آماندیل واقعی کیست؟ همه چیز در مورد این فرشته

آماندیل

آماندیل بزرگترین فرشته مقرب و قدرتمندترین آن‌هاست. لقب های او مبارز شهر نقره ای و خشم خدا هستند. او مانند سایر فرشتگان نامیراست و علاوه بر سرعت، قدرت و هوش فرابشری، توانایی کند کردن یا توقف زمان را هم دارد. اولین حضور او در تلویزیون به عنوان نقش منفی در فصل اول سریال لوسیفر و هدفش بازگرداندن لوسیفر به جهنم بود. او در زمین ماندگار شد و بعد از ازدواج با دکتر لیندا مارتین، صاحب فرزندی به نام چارلی شد.

سریال لوسیفر یکی از موفق ترین کارهایی بود که کمپانی نتفلیکس به مخاطبان ارائه کرد. یکی از دلایل این موفقیت وجود کاراکترهایی دوست داشتنی مثل امندیل یا همان اماندیل بود که در طول سریال دچار تغییرات بسیاری شدند. در این مقاله قصد داریم نگاهی دقیق تر به کاراکتر آمندیل سریال لوسیفر داشته باشیم.

معنی آماندیل چیست؟

منابع زبانشناسی واژه آماندیل را یک مفهوم ترکیبی از چند واژه عبری بیان کرده اند. آماندیل که به شکل Amenadiel نوشته می‌شود، از واژه Amen به معنی “این طور باش” یا “حقیقتا” و واژه El به معنی خدا ساخته شده است. در ترکیب این دو می‌توان به معنایی مانند “آن طور که خدا گفته” یا “حقیقتا از سمت خدا” رسید. به نظر می‌رسد این واژه پردازی روی ساخت کاراکتر آمندیل هم تاثیر گذار بوده و اگر سریال لوسیفر را دیده باشید، حتما متوجه نزدیکی معنی اسم او و شخصیتش در سریال شده اید.

فرشته آماندیل کیست؟

امندیل یک فرشته است که در کتاب های بسیاری از اون نام برده شده است. او به لطف نقش داشتن در سریال لوسیفر که از سال 2016 در شبکه فاکس منتشر شد به افراد بیشتری معرفی و معروفیتش بیشتر شد. در برخی از متون و طبق نظر برخی کتاب شناسان، امندیل جزو فرشتگان مغضوب خدا بود که از بهشت رانده شده و یکی از فرشتگانی است که در انگلیسی “fallen angel” خطاب میشوند.

ریشه او ناشناس است. علت این اتفاق کمبود اطلاعات در مورد او بیان شده است. تئوری های زیادی به همین دلیل به او نسبت داده شده اند. یکی از این تئوری های محبوب در مورد امندیل، ساخته شدن او از ترکیب میکائیل و جبرئیل است. این تئوری به این دلیل ساخته شده است که امندیل هم رهبر ارتش الهی و هم پیام آور او به زمین است. گویی محل اصلی او جایی بین زمین و آسمان است.

برخی دیگر اعتقاد دارند که امندیل نه یک فرشته، بلکه یک وجود یا یک روح از طبیعت است که توانایی انجام کارهای خیر و شر دارد. شباهت کاراکتر او به این موجودات امکان رد این نظریه را هم بسیار کم میکند.

شباهت های زیاد بین لوسیفر و آماندیل از طرفی هم باعث برخی نظرات شده است. برخی اعتقاد دارند که این شباهت ها به علت برادر بودن آن هاست و برخی معتقدند که امندیل یکی از نام های لوسیفر در برخی زبان های کمتر شناخته شده است.

بر خلاف تصور بسیاری از افراد امندیل یک کاراکتر از انجیل نیست. با وجود این که نام او در سایر کتاب های تاریخی آورده شده است اما نام او در کتاب مقدس وجود ندارد.

کتاب دایرة المعارف فرشتگان هم نامی از امندیل نبرده است. البته نامی مشابه به این در این کتاب وجود دارد. فرشته آماندیل یکی از 28 نگهبان قصر ماه هستند که به مسافران دوستی، عشق و شادی میدهند.

نقش اماندیل در سریال لوسیفر

امندیل به عنوان آنتاگونیست فصل اول در سریال لوسیفر خضور دارد. همانطور که در نقد سریال لوسیفر گفتیم، کاراکتر او یک مبارز برگزیده از سیلور سیتی و برادر بزرگتری یک دنده است که تلاش دارد لوسیفر را متقاعد کند که به جهنم برگردد و آنجا حکمرانی کند. برخی اتفاقات در همین فصل باعث میشود که او بین خیر و شر قرار بگیرد و در دوراهی بین انجام وظیفه و سرپیچی از فرمان قرار بگیرد.

این کاراکتر جزو قدرتمندترین شخصیت های سریال است و توانایی کند کردن زمان را دارد. البته قدرت او میتواند فراتر از این هم برود اما خود او هم از این قضیه با خبر نیست. رشد این کاراکتر در طول سریال، حل برخی دغدغه‌های فکری، تشکیل خانواده و بسیاری عوامل دیگر باعث می‌شوند تا رشد فردی آماندیل در سریال لوسیفر بسیار خیره کننده باشد. زمانی که او از پادشاهی لوسیفر حمایت کرد این رشد به اوج رسید که اگر سریال را دیده باشید، پاداش آن را هم به خوبی به یاد دارید.

بیشتر بخوانید: حقایق سریال لوسیفر

کاراکتر امندیل در کمیک ها

خود لوسیفر به عنوان یک کاراکتر فرعی در سری کمیک های سندمن به مخاطبان معرفی شد. بعد از محبوبیت این کاراکتر، دیسی تصمیم گرفت تا آن را در یک کمیک مستقل منتشر کند. امندیل به عنوان یک کاراکتر منفی در این سری کمیک ها حضور دارد. این شخص نمود دیکتاتوری و جبر الهی است و طبیعتا نفرتی عمیق از لوسیفر دارد. او از هیچ چیزی برای شکست دادن لوسیفر دریغ نمیکند اما ضدحمله های لوسیفر همیشه او را شکست می‌دهد.

اگر این کاراکتر را از سریال شناخته باشید، می‌دانید که یکی از اصلی‌ترین دوستان لوسیفر است و در دیالوگ های سریال لوسیفر هم نقش پررنگی دارد اما در کمیک‌ها کاملا متفاوت است و احتمالا بدون دیدن نام او، اماندیل را نخواهید شناخت.

آماندیل در کمیک‌های دیسی جزو قوی‌ترین فرشتگان است. علت این امر هم بالا بودن رتبه او در بهشت است که باعث داشتن امتیازات خاصی می‌شود. او حتی در برخی از مبارزات دست بالاتر را نسبت به لوسیفر داشته است. او حتی بعد از گرفته شدن قدرت‌هایش هم به راحتی می‌توانست انسان‌ها را در مبارزه شکست دهد.

روایت دیگری از داستان آمنادیل

بنابر گفته های کتاب مقدس، فرشتگان برای انجام کارهای خوب خلق شدند اما برخی از آن ها گمراه شدند و مقابل آفریدگار خود قرار گرفتند. لوسیفر، میکاییل و جبرئیل 3 فرشته بلند مرتبه بودند که خداوند اولین بار خلق کرد. آن‌ها با همراهی هم 72 فرشته را رهبری کردند. لوسیفر به همراهی فرشتگان خود شورشی علیه خدا ترتیب داد و قصد انتقام گرفتن کرد. آمنادیل هم در بین این فرشتگان بود و بعد از شکست این شورش به Fallen angel تبدیل شد و بال های خود را از دست داد.

در شورش دیگری که لوسیفر علیه خدا ترتیب داد، آمنادیل مردد بود که کدام سمت را انتخاب کند. حسادت او به قدرت الهی باعث شد تا او به صورت مخفیانه به قوی شورشی بپیوندد تا خدا را از تخت پادشاهی به زیر بکشد. او در کتب بسیاری با عنوان “فرشته روز و شب که هاله سیاه دارد” به تصویر کشیده شده است.

شخصیت آمنادیل

زمانی که آمنادیل در سریال لوسیفر حضور پیدا کرد، شخصیتی کله شق، سمج، وفادار، منظم و پیرو اصلی پدرش بود. او هر کدام از دستورات پدرش را بدون چون و چرا و کم و کاست انجام می‌داد. نمونه‌ای از این کارها نفرین قابیل برای کشتن هابیل، فرزند دار کردن یک زوج و زندانی کردن همسر خدا در جهنم بود. البته نشانه هایی از ترس هم در رفتار او در مواجهه با خدا قابل مشاهده بود. مثلا زمانی که نتوانست لوسیفر را وادار به برگشت به جهنم کند، از برگشت به سیلور سیتی اجتناب می‌کرد تا پدرش او را به چشم حقارت نبیند.

آمنادیل بزرگ‌ترین برادر در بین فرشتگان است و همین برای قدرتمندتر بودن او نسبت به سایر فرشتگان کافیست. البته درگیری بزرگی بین او و مورنینگ استار اتفاق نیوفتاده است تا قوی‌ترین برادر انتخاب شود.

زمانی که صحبت از وفاداری آمنادیل می‌شود، باید گفت او حاضر است دست به هر کاری بزند تا رضایت پدرش را کسب کند. او در فصل اول سریال کارهای ضداخلاقی زیادی را به نام پدرش انجام داد و با استدلال “مامورم و معذور” وجدان خود را از قبول مسئولیت کارهایش آسوده کرد. از نمونه این کارها تلاش برای به قتل رساندن لوسیفر، فریب دادن لوسیفر برای کشتن یک انسان و چند مورد دیگر اشاره کرد. رفتار او هم متکبرانه و خود بزرگ بینانه است و انسان ها را “موجودات بیچاره” خطاب می‌کند.

با وجود تمام این بدی‌ها، باید آمنادیل را یک کاراکتر خاکستری مایل به سفید دانست. با وجود این که او کارهای نادرست زیادی انجام داده است، اما تمام برادران و خواهران خود را دوست دارد و برای آن‌ها یک الگوی خوب به شمار می‌رود. او بعد از گذراندن مدتی در زمین، از دکتر لیندا به خاطر فریب دادنش عذرخواهی کرد. اتفاقی که سرانجام به رشد کاراکتر او کمک زیادی کرد. همچنین این سکونت باعث شد تا دید او به انسان‌ها و بشریت به کلی عوض شود.

قدرت های امنادیل

امنادیل در سریال قدرت‌هایی دارد که احتمالا دیده اید اما متوجه آن‌ها نشده‌اید. این قدرت‌ها شامل:

  1. قدرت فرا انسانی: بزرگ‌ترین فرشته بودن باعث شده است تا او قدرت فیزیکی بیشتری نسبت به سایر فرشتگان داشته باشد.
  2. نامیرایی: همانطور که لوسیفر در مقابل زخم‌های کشنده انسانی نامیراست، آمنادیل هم به عنوان یک فرشته از این قدرت برخوردار است.
  3. پرواز: بال‌های فرشتگان به آن‌ها قابلیت پرواز می‌دهد.
  4. دستکاری زمان: کند کردن زمان قابلیت خاص آمنادیل است. در یکی از قسمت‌ها هم خواهید دید که او قدرت متوقف کردن زمان را دارد. قدرتی که خودش از آن بی‌خبر است.
  5. زنده کردن مردگان: در یکی از قسمت‌ها او مالکوم را زنده کرد.
  6. ترمیم و بهبودی جراحات: او قابلیت ترمیم زخم‌هایی مثل گلوله را دارد.
  7. حرکت بین بعدی: دنیای سریال لوسیفر دارای 3 بعد زمین، جهنم و بهشت بود که فرشتگان قابلیت سفر بین آن‌ها را داشتند. آمنادیل با از دست دادن بال‌هایش این قدرت را از دست داد.
  8. مبارزه: با وجود این که مبارزه جزو مهارت‌ها به شمار می‌رود، اما وقتی بهترین مبارز بهشت باشید، 2 بار لوسیفر را کاملا مهار کرده باشید، یک دیمون را شکست داده و یک انسان نامیرا را تسلیم کرده باشید، مبارزه جزو قدرت‌های شما به شمار خواهد رفت.

البته با وجود این قدرت‌ها، آمنادیل هنوز هم در مقابل سایر فرشتگان، سلاح‌های ساخته شده در جهنم و شمشیر آتشین آسیب پذیر است.

داستان آمنادیل در سریال لوسیفر

حضور آمنادیل در فصل اول سریال لوسیفر به عنوان پرونتاگونیست اصلی بود. علت حضور او در مقابل لوسیفر، تمایل پدر به برگرداندن لوسیفر به جهنم بود. به عنوان بزرگترین برادر لوسیفر، آمندیل قدرت بیشتری نسبت به او داشت که مبارزه مستقیم آن را به نفعش رقم میزد. هر چند داستان سریال به این شکل جلو نرفت و مبارزه خونینی بین این 2 برادر شکل نگرفت.

با وجود این که احتمال داشت آمنادیل در برگرداندن لوسیفر به جهنم موفق باشد، اما تیراندازی به او و دزدیده شدن گردنبدش باعث شد تا مجبور شود همراه لوسیفر به دنبال آن بگردد. او برای این کار استایل خود را عوض کرد و همراه لوسیفر به اداره پلیس رفت تا با همکاری کاراگاه دکر مشغول به انجام این کار شوند. 

تیپ mbti اماندیل

همانطور که می‌توان حدس زد، تیپ شخصیتی آمنادیل ISFJ است. این قضیه را می‌توان از همان فصل اول دانست. همه چیز از نظر این کاراکتر یک جای خاص دارد و باید در همان جا باشد. برای مثال جای لوسیفر به عنوان حاکم جهنم همانجاست، همانطور که فرشتگان به بهشت تعلق دارند. یا مثلا انسان‌ها از بهشت رانده شده اند پس نباید چیزی از Divinity (موجودات الهی و …) بدانند. اگر با سریال کمدی آفیس آشنا باشید، احتمالا شباهت این کاراکتر و دوایت شروت را احساس کرده اید. البته با وجود نزدیکی تیپ شخصیتی این 2 کاراکتر در فصل‌های اول سریال‌ها، کاراکترهای هر کدام پخته‌تر شد و به مرور از هم فاصله گرفت.

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.