معرفی بهترین سریال های کاراگاهی تاریخ (آپدیت 2024)

بهترین سریال های کاراگاهی

کاراکترهای باهوش برای همه ما جذاب هستند. کسانی که با یک تیپ خاص و نگاهی از بالا به پایین به همه نگاه می‌کنند و پیچیده‌ترین مسائل را در کسری از ثانیه می‌شکافند. تلویزیون در این سال‌ها آنقدر از این شخصیت‌ها ساخته که انتخاب بهترین سریال های کاراگاهی را سخت کند، اما در این مقاله این کار را انجام خواهید داد. با ما همراه باشید تا با بهترین کاراگاهان دنیای سریال آشنا شوید.

شاید مطالب زیر هم برای شما جذاب باشد:

بهترین سریال های پلیسی

بهترین سریال های قاتل زنجیره ای

Sherlock

 • سال پخش: 2010
 • ژانر: کاراگاهی
 • (IMDB): 9.1
سریال Sherlock

کاراکتر اولیه شرلوک هلمز به عنوان یک اثر شاخص در بین تمام کاراگاهان شناخته می‌شود. صحبت کردن از بهترین سریال های کاراگاهی بدون گفتن نام شرلوک غیر ممکن است. در سال‌های گذشته هم شاهد ساخت فیلم‌ها وسریال‌های مختلف در مورد این شخصیت جذاب بوده ایم اما همه ما موافقیم که سریال Sherlock ساخت کانال BBC بدون شک بهترین اثر در مورد این کاراگاه است.

ایده اولیه این سریال بسیار ساده است؛ آوردن شرلوک هلمز مشهور به دنیای مدرن. قبل از پخش این سریال در سال 2010، تصور همه ما از شرلوک هلمز یک کاراکتر قدیمی مثل پوآرو بود. هر چند که این آثار برای نسل قبلی بسیار جذاب و از لحاظ ساخت، بسیار دوست داشتنی بودند اما مخاطب امروزی نمی‌توانست به خوبی با آن ارتباط برقرار کند.

عملکرد این سریال از همان قسمت‌های اول مورد توجه بینندگان قرار گرفت و دنباله آن ساخته شد. تا سال 2023 تنها 4 فصل 3 قسمتی و 1 قسمت ویژه از این سریال ساخته شده است. سریال شرلوک توانسته است امتیاز 9.1 از Imdb و 7.8 از راتن تومیتوز دریافت کند.

True detective

 • سال پخش: 2014
 • ژانر: درام
 • (IMDB): 8.9
کاراگاه واقعی (True detective) از بهترین سریال های کاراگاهی

سریال True detective به انتخاب بسیاری از سایت‌های مشهور در حوزه فیلم و سریال مثل متاکریتیک در بین بهترین سریال های کاراگاهی قرار گرفته است.

این سریال در سبک آنتولوژی ساخته است؛ یعنی داستان هر فصل در قسمت آخرش به پایان می‌رسد و فصل جدید با داستان و تیم بازیگری جدید به کار خود ادامه می‌دهد. همین است که هنر کارگردان آن را به خوبی نشان می‌دهد.

فصل اول سریال متیو مکانهی و وودی هارلسون را در نقش دو کاراگاه به تصویر میکشد که درگیر حل پرونده‌ای 17 ساله هستند. این فصل در 2 خط زمانی در جریان است که باعث می‌شود بینندگان آن تمام اطلاعات ممکن را دریافت کنند.

امتیاز Imdb سریال True detective در مجموع 8.9 و در راتن تومیتوز 77 است. همچنین متاکریتیک امیتاز 87 را به فصل اول این مجموعه داده است.

The X-files

 • سال پخش: 1993
 • ژانر: درام
 • (IMDB): 8.6
سریال The X-files

یکی از به یاد ماندنی ترین سریال‌های تاریخ، سریال پرونده‌های ایکس است که به روایت داستان فاکس مولدر و دینا اسکالی می‌پردازد. این دو کاراگاه مسئولیت حل پرونده‌هایی را دارند که هیچکس دیگری توانایی حل آن‌ها را ندارد و در این مسیر با انواع چالش‌ها روبرو می‌شوند.

قسمتی از FBI که مولدر و اسکالی در آن مشغول فعالیت هستند، X-files نام دارد و مسئول حل مسائل غیرممکن، ماورا طبیعه و غیر طبیعی است. این 2 نفر با همکاری هم قرار است پا به مسیری بگذارند که به کشف اسرار موجودات فضایی، توطئه‌های حکومتی و البته فرقه‌های خطرناک و مراسم‌هایشان می‌انجامد.

با وجود این که این سریال کاراگاهی به نسبت قدیمی است و بین سال‌های 1993 تا 2002 پخش شده است اما همچنان جزو آثار شاخص در این زمینه به شمار می‌رود. امتیاز 8.6 از Imdb و 74 از راتن تومیتوز به خوبی این حقیقت را نشان می‌دهد.

Person of interest

 • سال پخش: 2011
 • ژانر: علمی تخیلی
 • (IMDB): 8.5
Person of interest از بهترین سریال های کاراگاهی

کمی چاشنی علمی تخیلی در کنار کاراگاهی و اکشن همیشه بهترین نتیجه‌ها را دارد. سریال مظنون بهترین مثال برای این اصل است. مسیر کلی این سریال سعی در طرح یک سوال بزرگ دارد؛ اگر می‌دانستیم که چه جرم‌هایی در حال انجام است، آیا به همین سادگی می‌توانستیم آن را متوقف کنیم؟

داستان Person of interest حول محور یک پروژه سری پیش می‌رود که قرار است با کمک هوش مصنوعی، حملات تروریستی را پیشبینی کند. زمانی که مسئول این پروژه کشته می‌شود، دانشمند دیگری به نام هارولد فینچ که جزوی از این پروژه بود تصمیم می‌گیرد تا با کمک آن رفتار شهروندان را بررسی کند تا از وقوع جرایم جلوگیری کند. سنگ اندازی دولت در مسیر او و ممانعت از انجام این کار باعث می‌شود تا هارولد فینچ شخصا دست به کار شود.

سریال مظنون یک ایده منحصر به فرد است و به همین خاطر جزو بهترین سریال های کاراگاهی قرار می‌گیرد. این سریال توانسته است امتیاز 8.5 را از Imdb کسب کند.

Jonathan Creek

 • سال پخش: 1997
 • ژانر: کاراگاهی
 • (IMDB): 8.1
سریال Jonathan Creek

جاناتان کریک یک کاراکتر انگلیسی است که به خاطر مهارت‌های خاص شعبده بازی خود در حل پرونده‌های جنایی به پلیس کمک می‌کند. چیزی که جاناتان کریک را به یک سریال کاراگاهی کلاس بالا تبدیل می‌کند، آشنایی او با انواع توهم، تردستی و البته تفکر منطقی است.

با وجود این که کریک یک کاراکتر خاص است، اما اضافه شدن مشکلات ماورا طبیعه هم باعث به دردسر افتادن او می‌شود تا داستان خسته کننده نشود. این روند خوب، کاراکتر جذاب و کشش مناسب داستان باعث شده است تا ساخت آثار مربوط به او همچنان ادامه داشته باشد.

Lucifer

 • سال پخش: 2016
 • ژانر: درام
 • (IMDB): 8.1
سریال لوسیفر از سریال های کاراگاهی

چه میشد اگر روزی شیطان از سلطنت کردن بر جهنم خسته می‌شد و برای تعطیلات به لس آنجلس می‌آمد؟ یا اگر تمام تصوراتی که از ارباب جهنم داشتید اشتباه در می‌آمد؟ شاید حتی او در تعطیلات به شخصی هم علاقمند می‌شد و به خاطرش به یک کاراگاه کمک می‌کرد.

داستان لوسیفر کم و بیش همین است اما بعد از آشنا شدن با فضای سریال در قسمت های اول، خواهید دید که چرا این سریال به لیست بهترین سریال های کاراگاهی راه یافته است. البته همانطور که در نقد سریال لوسیفر گفته ایم، هیچ سریال بی نقص نیست اما مزایای برخی از آن‌ها از معایبشان بسیار بیشتر است.

Mentalist

 • سال پخش: 2008
 • ژانر: درام
 • (IMDB): 8.2
سریال Mentalist

منتالیست به گفته خود سریال به شخصی گفته می‌شود که “از تیزهوشی، هیپنوتیزم یا تلقین‌های ذهنی بهره می‌برد. یک استاد در کنترل افکار و رفتار.”

همین توضیح کوتاه کافیست تا با پاتریک جین آشنا شویم. او یک منتالیست است که در حل پرونده‌ها به اداره تحقیقات کالیفرنیا کمک میکند. هدف او از این کار دستگیری Red John است که همسر و فرزند جین را به قتل رسانده است تا درس عبرتی برای او باشد.

تفاوت خوبی که باعث شده است این سریال جزو بهترین سریال های کاراگاهی باشد، نوع برخورد پاتریک جین است. او در حال تعقیب و گریز و تیراندازی های مکرر نیست. او باهوش است و از این هوش برای دستگیری مظنونین خود استفاده میکند. روش‌هایی که او استفاده می‌کند نه تنها برای مخاطب، بلکه برای همکاران خود هم جذاب است و سایمون بیکر به خوبی توانسته است کاراکتر پاتریک جین را به مخاطب معرفی کند.

The Blacklist

 • سال پخش: 2013
 • ژانر: هیجان انگیز
 • (IMDB): 7.9
The Blacklist از بهترین سریال های کاراگاهی

لیست سیاه جزو قدیمی ترین سریال های کاراگاهی در حال پخش است که نزدیک به 10 سال قدمت دارد. کاراکتر اصلی این سریال که ریموند ردینگتون نام دارد جزو باهوش‌ترین مغزهای متفکر دنیای خلافکاری تلویزیون است که اطلاعات بسیار خاص و پر اهمیتی هم در اختیار دارد.

فصل اول سریال با تسلیم شدن ردینگتون شروع می‌شود. او در قبال ارائه اطلاعات خود به FBI به دنبال مصونیت کامل است و تنها با الیزابت کین روی این اطلاعات کار خواهد کرد. با توجه به تازه کار بودن الیزابت کین، به نظر می‌رسد که ردینگتون هدف دیگری در سر دارد اما وقتی در پایان این فصل همه چیز مشخص می‌شود، نقاط مختلف به هم وصل می‌شوند و نقشه هوشمندانه ردینگون انجام می‌شود.

سریال Blacklist پیچ های داستانی فراوان و لحظات شگفت آور زیادی دارد. این لحظات در ترکیب با بازی خوب بازیگران باعث شده است تا این سریال به خوبی بتواند نظر مخاطبان را به خود جلب کند. این سریال توانسته است امتیاز 8 از Imdb و 91 از راتن تومیتوز را به دست بیاورد.

Elementary

 • سال پخش: 2012
 • ژانر: درام
 • (IMDB): 7.9
سریال Elementary از سریال های جنایی و کاراگاهی

یک مورد دیگر از لیست بهترین سریال های کاراگاهی ما مربوط به شرلوک هلمز در دنیای مدرن است. شرلوک در این سریال به عنوان یک معتاد سابق به تصویر کشیده شده است که به خاطر مسائلی به منهتن مهاجرت کرده است. او به خاطر اصرار پدر پولدارش یک همراه همیشگی دارد تا به او در پاک ماندن کمک کند. این شخص دکتر جوان واتسون (Joan Watson) است که یک جراح سابق است و به خاطر از دست دادن یک مریض در تلاش است تا به نوع دیگری به دیگران کمک کند.

همراهی این دو نفر و کمک کردن به حل پرونده های پلیس در کنار سر و کله زدن با جیمی (Jaime) موریارتی (با بازی ناتالی دورمر) بیشتر ماجراهای شرلوک و واتسون را شکل می‌دهد. راتن تومیتوز امتیاز 95 و Imdb امتیاز 7.9 را به این سریال داده است.

Luther

 • سال پخش: 2010
 • ژانر: درام
 • (IMDB): 8.4
Luther از بهترین سریال های کاراگاهی

اگر معیار شما برای انتخاب بهترین سریال های کاراگاهی، تعقیب و گریز زیاد باشد، لوتر جزو اولین انتخاب‌های شماست. این سریال در مورد یک کاراگاه قوی با مشکلات قدیمی فراوان عمیق است که پرونده‌هایی خطرناک و گاها ترسناک را دنبال می‌کند. مفاهیم تاریک و عمیقی که این سریال دنبال می‌کند معمولا در مورد قتل، آزار جنسی و بیماری‌های روانی است.

Brooklyn nine-nine

 • سال پخش: 2013
 • ژانر: کمدی
 • (IMDB): 8.4
brooklyn nine-nine از سریال های کاراگاهی کمدی

سریال های کاراگاهی معمولا فضای خشکی دارند که بعضی اوقات آن را کسالت آور می‌کنند. اما لازم نیست تمام کاراگاه ها خشک باشند. در سریال بروکلین ناین ناین با کاراگاهان یک اداره پلیس همراه می‌شویم که بسیار حرفه‌ای و خبره هستند اما خصوصیات اخلاقی آن‌ها در ترکیب با هم یک طنز بی‌نظیر ایجاد می‌کند.

بروکلین ناین ناین با داستان جذاب و کاراکترهای فراموش نشدنی خود یک فضای دلنشین را برای مخاطب ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که این سریال در رتبه‌های بالای لیست بهترین سریال های کمدی ما قرار دارد.

***با وجود این که بهترین سریال های کاراگاهی باید در مورد کاراگاهان باشد، اما گاهی ژانر اصلی برخی سریال ها به قدری مرموز و به اصطلاح کاراگاهی می‌شود که نمی‌توان آن‌ها را از هم تفکیک کرد. سریال‌های نام برده شده در قسمت بعد بیشتر بر به خاطر فیلمنامه جزو سریال های کاراگاهی قرار گرفته اند و با موارد گفته شده در بخش قبل تفاوت‌های اساسی دارند.

Stranger Things

 • سال پخش: 2016
 • ژانر: علمی تخیلی، ترسناک
 • (IMDB): 8.7

سریال چیزهای عجیب در مورد گروهی از نوجوانان است که به خاطر گم شدن مرموز دوستشان “ویل بایرز” درگیر ماجراهای بسیار بزرگ‌تر از خود می‌شوند. آن‌ها در طول این مسیر با یک دختر آشنا می‌شوند که به خاطر آزمایشات انسانی، قدرت‌های فراطبیعی پیدا کرده است. همین قضیه هم پای سازمان‌های مخفی را به ماجرا باز می‌کند.

Stranger Things از سریال های کاراگاهی تینیجری

سریال رکورد شکن Stranger things که جزو محبوب ترین سریال های نتفلیکس در ایران است، یک حالت معمایی و کاراگاهی بسیار محسوس در روند خود دارد. این سریال به خوبی توانسته است در ترکیب ژانر علمی-تخیلی، وحشت و معمایی یک محیط مهیج خلق کند که باعث میخکوب شدن بیننده شود. اگر این سریال محبوب را دیده اید پیشنهاد می‌کنیم مطلب “معرفی و نقد سریال Stranger things” را هم مطالعه کنید.

Punisher

 • سال پخش: 2017
 • ژانر: اکشن
 • (IMDB): 8.4
سریال Punisher

فرانک کسل، قهرمان سریال، بعد از بازگشت از جنگ متوجه می‌شود که همسر و فرزندانش کشته شده اند. زندگی او به کلی عوض می‌شود و تنها هدف خود را گرفتن انتقام همسر و فرزندش می‌کند. با جلو رفتن داستان او متوجه نقش دولت در کشته شدن خانواده خود می‌شود. حالا او باید جان خود را نجات دهد و پرده از راز بزرگی بردارد.

13Reasons Why

 • سال پخش: 2017
 • ژانر: درام
 • (IMDB): 7.5
13 Reasons Why از بهترین سریال های کاراگاهی تینیجری

سریال 13 دلیل برای جزو تاثیرگذارترین سریال ها بر جامعه آمریکایی بود که در 3 فصل از نتفلیکس پخش شد. داستان این سریال در مورد نوجوانی به نام هانا بیکر بود که خودکشی کرده بود اما قبل از این کار، کاست هایی را برای کسانی که در این کار شریک بودند ضبط کرده بود.

هانا دختر جذابی بود و پسری به نام کلی به او علاقه داشت. با وجود این که آن‌ها هیچوقت از حد دوستی فراتر نرفتند اما بعد از حادثه هانا، کلی مصمم شد که علت اصلی ماجرا را کشف کند. بیننده در طول این سریال با کاراکترهای مختلف (اکثرا کلی) همراه می‌شود و در یک تم معمایی به جواب سوالاتش می‌رسد.

Riverdale

 • سال پخش: 2017
 • ژانر: درام
 • (IMDB): 6.5
سریال ریوردیل

ریوردیل یکی از مشهورترین سریال های تینیجری نتفلیکس است که در فصل‌های اول توانست توجه بسیاری از بینندگان این شبکه را به خود جلب کند. داستان این سریال در مورد یک شهر به همین نام است که به ظاهر هیچ مشکلی ندارد اما فساد عمیقی همه چیز آن را فرا گرفته است.

مخاطب در طول سریال با آرچی و دوستانش همراه می‌شود تا پرده از این اسرار بردارد. اسراری که اگر جیسون بلاسم کشته نمی‌شد، شاید هیچوقت برملا نمی‌شد.

در مقاله نقد سریال ریوردیل بیشتر با این سریال آشنا شوید!

تحریریه نقد فارسی. عناوینی که با این اکانت انتشار می‌یابد، کاری جمعی از هنر همکاران ما در مجموعه نقد فارسی است.