود این که تد هیچ چیزی از فوتبال نمی‌داند، پیشنهاد AFC Richmond را قبول می‌کند و راهی لندن می‌شوند. صاحب باشگاه، ربکا ولتون، لاسو را استخدام کرده است تا باعث شکست تیم شود و این گونه انتقام خود را از همسر سابقش که قبلا مالک باشگاه بود بگیرد. غافل از این که کاراکتر شوخ و مثبت اندیش تد قرار است همه نظرات را عوض کند، حتی نظر خود ربکا را.

تد لاسو

داستان کامل فصل اول

ربکا که به تازگی طلاق گرفته است، مالک باشگاه ریچموند در انگلیس می‌شود. او تصمیم می‌گیرد برای انتقام گرفتن از همسر سابقش، نالایق ترین مربی ممکن را استخدام کند. همین باعث می‌شود تا او یک مربی فوتبال آمریکایی محلی از کانزاس آمریکا را استخدام کند. اسم این شخص تد لسو است و چیزی از فوتبال نمی‌داند. تلاش او و دستیارش برای همراه شدن با جو باشگاه جواب نمی‌دهد؛ از طرفی کاراکتر تد در برخورد اول چندان با جذبه به نظر نمی‌رسد. زمانی که او به آپارتمانش برمیگردد و با پسر کوچکش تماس می‌گیرد، به او می‌گوید این شغل را قبول کرده است تا مدتی از فضای آن‌جا فاصله بگیرد.

تد قصد دارد در اولین روز کاری خود در باشگاه محبوبیت خود را بیشتر کند. برای همین چند بیسکوییت مخصوص برای ربکا می‌برد. ربکا او را پس میزند اما نمی‌تواند از خیر بیسکوییت ها بگذرد. با ورودش به رختکن، یک دو دستگی در آنجا می‌بیند. ظاهرا یک درگیری بین ستاره سابق “روی کنت” و یک بازیکن با استعداد اما مغرور به نام “جیمی تارت” در جریان است. در این میان مربی متوجه “سم اوبیسانیا” می‌شود که دلتنگ وطنش ،نیجریه، است. با وجود این که آن‌ها در بازی امروز خود شکست خورده اند، اما تد تصمیم می‌گیرد برای سم یک جشن تولد بگیرد. او همچنین برای بهتر کردن اوضاع با جیمی، از دوست دخترش مشورت می‌گیرد اما ربکا با گرفتن عکس و زمینه چینی تلاش می‌کند تا بین تد و جیمی دشمنی راه بیاندازد.

بعد از این که تد و کیلی (دوست دختر جیمی) خبردار می‌شوند که روزنامه Sun قرار است عکس آن‌ها را منتشر کند، به سراغ ربکا می‌روند تا از او کمک بگیرند. ربکا قبول می‌کند، کسی هم از دست داشتن ربکا در جریان عکس با خبر نمی‌شود اما تد مجبور می‌شود یک روز کامل را با روزنامه نگاری سختگیر و نکته سنج بگذراند. روزنامه نگار ،ترنت کریم، در مورد جشن تولد سم اوبیسانیا می‌پرسد و تد می‌گوید که نگران برد و باخت نیست. آن‌ها بعد از این که به یک مهدکودک می‌روند، به یک رستوران کوچک می‌روند که صاحبش، راننده تاکسی تد در مسیر فرودگاه به باشگاه بوده است. با وجود این که تد تا به حال غذای هندی نخورده بود، اما با وجود اذیت شدنش غذا را تمام می‌کند تا بی ادبی نکرده باشد. این کار تاثیر بسیاری مثبتی روی مقاله کریم میگذارد و باعث خشم ربکا می‌شود.

بعد از شکست دوباره تیم، درگیری بین روی و جیمی بیشتر می‌شود. مراسم سالانه ربکا هم به خاطر دخالت روپرت (همسر سابق ربکا) دچار مشکل می‌شود. تد در این میان موفق می‌شود که آتش بسی بین روی و جیمی برقرار کند. کیلی که از این دعواهای مکرر خسته شده است به صورت اتفاقی با ربکا روبرو می‌شود. بعد از کمی ماجراجویی، کیلی تصمیم می‌گیرد تا با جیمی به هم بزند.

سفر خانواده تد به لندن برای ملاقات زیاد خوب پیش نمی‌رود. همسرش اعتراف می‌کند که به او علاقه‌ای ندارد اما حاضر است تلاش خود را برای نگه داشتن رابطه انجام دهد. اوضاع تیم هم به نفع تد نیست و جیمی به عنوان یک مهاجم زیاد تکروی می‌کند و به کسی پاس نمی‌دهد. تد او را نیمکت نشین می‌کند و موفق می‌شود بازی را به نفع خود به پایان برساند. او همان روز به همسرش می‌گوید که اصراری به ادامه رابطه ندارد و از او و پسرش خداحافظی می‌کند.

ناراحتی تد به خارج جدایی از خانواده به خاطر اولین برد تیم کمی کمرنگ می‌شود. آن‌ها یک بازیکن جدید و خوب به نام “دنی روهاس” جذب می‌کنند که به اندازه جیمی خوب است. رقابت آن دو نفر خوب پیش می‌رود تا زمانی که دنی به شکل عجیبی مصدوم می‌شود. وقتی صحبت از نفرینی قدیمی می‌شود، تد تلاش می‌کند تا با راه انداختن یک مراسم، نفرین را باطل کند. تمام باشگاه در این مراسم شرکت می‌کنند و یکی از چیزهای خود را داخل آتش می‌اندازند. همه چیز به نظر خوب می‌رسد اما ناگهان جیمی به منچستر سیتی منتقل می‌شود. اتفاقی که ناگهانی به نظر می‌رسد اما زیر سر ربکاست.

تیم به شهر لیورپول سفر می‌کند تا با اورتون مسابقه بدهد. آن‌ها 60 سال است که نتوانسته اند این تیم را شکست دهند. ربکا آنجا دوست قدیمی خودش “سسی” را می‌بیند. شبی که تد می‌خواست برگه های طلاق را امضا کند، بیش از حد الکل مصرف می‌کند و با “نیت”،تدارکاتچی سابق باشگاه و دستیار مربیگری فعلی اش، جر و بحث می‌کند. فردای آن روز بعد از عذرخواهی، از نیت می‌خواهد که استراتژی خود را به تیم بگوید. نیت هم بعد از انتقاد شدید از عملکرد تیم، یک استراتژی خوب برای آن‌ها می‌چیند و آن‌ها می‌توانند بازی را ببرند. تیم برای جشن پیروزی خود به یک بار می‌رود اما تد دچار حمله عصبی می‌شود. تد بعد از صحبت با ربکا به هتل برمی‌گردد و بعد از مدتی سسی، که به او علاقمند شده است، به دیدنش می‌رود. همان شب کنت کیلی را می‌بوسد و ربکا هم یک مستخدم را به اتاقش دعوت می‌کند.

تد در مورد ماجرای سسی به مربی Beard و نیت و هیگینز می‌گوید. آن‌ها اسم این گروه خودمانی‌شان را Diamond dogs می‌گذارند. بعد از اتفاقی که برای روی و کیلی می‌افتد، Diamond dogs به روی هم کمک می‌کند تا مشکلش را حل کند. بعد از این اتفاق تد با ربکا ملاقات می‌کند و از او به خاطر حمایتش در زمان حمله عصبی تشکر می‌کند. او همچنین قبول می‌کند که به ربکا در جلسه بین مدیران باشگاه‌ها کمک کند. این جلسه در یک بار برگزار شده و حضور روپرت در آنجا باعث ناراحتی ربکا می‌شود. تد برای کمک به ربکا حاضر می‌شود تا با روپرت یک مسابقه دارت برگزار کند. در صحنه‌ای که منجر به یکی از مشهورترین دیالوگ های سریال می‌شود، تد موفق می‌شود روپرت را شکست دهد.

زمانی که کنت و کیلی در راه رفتن به رستوران بودند، یک عکاس از صحنه بوسیدن آن‌ها عکس می‌گیرد. کنت او را می‌گیرد و حافظه دوربینش را برمی‌دارد. فردای آن روز هیگینز به ربکا اعتراض می‌کند تا مانع خرابکاری بیشتر او در باشگاه شود و در نهایت استعفا می‌دهد. کیلی هم متوجه نقشه ربکا می‌شود و او تهدید می‌کند که اگر موضوع را به تد نگوید، خودش این کار را انجام خواهد داد.

بالا رفتن سن روی کنت افسانه ای باعث شده است تا انتقادها از او بیشتر شود. زمانی که همه چیز شدت می‌گیرد، تد به روی می‌گوید که مجبور است او را نیمکت نشین کند. همین قضیه باعث ناراحتی او می‌شود اما کیلی رو را آرام می‌کند و می‌گوید که “روی کنت فقط یک فوتبالیست نیست”. روی با قضیه کنار می‌آید و تصمیم می‌گیرد که با هماهنگی با تد، ادعای مصدومیت کند.

سر زدن روپرت به ربکا و خبر بارداری همسر جدیدش باعث می‌شود تا ربکا سراغ تد برود، اعتراف کند و از او عذر بخواهد. او هیگینز را هم برمی‌گرداند. وقتی تیم بعد از شکست در بار است، تد می‌گوید که به برد و باخت اهمیتی نمی‌دهد اما با انتقاد شدید مربی Beard روبرو می‌شود. با یک تفکر پیروزمندانه و نیمکت نشینی روی کنت، تد لاسو راهی دیدار آخر می‌شود تا با گرفتن امتیاز از منچستر سیتی، خود را در لیگ برتر حفظ کند.

نیت به مقام مربیگری باشگاه می‌رسد. مصاحبه جیمی در مورد ریچموند هم تیم را ناراحت می‌کند تا تیم راهی بازی شود. آن‌ها 1-0 عقب می‌اقتند اما با یک تاکتیک عجیب و غریب می‌توانند بازی را مساوی کنند. همه چیز خوب به نظر می‌رسد تا زمانی که حرکت جیمی و پاس گل او باعث شکست و سقوط ریچموند به لیگ پایین‌تر می‌شود. تد با یک نامه به جیمی تبریک می‌گوید و یک سرباز پلاستیکی به او می‌دهد تا هوایش را داشته باشد. گل نزدن جیمی و پاس گل دادن او به بازیکن دیگر باعث می‌شود تا پدرش او را حتی بعد از برد هم تخریب کند.

فردای آن روز تد با ربکا ملاقات می‌کند تا استعفا دهد اما درخواستش رد می‌شود. آن‌ها تصمیم می‌گیرند تا فصل بعد را برای صعود به لیگ بالاتر بجنگند و حتی قهرمان لیگ برتر شوند. به این ترتیب فصل اول سریال به پایان می‌رسد.

نقد سریال تد لاسو

اگر فصل اول را معیار اصلی نقد سریال تد لاسو قرار دهیم، باید اقرار کنیم که این سریال از همه جهت یک شاهکار است. از بازی خوب بازیگران تا چگونگی پرداخته شدن به کاراکترها و جلو رفتن داستان همه و همه در حدی هستند که باعث شوند بعدها هم به این اثر فکر کنیم. هر چند فصل دوم کمی افت داشته و فصل سوم هنوز کامل نشده است اما در کل می‌توان تد لاسو را یک کمدی به یاد ماندنی شناخت. به همین دلیل است که در بین بهترین سریال های کمدی سایت ما قرار گرفته است. اما نظرات بینندگان در مورد این سریال چیست؟

این سریال خیلی خوبه. در کنار این که خیلی خنده داره، خیلی چیزها هم هست که ازش یاد گرفت. طوری که کاراکترها با هم رفتار می‌کنن یا با هم کنار میان، همینطور مدلی که با مشکلاتشون دست و پنجه نرم می‌کنن و خیلی وقتا از پسش برمیان.

روابط این سریال هم خیلی خوبه. دوستی بین مربی بیرد و تد بدون این که اطلاعات خیلی زیادی به هم بدن عالی جلو میره. یا تد و ربکا، تد و دکتر شارون یا حتی ربکا و کیلی. البته نباید Diamond dogs رو از قلم انداخت.

چیز دیگه ای که در مورد این سریال خیلی دوست داشتنیه، نشون دادن ارزش فروتن بودن و مهربونیه. پیدا کردن کسانی که این ارزش ها رو داشته باشن خیلی سخته. این سریال هم به صورت آشکار و هم به صورت زیرپوستی نشون میده که چرا باید فروتن، مهربون و صبور باشیم. ثابت می‌کنه که زندگی کردن به عنوان یک آدم خوب بهترین راه برای زندگی کردنه.

یه نکته دیگه که از این سریال یاد گرفتم، ارزش روابط انسانی و اجتماعی و تاثیرش روی بهتر شدن ماست. کسانی که اطراف ما هستن اهمیت خیلی زیادی دارن چون تاثیر زیادی روی شکل گرفتن ما میذارن.

مادونا ایلوبا

اما کاربر دیگری در مورد سریال نوشت:

شوخی های آبکی و داستان قابل پیشبینی تنها چیزهاییه که میشه توی این سریال دید. من اصلا نمیتونم متوجه بشم که چرا این سریال اینقدر اسم در کرده. قبول دارم که تد لسو یه کاراکتر دوست داشتنیه که دل کتاب های آرمانی بیرون اومده اما به نظر میرسه که نویسندگان سعی کردن اطرافش رو کثیف کنن تا بیشتر دیده بشه. وقتی یه کاراکتر افسانه ای خلق میکنید و اسمش رو میزارین روی کنت، حداقل ترتیبی بدین که سر دختر بچه ها داد نزنه یا کنارشون فحش نده. اگر هم این کار رو میکنید، سریال رو در دسته بندی خانوادگی قرار ندین.

مارتا هنکاک

جالب است بدانید که این سریال در بین کاربران قسمت نقد فیلم گوگل، توانسته است حدود 4600 رای پنج ستاره از مجموع 4860 رای کسب کند.

به طور کلی می‌توان گفت که نقد سریال تد لاسو به خاطر متکی بودن به حس خوبی که به بیننده منتقل می‌کند همیشه بالاترین نمرات را خواهد داشت. تد لاسو می‌تواند در زمانی کوتاه به شما یادآوری کند که رفتار شما می‌تواند چه تغییرات بزرگی را در اطرافتان به وجود بیاورد. هماهنگ کردن تمام المان‌های سریال برای انتقال این پیام کاری فوق العاده است که در سال های اخیر کمتر دیده ایم.

اما چه چیزی باعث دیده شدن تد لاسو بین انبوهی از سریال های هم سبک خود شد؟ بیشتر رقبای این سریال تلاش کرده اند تا کاراکترهایی دلقک با داستانی سطحی را به مخاطب ارائه کنند و با چند صحنه سر سری، همه آن‌ها را سر میز قرار بنشانند. بعد یک لیست پر متلک دست هر کدام بدهند تا بازیگران، هر چقدر هم هنرمند و حرفه ای، مثل یک رادیو به کار بیوفتند و دیالوگ ها را پشت هم ردیف کنند تا زمان آن قسمت هم تکمیل شود.

وقتی صحبت از نقد سریال تد لاسو باشد، نباید محور اصلی آن را هم فراموش کرد؛ جایی که عوامل چندان فکرش را نکرده اند. وقتی در معرفی سریال تد لاسو از فوتبالی بودن آن حرف می‌زنیم، قطعا انتظار داریم که کمی منطق هم در این قسمت از سریال ببینیم. با وجود این که فراموش کردن المان های اصلی سریال یک اشتباه قدیمی در سریال های کمدی به شمار می‌رود اما هیچوقت از اهمیت آن کم نشده است.

به صورت کلی می‌توان گفت که این سریال قطعا ارزش یک بار دیدن را دارد و اگر حال و حوصله شروع کردن سریال جدید را ندارید، حتما باید آن را ببینید.

اگر به سریال های طنز و پر انرژی علاقه دارید حتما سری به نقد سریال Brooklyn 99 بزنید.

***این مقاله در حال آپدیت است. قسمت “معرفی بازیگران”، “نکات و حقایق سریال” و “دیالوگ های ماندگار” به همراه “خلاصه داستان فصل سوم” به زودی اضافه خواهد شد. شما می‌توانید این مقاله را داخل پروفایل خود ذخیره کنید تا بعدا به آن سر بزنید یا ادامه آن را بخوانید.***

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.